PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 11 d. 20:00

Rudenį į atokiausius Širvintų rajono kampelius pradės važinėti mobilieji laiškanešiai. Norite, kad jie dažniau apsilankytų - prenumeruokite spaudą

Vilnius

Aušra Kurtkutė

Gintaras BielskisŠaltinis: Etaplius.lt


91016

Netrukus sueis dveji metai, kai AB Lietuvos paštas ėmė taikyti naujovę - dvylikoje savivaldybių įdarbino mobiliuosius ar kitaip dar vadinamus išmaniuosius laiškininkus. Kaip pristato pati bendrovė, tai visiškai pasiteisinęs naujas ir šiuolaikiškas pašto paslaugų teikimo modelis kaimiškose vietovėse, leidžiantis gyventojams suteikti platesnį Lietuvos pašto paslaugų spektrą.

„Širvintų krašto“ redakcijoje apsilankiusi AB Lietuvos paštas Korporatyvinių reikalų departamento komunikacijos projektų vadovė Aušra Kurtkutė sakė, kad sumanymui pasiteisinus bendrovė mobiliuosius laiškininkus įdarbins ir kitose savivaldybėse, taip pat - ir Širvintų rajone. Tai II mobilaus laiškininko projekto etapas. Į atokiausius rajono kampelius mobilieji laiškininkai turėtų išvažiuoti jau rudenį.

Liks vienas paštas, o gyventojus lankys 9 mobilieji laiškanešiai

Ką pirmiausia pajus Širvintų rajono gyventojai, kai vietoje esančios gerokai senstelėjusios pašto struktūros pradės funkcionuoti nauja? Anot Aušros Kurtkutės, Širvintų rajone kaip veikė, taip ir veiks centrinis Širvintų paštas su jame dirbančiais darbuotojais, o į rajono gyvenvietes išvažiuos 9 mobilieji laiškininkai, kurie aptarnaus jiems priskirtas teritorijas. Jos šiek tiek skirsis, nei aptarnaujama dabar, tačiau gyventojai šių pokyčių nepajus.

- Kol žmonės įpras prie naujos tvarkos, kam bus patogu, dar esančiuose kaimo vietovių paštuose priėmimo valandomis dirbs mobilieji laiškininkai. Toks pereinamasis etapas truks metus. Kitomis valandomis, kai nebudės pašto skyriuose, mobilieji laiškininkai lankys gyventojus, o pašto įstaigos neveiks. Mobilųjį paštininką bus galima išsikviesti telefonu - per jį išsiųsti siuntą, sumokėti už paslaugas, užprenumeruoti spaudą, gauti pensiją ir kitas paslaugas, dėl kurių dabar tenka kreiptis į paštą. Mobilusis paštininkas pats be iškvietimo atvyks, kai gyventojui bus adresuota siunta, korespondencija, kai bus pristatoma prenumeruojama spauda, išmokamos pensijos, - sakė Korporatyvinių reikalų departamento komunikacijos projektų vadovė.

Aušra Kurtkutė pridūrė, kad gyventojams bus pranešti mobiliųjų laiškininkų kontaktiniai telefonai, kuriais jie galės išsikviesti paštininką į namus.

Po pereinamojo laikotarpio liks tik centrinis Širvintų paštas, iš kurio kasryt pas gyventojus išvyks mobilieji laiškininkai.

Pasak Aušros Kurtkutės, taip apsispręsti padėjo atlikta analizė. Po jos nustatyta, kad vidutiniškai per dieną mažus paštus aplanko 5-7 žmonės, paštininkas jiems aptarnauti sugaišta vos pusvalandį, o didelę dalį likusio laiko pagrindinių paslaugų neatlieka, tad lėšos naudojamos neefektyviai. Nekalbant jau apie tai, kad dauguma esamų pašto skyrių (taip pat ir rajone) yra skurdūs, neestetiški, prastai įrengti ir aprūpinti, jų išlaikymas brangiai kainuoja. Kai kurias patalpas bendrovė nuomojasi ir už tai nemažai sumoka. Sutaupytas lėšas bus galima skirti paštininkų atlyginimams, kitai veiklai finansuoti.

Į namus pas klientą atvyksiantis mobilusis laiškininkas darbo reikmėms naudosis planšete, kurioje įdiegta speciali laiškininko darbo užduočių valdymo programėlė „MLIS“, sukurta bendradarbiaujant su UAB „Informacinių technologijų organizacija“. Ja automatizuotai atliekamos įvairios dienos užduotys, tad atsisakyta popierinių dokumentų. Mobilią sistemą sudaranti išmanioji programėlė, planšetė ir susietas nešiojamasis spausdintuvas leidžia laiškininkams dirbti patogiau, išmaniau ir visas pašto paslaugas suteikti gyventojams namuose. Klientams išduodami čekiai. Šiuo metu darbuotojai kaip tik apmokomi dirbti šiomis planšetėmis.

Aušra Kurtkutė sakė, kad jau dabar 70 proc. visų pašto paslaugų vykdoma per laiškininkus, tad didesnio pokyčio gyventojai nepajus.


