PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 30 d. 20:10

S. Skvernelis: demokratai iš koalicijos nesitrauks, bet nebežada paramos mokesčių reformai (papildyta)

Lietuva

S. Skvernelis / ELTA

Martyna Pikelytė, Austėja PaulauskaitėŠaltinis: ELTA


359201

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad trečiadienį posėdžiavusi Demokratų Sąjungos „Vardan Lietuvos“ valdyba nusprendė nesitraukti iš koalicijos gretų. Visgi, politikas sako, jog valdančiosios daugumos partneriams sulaužius koalicijos sutartį demokratai negali garantuoti, kad palaikys premjero Gintauto Palucko Vyriausybės pristatytus mokestinės sistemos pakeitimus.

Po trečiadienio vakarą vykusio partijos valdybos posėdžio, S. Skvernelis žurnalistams patikino – „Vardan Lietuvos“ vadovybė konstatavo, jog koalicinė sutartis yra esmingai pažeista, todėl socialdemokratai turi ištaisyti klaidą dėl frakcijos kolegos Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės neatėmimo. Pastarasis balsavimas antradienį Seime žlugo, jame nedalyvavus didžiajai daliai socdemų bei „aušriečių“.

„Buvo ilga diskusija. Konstatuota, kad yra esmingai pažeista koalicinė sutartis, kalbant, pirmiausia, apie bandymą išvengti teisinės atsakomybės prisidengiant mandatu. Šitas yra padaryta socialdemokratų dėka. Siūlysime koalicinei tarybai, kad ši klaida turi būti ištaisyta“, – žurnalistams trečiadienį teigė S. Skvernelis.

„Ar ponas A. Dudėnas pasitrauks iš Seimo, ar ras teisinę galimybę, ką šiandieną sunkiai įsivaizduoju, galbūt, pačiam (A. Dudėnui – ELTA) kreiptis į Seimą dar kartą“, – akcentavo jis, klausiamas, kaip galėtų būti ištaisyta padaryta klaida.

Reaguojant į tai, kad 30 Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narių nedalyvavo balsavime dėl A. Dudėno, demokratų lyderis užsimena, kad jo vadovaujama jėga gali nepalaikyti Vyriausybės teikiamos mokesčių reformos.

„Kadangi sutartis yra sulaužyta ginant asmenį, kuris galimai savinosi biudžeto lėšas netiesėtai – nemanome, kad valstybei dabar yra moralu tiesti ranką į visų kitų žmonių kišenes, kalbant apie mokesčių didinimą“, – dėstė S. Skvernelis.

„Mokesčių reforma yra tikrai chaotiška, su daugybę trūkumų. Dėl to mes negalime užtikrinti, kad mūsų frakcijos nariai tikrai rems šiuos projektus Seime, jeigu nebus padarytų esminių korekcijų. (...) Kadangi Seimo nario mandatas yra laisvas balsuojant, pavyzdžiui, A. Dudėno klausimu, tai lygiai taip pat laisvas yra balsuojant ir kitais svarbiais klausimais“, – pabrėžė jis.

Savo ruožtu G. Paluckas ne kartą yra teigęs, kad koalicijos tvirtumas matysis balsuojant svarbiausiais valstybės, o taip pat ir mokestinių pakeitimų klausimais.

Jeigu mokestiniai pakeitimai bus patvirtinti – siūlytų papildyti koalicinę sutartį

Seimo pirmininkas patikino, jog Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ nepalaiko šiuo metu svarstomų mokestinės reformos pakeitimų. Todėl, pasak parlamento vadovo, jei bus priimta pakoreguota mokesčių reforma, jo vedama partija siūlys papildyti koalicinę sutartį, numatant, kad šioje kadencijoje mokestinės sistemos pokyčių nebebus.

„Jeigu bus koreguota mokesčių reforma priimta, mes taip pat siūlome daryti koalicinės sutarties pokytį, įtvirtinant priedą, kad daugiau iki kadencijos pabaigos jokie mokesčiai nebus didinami ir keičiami“, – kalbėjo S. Skvernelis.

