Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pasirinkimas. Imunitetui stiprinti tinka įvairūs fiziniai pratimai: plaukimas, jojimas, bėgimas, gimnastika, pasivaikščiojimas. Tereikia pasirinkti sau tinkamą sporto programą ir atminti, kad kas nuolatos juda, tas mažiau serga. (VanveenJF nuotr. )
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Permainingo rudens orai – pats palankiausias klimatas virusams, todėl gerklės skausmas, kosulys, lūpų pūslelinė aplanko dažną. Prieš suskubant į vaistinę, vertėtų išbandyti veiksmingus liaudies medicinos receptus. Sugaišite laiko, tačiau nepakenksite savo organizmui, o svarbiausia – nenualinsite imuninės sistemos.
Virusai nesnaudžia
Peršalimo ligų virusai plinta oro lašeliniu būdu. Rudenį pirmiausia pradeda sirgti vaikai, o parnešę virusą į namus, neretai susargdina ir kitus šeimos narius.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Elvyra Lijauskienė sako, jog šio sezono metu pirmiausia reikia pasirūpinti tinkamais, t. y. neperšlampamais, šiltais, rūbais ir avalyne, kad nesušaltumėte, neperpūstų vėjas, nesušlaptumėte kojų. Beje, pats šaltis nėra peršalimo ligų priežastis. Dažniausiai susergama dėl to, kad staigūs drėgmės ir aplinkos temperatūros svyravimai sukelia tam tikrą stresą organizmui ir taip sumažina atsparumą infekcijoms.
Ypač greitai suserga itin glaudžiai tarpusavyje bendraujantys vaikai, lėtinėmis ligomis sergantys ir neužsigrūdinę žmonės. Sumažėjus organizmo atsparumui, peršalus, pablogėjusios savijautos ilgai laukti nereikia. Jau kitą rytą sunku kvėpuoti per nosį, ji paburksta, niežti, vargina čiaudulys, o nesiėmus priemonių, po kelių dienų išskyros iš nosies jau „bėga upeliais“.
Pajutus pirmuosius slogos požymius, nieko nelaukite ir pradėkite gydytis. Juolab kad su sloga organizmas ne visada susidoroja pats. Karštame vandenyje pamirkykite ne tik kojas, bet ir rankas. Stipriau pamasažuokite delnus ir kiekvieną pirštą atskirai.
Įšilus rankoms, uždėkite jas ant pakaušio, paspaudykite jį, pamasažuokite kaklą, šiek tiek daugiau dėmesio skirkite ausims, nes jose yra daug taškų, kuriuos spaudant aktyvinama kvėpavimo takų veikla. Nosį efektyvu praplauti su sodos tirpalu arba žaliąja arbata. Užsikimšusią nosį, t. y. joje esantį sekretą, svarbu pūsti tik po vieną šnervę, nes, pučiant iš karto abi, rizikuojate ausų uždegimu.
Atkreipkite dėmesį į savo mitybos įpročius. Pats metas juos pakoreguoti. Būtent rudenį, kai aplink gausu vaisių ir daržovių, reikia valgyti kuo daugiau vitaminingo maisto.
Gerklės skausmas pajuntamas tada, kai mikrobų patenka į gerklėje esančias tonziles. Tokiais atvejais dažnas griebiasi antibiotikų, tačiau kur kas geresni pagalbininkai – natūralios priemonės. Gerklei gydyti itin tinka vaistažolių arbatos ir skalavimas šalavijų nuoviru. Geriant arbatų, iš tonzilių raukšlių išplaunamas sekretas, o kartu su juo ir bakterijų kolonijos. Negaluojat skysčių reikia gerti kuo daugiau, nes jie padeda išsivalyti gleivėms.
Efektyvus vaistas nuo gerklės skausmo – kmynų sėklos. Jas reikia užpilti stikline vandens ir virti penkiolika minučių. Kai kmynų sėklos išbrinksta ir tampa juodos, storos, įpilame dar 50 ml vandens ir vėl užviriname. Šį kmynų nuovirą po valgomąjį šaukštą gerti reikia kas pusvalandį. Palengvėjimo ilgai laukti nereikės – po poros valandų jausitės kur kas geriau, o jeigu ir toliau kas pusvalandį gersite kmynų nuovirą, po keturių valandų gerklės nebeskaudės.
Visi žinome, bet dažnai pamirštame
Rudenį kiekvienuose namuose turi būti citrinos, medaus, imbiero, ciberžolės. Citrinos sultys nepriekaištingai stiprina imunitetą. Medus turi nenuginčijamų antimikrobinių savybių, todėl jis itin tinka, kovojant su gerklės infekcijomis.
Keturis valgomuosius šaukštus medaus reikia ištirpinti stiklinėje vandens ir išgerti. Per dieną tai pakartokite 3–4 kartus. Ciberžolė puikiai tinka, ginantis nuo įvairių mikrobų. Ciberžole gardinkite salotas, daržovių troškinius, ryžius, sriubas, arbatą. Ji tinka, kepant pyragus ar ruošiant kitus gardumynus.
