PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Lapkričio 27 d. 10:56

Ruošiamasi kalėdinių eglučių prekybai, kainos šiemet nekils

Vilnius

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


195684

Iki Kalėdų likus mažiau nei mėnesiui, Valstybinių miškų urėdija sako jau pradėjusi pasirengimą kalėdinių eglučių prekybai – kitą savaitę bus paskelbtas prekybos vietų sąrašas.

Tuo metu prekybininkai tvirtina, kad susidomėjimas eglutėmis kasmet prasideda vis anksčiau.

Pasak urėdijos komunikacijos vadovės Sandros Trinkūnaitės-Rimkienės, susidomėjimas Kalėdų medeliais prasideda lapkričio viduryje, tačiau daugelis gyventojų eglučių pradeda ieškoti gruodžio viduryje ir šis bumas tęsiasi iki pat Kūčių vakaro. 

Urėdija kasmet prekiauja paprastosiomis, baltosiomis, dygiosiomis (sidabrinėmis) eglutėmis, kėniais bei kalninėmis ir juodosiomis pušimis. Kasmet urėdija parduoda 25 tūkst. užaugintų eglučių.

„Kalėdinių medelių kainų nedidinome ir eglutes Valstybinių miškų urėdijoje gyventojai gali įsigyti tokiomis pačiomis kainomis kaip ir pernai“, – BNS sakė urėdijos komunikacijos vadovė.

Medelių kainos svyruoja nuo 5 iki 110 eurų – ji priklauso nuo jų rūšies bei aukščio, jis gali siekti nuo pusės iki keturių metrų. Visų rūšių medelių šakos kainuoja po vieną eurą.

Parduodamos eglutės yra išaugintos urėdijos plantacijose, dalis parduodama vazonuose, todėl tokie medeliai, tinkamai auginti ir prižiūrėti, gali būti persodinti ir pavasarį prigiję toliau augs. Kita dalis medelių paruošiami iš miško sklypų, dažniausiai griovių, kur ilgainiui sąlygos augti taptų netinkamos, ar komunikacijos trasų, kur medeliai dėl saugumo reikalavimų turėtų būti kertami.

Kalėdų eglutes auginančios ir pardavinėjančios bendrovės vadovas Daivanas Pranciulis atkreipia dėmesį, kad kasmet gyventojai eglučių dairytis pradeda vis anksčiau. 

„Kalėdos yra gruodžio 25 dieną, bet kiekvienais metais visi nori eglę anksčiau pasipuošti. Nežinau kodėl, bet taip yra. Seniau dar gruodžio pirmą savaitę viskas prasidėdavo, o dabar nuo lapkričio 20 dienos visi pradeda skambinėti, domėtis, ieškoti, kur bus ir kada bus. Įstaigos ir įmonės dar anksčiau pasipuošia“, – BNS sakė D. Pranciulis. 

Pasak jo, populiariausia – paprasta lietuviška eglė, dalis gyventojų nori sidabrinių eglučių, kasmet populiarėja ir kėniai. 

„Kėniai yra atvežtinai, ne mūsų gyventojai, bet jie išsilaiko geriau, spyglių mažau byra, tai juos ir mėgsta“, – sakė D. Pranciulis.

Anot jo, įprastai žmonės renkasi nuo pusantro iki dviejų metrų eglutes, o jų kainos siekia nuo keturių iki dešimties eurų. Kitąmet, pasak D. Pranciulio, kainos, tikėtina, kils.

Įmonė yra pasodinusi apie 1,5 mln. medelių, didžioji jų dalis – apie 70–80 tūkst. – išvežamos į užsienį. Įprastai jos keliaudavo į Skandinavijos šalis ir Jungtinę Karalystę, tačiau pastarajai išstojus iš Europos Sąjungos, eksportas į šią šalį sumažėjo.

„Dabar į Skandinaviją daugiau. Į Jungtinę Karalystę transportas labai subrangęs, jiems reikia muitą sumokėti, tos eglės savikaina išeina per didelė, kad apsimokėtų vežti“, – sakė D. Pranciulis.

Tuo metu Aplinkos apsaugos departamento specialistai tvirtina, kad artėjant Kalėdoms pasiekia vis daugiau informacijos iš miškininkų, pilietiškų žmonių apie aptinkamus naujus nupjautų eglučių kelmus.

Siekiant eglutes ir mišką apsaugoti nuo neteisėtų kirtimų, aplinkosaugininkai iki pat Kalėdų organizuos reidus šalies miškuose, tikrins eglučių pardavimo vietas.

BNS