„Mažinami gali būti“, – pridūrė jis.

Be to, Seimo pirmininkas teigė, jog demokratai sieks anksčiau nei planuota priimti įstatymų pakeitimus, susijusius su nemokamu pradinukų maitinimu ir neformaliojo ugdymo krepšeliu.

„Kadangi turime pagrindą abejoti koalicinių įsipareigojimų tvarumu, mums ir Lietuvos žmonėms, auginantiems vaikus, labai svarbūs klausimai, susiję su nemokamu pradinukų maitinimu ir neformaliojo ugdymo krepšeliu, kurie numatyti yra 2028 metų pabaigoje. Mes nesame šiandien garantuoti, kad tai nebus nereikšmingi padaryti sprendimai“, – sakė parlamento vadovas.

„Dėl to mes norime, kad būtų šiais metais priimti (įstatymai – ELTA). Įsigaliojimą mes galime diskutuoti, bet (sieksime – ELTA), kad įstatymas būtų priimtas dar šiais metais ir mes nelauktume Vyriausybės kadencijos pabaigos“, – aiškino jis.

Siekiant užtikrinti Seimo narių posėdžių lankomumą, siūlys koreguoti statutą

Žlugus balsavimui dėl A. Dudėno, S. Skvernelis tikina, kad Seimo posėdžių nelankantiems parlamentarams turėtų būti taikomos nuobaudos – mažinama parlamentinių lėšų dalis. Politiko teigimu, bus siekiama tokią tvarką įtvirtinti ir koalicinėje sutartyje, ir Seimo statute.

„Viena iš klaidos pasekmių – Seimo narių lankomumas. Dėl to mes siūlysime papildyti koalicinę sutartį punktu, kad už be pateisinamos priežasties praleistą posėdį būtų 5 proc. mažinamos parlamentinės lėšos. Ir tai turi atsirasti koalicijos sutartyje kaip įsipareigojimas tokiu būdu papildyti statutą ir šitą sprendimą priimti“, – po valdybos posėdžio sakė S. Skvernelis.

„Mūsų partijos pozicija yra tvirta šiuo atveju – turi būti sankcijos tam tikros taikomos“ pridūrė jis.

Seimo pirmininkas S. Skvernelis jau anksčiau buvo užsiminęs, jog reikėtų keisti galiojančią tvarką ir už kiekvieną be svarios priežasties praleistą posėdį 5 proc. apkarpyti parlamentarų veiklai skirtas lėšas.

ELTA primena, kad antradienį Seime žlugus balsavimui dėl socdemo Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės, mat didžioji dalis valdančiųjų socialdemokratų ir „aušriečių“ nedalyvavo balsavime, Seimo pirmininkas S. Skvernelis pareiškė – buvo sulaužytas vienas iš koalicinės sutarties punktų.

„Sulaužytas esminis koalicinės sutarties punktas, rytoj turėsime partijos valdybą ir svarstysime, kaip reaguoti. Mes svarstysime, ką daryti“, – antradienį sakė jis, neatmesdamas, jog bus svarstoma palikti valdančiąją daugumą.

Centro-kairės koalicija savo sutartyje numatė, jog „bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos (…)“. Tačiau A. Dudėnas pažeidė šį punktą ir tokios komisijos pasiprašė. Pastaroji siūlė Seimui leisti patraukti socialdemokratą baudžiamojon atsakomybėn.

Visgi, tam pritrūko vos poros balsų – už tai, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio A. Dudėno teisinė neliečiamybė, pasisakė tik 69 parlamentarai. Tam, jog būtų naikinamas Seimo nario imunitetas, reikia bent pusės – 71 Seimo nario balso

Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.

#SKVERNELIS#DEMOKRATAI#KOALICIJA#LSDP#DUDĖNAS