PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Rugsėjo 26 d. 09:58

Rugsėjo 29-oji – Pasaulinė širdies diena. Kardiologai kviečia aktyviam poilsiui ir sveikai gyvensenai

Šiauliai

Zitos KATKIENĖS nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


100644

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro darbuotojai planuoja ne tik patys aktyviai prisidėti prie Pasaulinės širdies dienos minėjimo, bet ir ragina visuomenę atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ligas, bei skatina sveiką gyvensenos būdą. Apie širdies ligų prevenciją, medikų pastangas šviesti ir motyvuoti visuomenę rūpintis savo sveikata bei savo pačios kelią į kardiologiją kalbamės su neseniai ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre kardiologės praktiką pradėjusia gydytoja kardiologe Dovile VAIČIULIENE:

- Kuo svarbi gydytojams ir visuomenei Pasaulinės širdies federacijos paskelbta Pasaulinė širdies diena, minima rugsėjo 29 dieną?

- Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29 d. Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama daugelyje pasaulio šalių siekiant atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ligas, ir paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Širdies dienos misija itin svarbi Lietuvai, kadangi sergamumas ir mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų mūsų šalyje yra labai didelis ir gerokai viršija Europos Sąjungos rodiklius. Šią dieną daugelyje Lietuvos miestų rengiami sveikatingumo, žmonių mokymo renginiai, išvykos dviračiais ir kitos aktyvios pramogos. Pasaulinė širdies diena – tai galimybė pasižadėti gyventi sveikiau: nerūkyti, gaminti ir valgyti sveikiau, dažniau sportuoti, sekti savo arterinį kraujospūdį, cholesterolio koncentraciją kraujyje.

- Kaip Širdies ir kraujagyslių centro medikai ketina paminėti šią dieną?

- Centro medikams kvietimą prisidėti prie Pasaulinės širdies dienos minėjimo atsiuntė Lietuvos širdies asociacija - ne pelno siekianti, visuomeninė organizacija, kurios pagrindinis tikslas yra mažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Lietuvoje ši šventė organizuojama kiekvienais metais. Šiemet Lietuvos širdies asociacija skatina visuomenę rūpintis ne tik savo, bet ir artimųjų, draugų, kolegų širdimis ir kviečia pasižadėti žengti nors vieną žingsnį sveikos gyvensenos link. Pasaulinę širdies dieną Lietuvos širdies asociacija minės rugsėjo 29 d. renginiais Vilniuje, Kaune, kur bus rengiamas orientacinis žygis, Klaipėdoje, kur vyks dviračių žygis ir Šiauliuose bei Panevėžyje. Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro kardiologai planuoja išvyką „Apie širdies sveikatą miesto sargams“. Planuojama aplankyti policijos komisariate dirbančius pareigūnus, ugniagesius, Širdininkų klubo narius. Be to centro darbuotojai su šeimomis planuoja susibūrimą prie Lapės (Talkšos ežero pakrantėje) ir šiaurietišku ėjimu keliaus į žygį, kuriam pasibaigus vaišinsis pačių pagamintais sveikais užkandžiais.

- Kas daro didžiausią poveikį širdies sveikatai ir apie ką svarbiausia kalbėti šią dieną, kai skiriama daugiausiai dėmesio širdies ligoms?

- Pagrindiniai veiksniai, skatinantys širdies ligų vystymąsi, kaip antai, nesveika gyvensena ir mityba, rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas bei cholesterolio koncentracija, patiriamas stresas ir nejudrus gyvenimo būdas, retai kada sukelia simptomus, tačiau daro negrįžtamą žalą širdies kraujagyslėms. Aterosklerozė vystosi per daugelį metų, o atsiradus simptomams, pokyčiai jau būna ženklūs. Rizikos veiksnių korekcija mažina sergamumą ir mirštamumą, ypač didelės rizikos asmenims. Tad rizikos veiksniai bei sveika gyvensena ir turėtų būti dėmesio centre.

- Kokie sveikos gyvensenos principai svarbiausi, saugant sveiką širdį?

