PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Birželio 16 d. 17:40

Ryte neturite apetito: kokiais atvejais tai gali būti pavojinga sveikatai?

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


178686

Visi esame girdėję, kad pusryčiai yra svarbiausias dienos valgis. Bet tai dar nereiškia, kad ryte visi jaučiamės alkani. Kai kuriems žmonėms valgyti pusryčius gali būti tikras iššūkis, mat jie paprasčiausiai ryte neturi apetito ir praryti bent kąsnį maisto yra ypač sunku.

Nors kai kuriais atvejais tai visiškai normalu ir neverta nerimauti, tačiau apetito neturėjimas ryte gali būti ir rimtų sveikatos problemų ženklas, skelbia portalas healthline.com.

Štai 6 priežastys, kodėl ryte galite nesijausti alkani.

1. Valgėte sočią vakarienę ar vėlai vakare užkandžiavote

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pabudus galite nenorėti valgyti, yra tai, kad prieš naktį sočiai prisivalgėte.

Tai ypač aktualu, jei valgėte daug riebalų arba baltymų turintį maistą. Šie elementai gali sulėtinti skrandžio ištuštinimą ir ilgam suteikti sotumo jausmą, net iki ryto.

2. Jūsų hormonų lygis per naktį pakito

Net ir miegant tam tikrų hormonų kiekis organizme svyruoja. Tai gali turėti įtakos jūsų apetitui.

Tyrimai rodo, kad epinefrino, dar vadinamo adrenalinu, lygis būna aukštesnis ryte.

Manoma, kad šis hormonas slopina apetitą, sulėtindamas skrandžio ištuštinimo greitį ir paspartindamas angliavandenių skilimą.

Negana to, vieno tyrimo metu pastebėta, kad grelino, alkio hormono, kiekis ryte žmonių organizmuose buvo mažesnis nei prieš naktį. Tai taip pat galėtų paaiškinti, kodėl pabudę nesijaučiate alkani.

Kai kurie tyrimai rodo, kad leptino, hormono, skatinančio sotumo jausmą, lygis taip pat gali būti didesnis ryte.

Šie kasdieniniai hormonų svyravimai yra visiškai natūralūs ir paprastai nesukelia nerimo. Tačiau jei patiriate staigių alkio ar apetito pokyčių, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.

3. Jaučiate nerimą ar depresiją

Ir nerimas, ir depresija gali turėti didžiulį poveikį žmogaus apetitui.

Be kitų simptomų, tokių kaip miego sutrikimai, nuovargis ir susidomėjimo praradimas, depresija gali sukelti apetito pokyčius.

Tuo tarpu nerimas gali padidinti tam tikrų streso hormonų, mažinančių jūsų apetitą, kiekį.

Tiesa, nerimas ir depresija žmones veikia skirtingai. Kai kurie tyrimai parodė, kad šie sveikatos sutrikimai gali būti susiję ir su padidėjusiu apetitu bei maisto vartojimu.

Jei patiriate nerimą ar depresiją ir įtariate, kad tai gali turėti įtakos jūsų mitybai, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

4. Esate nėščia

Rytinis pykinimas ir vėmimas pasireiškia daugeliui nėščiųjų. Nėštumo metu jis pasireiškia apie 80% moterų.

Nors pykinimas gali prasidėti bet kuriuo paros metu, jis dažnai pasireiškia ryte. Daugeliu atvejų savijauta pagerėja po 14 nėštumo savaičių.

Rytinis pykinimas gali sumažinti jūsų apetitą. Vieno tyrimo metu, kuriame dalyvavo 2270 nėščių moterų, 34 % teigė, kad ankstyvojo nėštumo metu mažiau valgo.

Be pykinimo nėštumas gali sukelti kitus simptomus, tokius kaip virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas ir uždelstas skrandžio ištuštinimas.

5. Kvėpavimo takų infekcijos

Sergant kvėpavimo takų infekcijomis dažnai sumažėja apetitas.

Dėl infekcijų, tokių kaip peršalimas, gripas ir pneumonija, galite nesijausti alkani.

Kai kuriais atvejais šios infekcijos riboja jūsų skonio ir kvapo pojūčius, o tai gali sumažinti apetitą.

Tam tikros infekcijos, tokios kaip gripas, taip pat gali sukelti alkį mažinančius simptomus, įskaitant pykinimą ir vėmimą.

Turėkite omenyje, kad sergant ypač svarbu aprūpinti maistinėmis medžiagomis savo kūną, net jei nesijaučiate alkanas. Sriuba, karšta arbata, vaisiai – stenkitės valgyti, kad organizmas turėtų jėgų greičiau atsigauti.

6. Kitos priežastys

Be jau išvardytų dažniau pasitaikančių veiksnių, yra dar kelios galimos priežastys, kodėl pabudę galite nesijausti alkani.

Štai keletas jų:

  • Jūs vartojate tam tikrus vaistus. Daugelis vaistų rūšių, įskaitant diuretikus ir antibiotikus, gali sumažinti alkį ir apetitą.
  • Jūs senstate. Apetito sumažėjimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms ir gali atsirasti dėl energijos poreikių, hormonų, skonio ar kvapo pokyčių ir socialinių aplinkybių.
  • Jūs turite problemų dėl skydliaukės. Apetito praradimas gali būti hipotirozės arba sumažėjusios skydliaukės funkcijos požymis.
  • Jums prasidėjo ovuliacija. Estrogenas, moteriškas lytinis hormonas, kurio padaugėja ovuliacijos metu, gali slopinti jūsų apetitą.
  • Jūs sergate lėtine liga. Tam tikros ligos, tokios kaip kepenų veiklos sutrikimai, širdies nepakankamumas, inkstų ligos, ŽIV ir vėžys, gali sukelti apetito praradimą.

Jei dėl neaiškių priežasčių pasikeitė jūsų mitybos įpročiai, turėtumėte būtinai apsilankyti pas gydytoją.