PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 19 d. 10:30

S. Skvernelis kritikuoja premjerės ir Seimo pirmininkės iniciatyvą atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


217201

Partijai „Vardan Lietuvos“ vadovaujantis ekspremjeras Saulius Skvernelis kritikuoja premjerės Ingridos Šimonytės bei Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen iniciatyvą atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos. Nors, anot S. Skvernelio, nuovargis yra suprantamas, tačiau valstybės pareigūnai privalo susitaikyti su šia, jo teigimu, psichologine našta.

„Manau, kad ydinga praktika, kai įstatymai taikomi personalijoms, ir kolegės nesupranta, kokias pareigas eina. Tokio bravūriškumo tikrai neturėtų būti, čia nėra juokas“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams teigė S. Skvernelis.

Ekspremjeras pažymi, kad tokie sprendimai yra pavojingi tiek šalies reputacijai, tiek saugomų asmenų gyvybei.

„Jie (sprendimai – ELTA) yra pavojingi visomis prasmėmis, tiek valstybės reputacijai, tiek ir saugomų asmenų gyvybei ir sveikatai. Vertinu tai kaip po dvejų metų nuo tos naštos atsiradusį žmogišką nuovargį, tikrai tai yra sudėtinga, bet pareigūnai privalo susitaikyti“, – teigė S. Skvernelis.

Be to, nors ekspremjeras visą parą trunkančią apsaugą įvardija kaip psichologinę naštą ir nepatogumą, tačiau, anot jo, ir su apsauga galima gyventi įprastą gyvenimą.

„Tiesiog turi prie to priprasti, tai iš tikrųjų yra didžiulė psichologinė našta, nepatogumas, bet tu nieko nepadarysi. O žinant visas peripetijas ir aplinkybes, su kuo teko susidurti, jie tikrai savo darbą atlieka labai profesionaliai, galiu palyginti su kitų valstybių tarnybomis, tai mes turime vieną iš profesionaliausių apsaugos tarnybų. Jie tikrai netrukdė. Jei norėjai daugiau privatumo, tai aš gyvenau normalų gyvenimą“, – teigė S. Skvernelis.

Parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį įregistravo Vadovybės apsaugos įstatymo pataisą, kuria siūloma atsisakyti visą parą trunkančios valstybės vadovų apsaugos. Kaip nurodoma įstatymo projekte, tokią iniciatyvą paskatino noras veiksmingai užtikrinti vadovybei priskirtinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą. Be to, iniciatorių teigimu, galiojantis reguliavimas neatitinka konstitucinio proporcingumo principo, kadangi tokia apsauga kiekvienam vadovybei priskiriamam asmeniui taikoma, neatsižvelgus į jo pareigas bei realų su jomis susijusį ar jam kylantį pavojų.

„Dabartinis Vadovybės apsaugos įstatymo teisinis reguliavimas, kuris, viena vertus, nustato saugomo asmens teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, o, kita vertus, nesukuria vadovybei priskiriamam asmeniui jokių realių galimybių šia teise pasinaudoti, kadangi apsauga vykdoma 24 valandas per parą, galimai prieštarauja šiai Konstitucinio Teismo suformuotai doktrinai“, – rašoma iniciatyvos projekte.

Įregistruotomis pataisomis siūloma keisti esamą tvarką tik premjero ir Seimo pirmininko atžvilgiu. Prezidentas, dėl jo ypatingo konstitucinio statuso, būtų saugomas kaip ir iki šiol – 24 valandas per parą.

Tuo metu kiti vadovybei priskirtini asmenys (Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas, asmenys, laikinai einantys Seimo pirmininko pareigas, pavaduojantys ministrą pirmininką) būtų saugomi užsienio vizitų ir oficialių susitikimų metu bei kitais atvejais, kai vadovybei priskirtas asmuo tiesiogiai įgyvendina funkcijas, dėl kurių jam skirta apsauga. Šiems asmenims apsauga galės būti skirta ir kitu laiku, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui.

ELTA