Važinės specialiai pažymėtais pravažiais automobiliais

Pirmosiomis vasaros dienomis, Lietuvos paštui tęsiant pasitvirtintą ilgalaikę darbuotojų darbo sąlygų gerinimo strategiją, 10-ies rajonų mobiliesiems laiškininkams buvo perduota per 80 tarnybinių automobilių. Šiuos automobilius mobilieji laiškininkai naudos iki 2020 metų pradžios, paskui jie bus pakeisti visiškai naujomis transporto priemonėmis. Iki 2020 metų I ketvirčio numatyta darbuotojams skirti 440 tarnybinių automobilių. Jie bus specialiai pažymėti. Šiuo metu bendrovė kaip tik vykdo pirkimų procedūras. Jie bus talpūs - pritaikyti dideliems siuntų ir darbo priemonių kiekiams. Automobiliui sugedus, techninę pagalbą laiškininkai gaus bet kuriuo paros metu.

Specialūs automobiliai žmonėms leis atskirti mobiliuosius laiškininkus nuo galimų sukčių, kurie gali bandyti jais prisistatyti. Kol kas nemažai paštininkų dirba nuosavais automobiliais, kurie genda, labiau skirti važiuoti gerais keliais, jais ne visada galima pasiekti atokiau gyvenančius žmones. Perkami automobiliai bus pravažūs, tad pasiekti klientų namus būsią daug lengviau.

Bendrovė laiškininkus aprūpina ne tik automobiliais. Tai - ne pirmas Lietuvos pašto darbuotojų darbo sąlygų gerinimo etapas šįmet: jau du kartus bendrovės sąskaita buvo keliamas atlyginimas mažiausiai uždirbantiems darbuotojams (jis buvo keltas ir 2018 metų rugpjūčio mėnesį), vidutinių ir mažų miestelių pėstiesiems laiškininkams jau išdalinti 92 elektriniai dviračiai, dar 59 išdalinti birželio pradžioje, likusius 55 ketinta perduoti birželio pabaigoje-liepos pradžioje.

Apsisaugoti nuo sukčių padės ir tai, kad diegiant naują sistemą stengiamasi, jog tą darbą dirbtų tai išmanantys ir gyventojams jau pažįstami žmonės, nes pagrindiniai reikalavimai tik keli - būsimasis mobilus laiškininkas privalo turėti vairuotojo pažymėjimą ir turės išmokti dirbti planšete. Pasak Aušros Kurtkutės, dauguma žmonių vertina turimą darbą ir sutinka persikvalifikuoti. Žiūrima, ar pretendentai dirbti šį darbą yra kompetentingi. Tiems, kam jų sugebėjimai neleis tapti mobiliaisiais laiškininkais, bendrovė stengsis pasiūlyti kitą darbą - dirbti paprastais laiškininkais, skirstyti korespondenciją, spaudą ir pan.


Suteikiantys daugiau paslaugų laiškininkai uždirbs daugiau

AB Lietuvos paštas Korporatyvinių reikalų departamento komunikacijos projektų vadovė sakė, kad naujoji sistema leis pakelti paštininkų darbo kokybę, nes darbuotojai patys bus suinteresuoti suteikti kuo daugiau paslaugų: už tai jie gaus vadinamuosius bonusus - papildomą atlygį. Kuo paštininkas daugiau surinks prenumeratos, parduos AB Lietuvos paštas platinamų prekių, surinks mokesčių, tuo gaus didesnį uždarbį. Iki šiol Širvintų rajone paštininko etato vidurkis buvo 0,66 etato. Planuojama, kad pradėjus dirbti mobiliesiems laiškininkams šis rodiklis viršys 0,9. Darbuotojų šiek tiek sumažės, sumažės ir bendras etatų skaičius.

Jau seniai atvirai pripažįstama, kad daugeliui Lietuvos žmonių socialinis darbuotojas ir paštininkas yra jei ne vieninteliai, tai pagrindiniai asmenys, juos aplankantys namuose. Ypač, jei nėra arti gyvenančių artimųjų, žmonės yra vieniši. Paštininkų prašoma atvežti pirmojo būtinumo prekių, sumokėti vieną ar kitą mokestį. Tuo pirmuoju pagalbininku, tikimasi, taps ir mobilieji laiškininkai. Nors per drąsu sakyti, tačiau realybė tokia, kad pirmiausia savo pagalbininką matys tie žmonės, kuriuos mobilieji laiškininkai privalės aplankyti. To pirmiausia gali tikėtis spaudos prenumeratoriai. Ne paslaptis, kad anksčiau paštininkams trūko motyvacijos lankyti toliau gyvenančius asmenis dėl prenumeruojamo laikraščio. Nuošaliose vietose gyvenantys žmonės net pasiguosdavo, kad paštininkai neužsuka priimti prenumeratos užsakymų, prenumeruojamus leidinius neša nereguliariai, palieka pas arčiau kelio gyvenančius kaimynus. Ypač tai neva buvo juntama žiemą, kai ir taip prasti keliai tapdavo nepravažiuojami. Anot pašto atstovės, to dabar nebus, kadangi mobiliesiems laiškininkams bus suteikiami pravažūs automobiliai, o ir GPS sistema kontroliuos jų judėjimą - kilus ginčui, visada bus galima patikrint, kur tuo metu buvo darbuotojas, ar jis suteikė kokybišką paslaugą.

Naudodamasis proga, „Širvintų kraštas“ primena savo skaitytojams, kad lengviausia gauti laikraštį - tai jį prenumeruoti, tada visa svarbi informacija, naudingos ir įdomios naujienos kartu su mobiliuoju laiškanešiu pasieks net atokiausius rajono kampelius.

Gintaras Bielskis