PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gegužės 25 d. 14:25

Rūkymas žalingas ne tik rūkančiajam

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


4340

Pasaulio sveikatos organizacija rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais. Nėra nė vienos žmogaus organizmo sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip nėra ir nekenksmingų cigarečių, todėl pagrindinis Pasaulinės dienos be tabako tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru (pasyvaus rūkymo).

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai vėl ir vėl grįžta prie minties, kad vaikai mokosi iš savo tėvų. – ir gero, ir blogo. Tam, kad vaikas nepradėtų rūkyti, 2009–2011 m. „Mentor Lietuva“ atlikto tyrimo duomenimis, didelę įtaką turi šeima. Tyrimas atskleidė, kad rūkymas glaudžiai susijęs su santykiais ir atmosfera šeimoje – daugiau nei pusė vaikų, auginamų rūkančių tėvų, taip pat rūko. Be to, 13–14 m. amžiuje rūkančių vaikų skaičius padidėja net 4 kartus. Taigi, tėvų asmeninis nerūkymo pavyzdys, vaiko neslopinimas sprendžiant paauglystės klausimus (kaip rengtis, su kuo draugauti, kokios muzikos klausytis ir pan.) ir vaiko išankstinis paruošimas atsisakyti cigaretės gali padėti užtikrinti, kad vaikas nepradės rūkyti.

Būtina paminėti, kad rūkymas susijęs ir su santykiais bei atmosfera ugdymo institucijoje. Tai, kad apie 80 proc. rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką iki 18 metų (Tarptautinio projekto „Finbalt Health Monitor“ duomenys), rodo, kad ugdymo institucijose nepakankamai vykdoma pirminė rūkymo prevencija. Švietimo įstaigos bendruomenės narių teisinė ir moralinė pareiga – užtikrinti, kad vaikas nepradėtų rūkyti mokyklos suole, t. y. pailginti nepradėjimo rūkyti laiką ir taip pasiekti, kad jaunoji karta būtų apsaugota nuo tabako ir užaugtų sveikesnė.

Tam, kad prevencinis darbas būtų veiksmingas, būtinas mokyklos bendruomenės (mokytojų, tėvų, mokinių) bendradarbiavimas su policijos pareigūnais bei bendrų prevencinių priemonių organizavimas.

Tarpinstitucinis bendradarbiavimas, objektyvios informacijos pateikimas apie esamą situaciją, specialistų kvalifikacijos kėlimas bei pasiektų rezultatų vertinimas – kryptys, kuriomis reikėtų dirbti, vykdant rūkymo prevenciją.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai prevencines priemones taiko pradėdami nuo pačių mažiausių. Šiemet birželio 1 d. tradiciškai aplankysime „Vaiko ir moters“ klinikoje Pasaulinę dieną be tabako (gegužės 31-ąją) kūdikėlių susilaukusias šeimas. Dovanodami akcijos „Gimiau nerūkantis“ marškinėlius naujagimiui, jų tėvams priminsime, kokią atsakomybę nuo šiol jiems tenka už savo elgesį ir savo vaikelio sveikatą ir gerovę. Linkėsime padėti mažyliui augti sveikam ir apsaugotam nuo pasyvaus rūkymo keliamo pavojaus. O paaugusį mokyti tinkamai elgtis, išvengiant žalingų įpročių.

Dar viena šiai dienai paminėti skirta Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro akcija vyks Šiaulių gatvėse. Gegužės 31 d., 8.30 val. vairuotojai gali nustebti, sustabdyti uniformuotų pareigūnų. Šįkart jiems numatytas siurprizas – Biuro dovanėlė, primenanti vairuotojams ne tik apie žalingas rūkymo pasekmes sveikatai, bet ir apie jiems privalomą laikytis taisyklę, kuri numato, kad automobilio salone griežtai draudžiama rūkyti, jeigu jame yra nepilnamečių asmenų (iki 18 metų) ar nėščių moterų. Mums talkins Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šiaulių miesto bendruomenės pareigūnai bei savanoriai, kurie kartu primins apie prasidedančias vaikų vasaros atostogas. Linkės, kad transporto priemonių vairuotojai būtų itin atidūs gatvėse, saugodami kitus eismo dalyvius, ypač – mažuosius.

Be kitų įstatymo draudžiamų rūkyti vietų, Šiaulių miesto savivaldybės taryba yra uždraudusi rūkyti kai kuriose viešose miesto vietose. Taisyklių privalu laikytis ne tik norint išvengti baudos, bet ir siekiant apsaugoti aplinkinius nuo pragaištingo aplinkos poveikio.

Informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė

Asta Ivoškienė