Susmulkintą imbierą reikia užpilti nedideliu kiekiu verdančio vandens ir dar geriau sutrinti. Verdančio vandens pripildykite iki pat puodelio viršaus. Tokią arbatą pravartu gerti reguliariai šaltuoju metų laiku – pamiršite, kas yra gerklės skausmas. Kai gerklės skausmas stiprus, gerklę paskalaukite svogūnų sultimis. Tai lyg burtai – gerklės skausmą nuims kaip ranka mostelėjus. Tiesa, įsisenėjusio gerklės skausmo neveikia jokie burtai, tuomet pagelbėti gali tik gydytojo išrašyti vaistai.
Ginantis nuo gerklės skausmo, būtina atsižvelgti ir į tai, ką valgote. Kol kovojate su gerklės skausmu, vertėtų pašalinti iš mitybos rūkytus ir aštrius maisto produktus. Per sūrus bei aštrus maistas tik dar labiau sustiprina gerklės skausmą, padidina diskomfortą.
Citriną ir česnaką reikėtų valgyti ne vienus, o įmaišant juos į ruošiamą maistą. Saldainius, saldžius gėrimus, sausainius ir visus kitus mėgstamus saldumynus bei kramtomąją gumą, skaudant gerklei, taip pat pravartu visiškai pašalinti iš mitybos raciono. Cukrus, nusėdęs ant gerklų sienelių, sudaro palankias sąlygas bakterijų vystymuisi, dėl to tik dar labiau padidėja gerklės skausmas.
Kai skauda gerklę, dažniau mėgaukitės tylos režimu, o kai reikia neišvengiamai ką nors pasakyti, kalbėkite tyliai. Pokalbio metu balso stygos įsitempia, o kuo garsiau ir intensyviau veikia kalbos aparatas, tuo labiau dirginama ir taip jau pažeista gerklė, tad skausmo pojūčiai tik dar sustiprėja.
Būtina grūdinti organizmą
Sausas oras stipriai dirgina ne tik nosies, bet ir gerklės gleivinę, todėl labai svarbu drėkinti patalpas. Tam tinka naudoti platų dubenį ar kitą indą su karštu vandeniu, į kurį naudinga įpilti keletą lašų eukalipto eterinio aliejaus. Garuodamas skystis drėkina kambario orą.
Jeigu ėmėte kosėti, o kosulys sausas ir draskantis krūtinę, pasiruoškite atkosėjimą lengvinančioms inhaliacijoms. Labai veiksminga priemonė – bulvių garai. Tereikia pasilenkti virš puodo, kuriame verda bulvės (geriau su lupenomis), galvą prisidengti rankšluosčiu ir pakvėpuoti.
Išvirtas, dar karštas bulves sutrinkite, suvyniokite į audinį, dėkite ant krūtinės. Taip palengvinsite kosulį. Efektyvu pakvėpuoti vandens, kuriame ištirpinta soda, garais. Puikiai veikia eteriniai mėtų, eukalipto, pušų aliejai. Tik kvėpuoti reikia ne verdančio, o šiek tiek pravėsusio vandens garais. Vaistinių šalavijų inhaliacijos ypač lengvina kosulį. Tuomet kvėpuoti garais reikia per burną.
Būtina žinoti, kad inhaliacijos netinka, kai yra aukšta temperatūra. Inhaliacijas geriau atlikti nevalgius, o po jų nereikėtų eiti į šaltą orą, rūkyti.
Pūslelinė ne tik nepuošia lūpų, bet ir yra užkrečiama, todėl labai svarbu neleisti jai išvešėti. Šis negalavimas užklumpa, kai organizmas būna pasilpęs. Vertėtų atkreipti dėmesį į savo mitybos įpročius. Kai valgysite daugiau mėsos, pupelių, žuvies, jogurto, kiaušinių, t. y. tų produktų, kuriuose yra daug aminorūgšties lizino, atlaikyti pūslelinės išpuolius bus daug lengviau. Užklupus lūpų pūslelinei, tuo laikotarpiu reiktų atsisakyti šokolado, riešutų bei saulėgrąžų. Įsigykite alavijo šakelę, spauskite sultis tiesiai į šaukštelį ir gerkite. Dienai pakanka 2–3 šaukštelių alavijo sulčių.
Kad, kaskart atšalus orams, nesirgtumėte, būtina grūdinti organizmą. Ir joks amžius ne kliūtis. Tam tinka bet kokie būdai: apsitrynimas ledu, oro vonios, laipsniški šalti dušai, vandens vonelės kojoms ir pan., tereikia atsiminti vieną taisyklę – grūdintis nereikia pradėti staigiai, antraip tik dar labiau padidės tikimybė peršalti.