- Europos kardiologų ir Lietuvos kardiologų draugijos rekomenduoja prisilaikyti sveiko asmens kodo: 035-140-530. Kodas šifruojamas taip: 0 – nerūkykite, 3 – nueikite 3 kilometrus pėsčiomis kasdien arba dalyvaukite 30 minučių trukmės vidutinio fizinio aktyvumo treniruotėje. Jei to ir nedarote, pradėkite bent nuo mažų dalykų – liftą iškeiskite į laiptus, o autobusą – į pasivaikščiojimą. 5 – tiek porcijų kasdien suvalgykite vaisių ir daržovių. Jeigu turite vaikų, įtraukite juos į maisto gamybą ir ugdykite jiems sveikos mitybos įpročius. Bent jau vienas per dieną suvalgytas obuolys turės didelės naudos. 140 – sistolinis arterinis kraujospūdis turi būti mažesnis nei 140 mmHg. Tai vienas iš būdų nuolat sekti savo sveikatos būklę namuose. 5 – bendra cholesterolio koncentracija kraujyje turi būti mažesnė nei 5 mmol/l. 3 – „blogojo cholesterolio“ MTL koncentracija kraujyje turi būti mažesnė kaip 3 mmol/l. 0 – antsvoriui ir cukriniam diabetui „ne“. Kūno masė, matuojant pagal kūno masės indeksą, neturi viršyti 25 kg/m2.

- Kurio sveiko asmens kodo reikalavimo sunkiausia laikytis?

- Mūsų tautiečiams sunkus 5 kodo reikalavimas, skatinantis sveikai maitintis. Lietuvių mitybos įpročiai yra itin palankūs širdies ir kraujagyslių ligoms plisti. O desertai ir tortai nerekomenduojami ir apskritai yra vengtini, nes pagrindinės jų sudedamosios dalys yra cukrus, sviestas ir kiaušiniai; juose esantis cukrus greitai pasisavinamas ir greitai padidina gliukozės kiekį kraujyje, o iš riebių pieno produktų gauname širdžiai kenksmingų sočiųjų riebalų. Saikingai galima valgyti desertų, pagamintų iš rupių miltų, alyvuogių aliejaus, šviežių vaisių, kiaušinių baltymų, neriebaus jogurto, šerbeto, saldžiųjų patiekalų su šviežiais vaisiais. Pateiksiu keletą Europos kardiologų draugijos siūlomų desertų receptų, ir, tikiuosi, įsitikinsite, jog sveikas širdžiai maistas nebūtinai prėskas ir neskanus.

- Kodėl Jūs, baigusi medicinos mokslus Kaune, atvykote dirbti į Šiaulius?

- Esu šiaulietė, 2009 metais baigiau Juliaus Janonio gimnaziją. Man labiausiai patiko ir geriausiai sekėsi gamtos ir tikslieji mokslai, papildomai mokiausi Nacionalinėje moksleivių akademijoje biochemijos sekcijoje, ilgai svarsčiau rinktis biochemijos studijas, kadangi žavėjausi mokslininko darbu laboratorijoje. Galiausiai pasirinkau mediciną - paklausiau vyresniųjų, jau mediciną studijuojančiųjų patarimų, kurie tikino, jog studijos nors ir sunkios, bet be galo įdomios, suteikia galimybę rinktis tiek gydytojo, tiek mokslininko kelią. Mane labai palaikė tėvai ir artimieji, nors patys nėra medikai. Per studijas sutikau puikių dėstytojų ir gydytojų, kurie sudomino kardiologija ir gydytojo kardiologo darbu. Kardiologijos rezidentūrą, kaip ir medicinos studijas, baigiau Kaune Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Kelis rezidentūros mėnesius atlikau Respublikinėje Šiaulių ligoninėje Širdies ir kraujagyslių centre. Centro vadovė dr. Nora Kupstytė– Krištaponė pakvietė mane atvykti dirbti baigus rezidentūrą. Apsidžiaugiau, nes Širdies ir kraujagyslių centras man paliko didelį įspūdį kaip labai modernus, šiuolaikiškas centras, kuriame kokybiškai atliekama daugelis pačių sudėtingiausių kardiologijos tyrimų ir gydomųjų procedūrų. Manau, jog jaunam gydytojui tai itin svarbu, nes reikalauja ir suteikia galimybę nuolat mokytis, atnaujinti žinias ir įgyti vis naujų įgūdžių įvaldyti naujausią medicininę aparatūrą. Be to, mane žavėjo mintis grįžti gyventi ir dirbti į savo gimtąjį miestą, kuris man yra labai mielas. Sugrįžti po 10 Kaune praleistų metų smagu. Mano galva, miestas nemažai pasikeitė – tapo dar patrauklesnis jaunam žmogui, atrandu vis naujų vietų, erdvių ir laisvalaikio praleidimo galimybių.

