PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Gegužės 19 d. 17:02

Rumunijoje laimėjus N. Danui – palengvėjimas dėl europietiškos vizijos, bet įtampa išlieka

Pasaulis

Rumunijos prezidento rinkimų nugalėtojas N. Danas. EPA-ELTA nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


362763

Rumunijos naujai išrinktas prezidentas Nicusoras Danas susiduria su sudėtingu uždaviniu suvienyti giliai susiskaldžiusią šalį po įtemptų pakartotinių rinkimų, Briuseliui ir kitiems Europos sąjungininkams sveikinant centristo pergalę.

Proeuropietiškasis Bukarešto meras N. Danas sekmadienio rinkimuose nugalėjo kraštutinių dešiniųjų pažiūrų George Simioną, JAV prezidento Donaldo Trumpo gerbėją, kuris peikė Europos Sąjungos (ES) politiką, vadindamas ją absurdiška, ir pažadėjo sustabdyti pagalbą karo draskomai kaimynei Ukrainai.

Rinkimai įvyko praėjus penkiems mėnesiams po to, kai Rumunijos konstitucinis teismas anuliavo pirmojo turo rezultatus dėl įtarimų Rusijos kišimusi ir masinio kraštutinių dešiniųjų lyderio Calino Georgescu, kuriam nebuvo leista vėl kandidatuoti, reklamavimo socialiniuose tinkluose.

„Jaučiu palengvėjimą. Džiaugiuosi, kad galime toliau eiti Europos keliu“, – pirmadienį Bukarešte naujienų agentūrai AFP sakė 33 metų IT darbuotojas Adrianas Ciubotaru ir pridūrė, kad tikisi „ramesnio laikotarpio“, kuris „mus suartins“.

„Susigrąžinti žmonių pasitikėjimą“

N. Dano pergalę palankiai įvertino Rumunijos sąjungininkai Europoje, tarp jų – Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen, NATO vadovas Markas Rutte, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis.

Prezidentas atstovauja Rumunijai ES ir NATO viršūnių susitikimuose, taip pat skiria svarbiausius šalies pareigūnus, įskaitant ministrą pirmininką.

N. Danas, kreipdamasis į džiūgaujančius rėmėjus centrinėje Bukarešto aikštėje po to, kai sekmadienį vėlai vakare buvo paskelbti rinkimų rezultatai, sakė, kad pirmadienį prasideda Rumunijos „atstatymas“.

„Klausimas yra dėl įtampos visuomenėje (...). Manau, kad ji išliks mėnesiais ar metais“, – vėliau žurnalistams sakė N. Danas, primindamas „dvi Rumunijas“.

„Norint išspręsti šią visuomenėje tvyrančią įtampą, būtina susigrąžinti žmonių pasitikėjimą“, – sakė 55 metų matematikos mokslų daktaras, pagarsėjęs kaip kovotojas su kyšininkavimu vienoje iš labiausiai korumpuotų ES narių.

G. Simionas laimėjo pirmąjį turą, tačiau manoma, kad didelis rinkėjų aktyvumas antrajame ture galėjo sutrukdyti laimėti 38-erių metų kraštutinių dešiniųjų partijos AUR vadovui.

Danas surinko beveik 54 proc. balsų, o G. Simionas – apie 46 proc.

Po to, kai anksčiau šį mėnesį atsistatydino socialdemokratas premjeras, 19 mln. gyventojų turinčią šalį šiuo metu valdo laikinasis premjeras iš liberaliosios partijos.

N. Danas teigė, kad kalbėsis su visomis keturiomis provakarietiškomis parlamentinėmis partijomis „ne tik apie ministro pirmininko paskyrimą, bet ir apie vyriausybės programos gaires“, įskaitant teisingumo reformas.

Rumunai kovoja su didele infliacija labiausiai įsiskolinusioje ES šalyje, o rinkėjai yra labai nusivylę ta pačia politikų karta, kuri valdo Rumuniją nuo komunizmo žlugimo 1989-aisiais.

52 metų banko darbuotoja Andreea Unguranu teigė mananti, kad Rumuniją valdantys politikai turi „atsikratyti senų politinių įpročių ir kažkaip priimti naują viziją“.

„Aš gyvenau komunizmo sąlygomis iki 16 metų ir labai gerai suprantu pavojų, kuris praėjo prieš mūsų akis“, – ji sakė AFP.

„Destabilizacijos rizika“

Rinkimų kampanija vyko įtemptoje atmosferoje.

Praėjusiais metais vykusio pirmojo turo rezultatų atšaukimas ir po to C. Georgescu pašalinimas iš rinkimų pritraukė dešimtis tūkstančių žmonių į gatves protestuoti mitinguose, kuriuose prasiverždavo ir smurtas.

Aukščiausi JAV pareigūnai taip pat kritikavo sprendimą anuliuoti rezultatus.

G. Simionas, pripažinęs pralaimėjimą po to, kai iš pradžių teigė laimėjęs ir skundėsi „sukčiavimu“, pažadėjo „tęsti kovą“.

Internete rėmėjai paskelbė daugybę komentarų, kuriuose kaltino „sistemą“ „pavogus“ G. Simiono pergalę.

Politikos analitikė Sorina Soare įspėjo, kad išlieka „destabilizacijos rizika, susijusi su didėjančia poliarizacija“, ypač kai kaimo vietovių rinkėjai jaučiasi nusivylę.

„Naujajam prezidentui teks siekti susitaikymo susiskaldžiusioje ir piktoje visuomenėje“, – sakė S. Soare AFP ir pridūrė, kad pirmas „išbandymas, ar jis sugebės valdyti“, bus rasti parlamento daugumą premjerui.

#RUMUNIJA#PREZIDENTAS#RINKIMAI#NICUSORAS DANAS