- Kodėl pasirinkote kardiologijos studijas ir ko labiausiai sieksite, dirbdama šioje srityje?

- Kardiologijoje man įdomiausia klinikinis darbas ir širdies echoskopiniai tyrimai. Šiaulių ligoninėje daugiausiai dirbu stacionare Kardiologijos skyriuje, taip pat konsultuoju kardiologijos ambulatorijoje bei atlieku širdies echoskopinius, įskaitant ir perstemplinius, tyrimus.

Echokardiografija yra pagrindinis neinvazinis tyrimo metodas ir paskiriamas pacientams, kuriems įtariame įgimtas ar įgytas ydas, širdies raumens ligas, uždegimines ligas, papildomus darinius širdies ertmėse, sergantiems išemine širdies liga, gydymo eigoje sekame jau nustatytas patologijas ir vertiname skiriamo gydymo poveikį. Pacientai dažnai klausia, ar širdies echoskopiniu tyrimu galime pamatyti širdies kraujagysles? Negalime- tam skirti kiti, dažniausiai invaziniai vainikinių arterijų tyrimai, bet netiesiogiai jų patologiją įtariame vertindami širdies raumens funkciją. Šiaulių ligoninėje turime galimybę taikyti naujausius metodus – taškelių žymėjimo ir 3D echokardiografiją, kurie dar visai neseniai buvo naudojami tik moksliniuose tyrimuose, bet šiandien jau vis dažniau pasitelkiami kasdieniniame darbe. Kai reikalingas itin detalus tam tikrų širdies struktūrų vertinimas, atliekame perstemplinį echokardiografinį tyrimą. Po echokardiografinio ištyrimo esant reikalui nukreipiame ligonius sudėtingiems invaziniams tyrimams bei intervenciniam ar net chirurginiam širdies ligų gydymui. O kalbant apie asmeninius siekius, stengiuosi kuo geriau įvaldyti echokardiografijos tyrimus, ypač sudėtingąsias metodikas – perstemplinius tyrimus, taškelių žymėjimo ir 3DechoKG. O jei klausiate apie siekius kardiologijoje platesne prasme, žaviuosi Širdies ir kraujagyslių centro vadovės vizija kurti Šiaulių miestui ir jo gyventojams modernų kardiologijos centrą su aukšta darbo kokybės kartele, tad stengsiuosi prisidėti ir išnaudoti kiekvieną profesinę galimybę.

Europos kardiologų draugijos siūlomi desertų receptai:

Sūrio putėsiai (6 porcijos)

250 g lieso rikotos sūrio

1 kiaušinio baltymas

200 g šviežių ar konservuotų abrikosų (ar kitų jūsų mėgiamų vaisių)

2 valgomieji šaukštai pistacijų

1 šaukštas medaus

Keli mėtų lapeliai papuošimui

Rikotos sūrį sudėkite į rėtį ir nuvarvinkite vandenį. Iki standumo suplakite kiaušinių baltymus.

Atsargiai sumaišykite kiaušinių baltymus su rikotos sūriu, įdėkite medaus. Išpilstykite pagamintą masę lygiomis dalimis į šešis desertinius dubenėlius ir kelioms valandoms įdėkite į šaldytuvą.

Prieš patiekdami desertą, abrikosų gabalėlius ir pistacijų trupinius sudėliokite ant viršaus, papuoškite mėtų lapeliais.

Kepti obuoliai su varške (4 porcijos)

4 obuoliai

100 g liesos varškės

1 šaukštas medaus

saujelė graikinių riešutų

žiupsnelis vanilinio cukraus

žiupsnelis cinamono

½ citrinos tarkuota žievelė

Obuolius nuplaukite, išskobkite. Varškę, medų, vanilinį cukrų, cinamoną ir tarkuotą citrinos žievelę gerai išmaišykite ir ištrinkite šakute iki vientisos masės. Šia mase įdarykite obuolius. Kepkite įkaitintoje iki 180° temperatūros orkaitėje apie 20-25 minutes, kol obuoliai suminkštės. Obuolius patiekite šiltus, apipiltus skystu medumi ir apibarstytus saujele graikinių riešutų.