PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Birželio 28 d. 09:34

Ruanda ir Kongo Demokratinė Respublika Vašingtone pasirašė taikos susitarimą

Pasaulis

Ruanda ir Kongo Demokratinė Respublika Vašingtone pasirašė taikos susitarimą. Scanpix nuotr.

BNSŠaltinis: BNS


370722

Ruanda ir Kongo Demokratinė Respublika (KDR) penktadienį Vašingtone pasirašė taikos susitarimą, kuriuo siekiama nutraukti tūkstančius gyvybių nusinešusias kovas, abi šalys įsipareigojo nutraukti paramą partizanams, o amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas pasigyrė užsitikrinęs naudingųjų iškasenų klodus.

„Šiandien baigiasi smurtas ir destrukcija, o visas regionas pradeda naują vilties ir galimybių skyrių, – sakė D. Trumpas, sveikindamas abiejų šalių užsienio reikalų ministrus Baltuosiuose rūmuose. – Tai nuostabi diena.“

Susitarimas sudarytas po to, kai šiais metais su Ruanda susijusios etninių tutsių sukilėlių pajėgos M23 išsiveržė į naudingųjų iškasenų turtingus KDR rytus ir užėmė didelę teritoriją, įskaitant pagrindinį Gomos miestą.

Susitarime, dėl kurio buvo deramasi tarpininkaujant Katarui dar prieš D. Trumpui pradedant eiti pareigas, aiškiai neaptariami M23 laimėjimai dešimtmečius besitęsiančio karo draskomoje teritorijoje, tačiau Ruanda raginama nutraukti „gynybines priemones“, kurių ji ėmėsi.

Ruanda neigia tiesiogiai remianti M23, tačiau reikalauja nutraukti kitos ginkluotos grupuotės – Demokratinių Ruandos išlaisvinimo pajėgų (FDLR), kurią įkūrė etniniai hutai, susiję su tutsių žudynėmis per 1994 metų Ruandos genocidą, veiklą.

Susitarime raginama „neutralizuoti“ FDLR, o Ruandos užsienio reikalų ministras Olivier Nduhungirehe pareiškė, kad „negrįžtamas ir patikrinamas valstybės paramos hutų kovotojams nutraukimas“ turėtų būti „pirmoji užduotis“.

Šį procesą „lydėtų Ruandos gynybinių priemonių panaikinimas“, sakė O. Nduhungirehe per pasirašymo ceremoniją Valstybės departamente.

Tačiau jis pridūrė: „Turime pripažinti, kad mūsų regione ir už jo ribų yra daug netikrumo, nes daugelis ankstesnių susitarimų nebuvo įgyvendinti.“

Jo kolegė iš KDR Therese Kayikwamba Wagner pabrėžė, kad susitarime raginama gerbti valstybių suverenitetą.

„Jis suteikia retą galimybę atversti naują puslapį ne tik žodžiais, bet ir realiais pokyčiais vietoje. Kai kurios žaizdos užgis, tačiau jos niekada visiškai neišnyks“, – sakė ji.

Susitarimu taip pat įsteigiamas bendras saugumo koordinavimo organas pažangai stebėti ir miglotai raginama per tris mėnesius sukurti „regioninės ekonominės integracijos sistemą“.

Laurus sau prisiima D. Trumpas

D. Trumpas gyrė diplomatiją, leidusią sudaryti susitarimą, o savo renginį Baltuosiuose rūmuose pradėjo paminėdamas žurnalistą, kuris sakė, kad prezidentas nusipelnė Nobelio taikos premijos.

Anksčiau penktadienį kalbėdamas su žurnalistais D. Trumpas sakė, kad Jungtinės Valstijos galės užsitikrinti „daug teisių į naudingąsias iškasenas iš Kongo“.

KDR turi milžiniškas naudingųjų iškasenų atsargas, tarp kurių yra ličio ir kobalto, itin svarbių elektromobiliams ir kitoms pažangioms technologijoms, o JAV varžovė Kinija šiuo metu yra esminė veikėja, kalbant apie šių išteklių užsitikrinimą.

D. Trumpas teigė, kad jis nežinojo apie šį konfliktą, ir, atrodo, užsiminė apie 1994 metų Ruandos genocido siaubą, kai vos per 100 dienų buvo nužudyta šimtai tūkstančių žmonių, daugiausia tutsių.

„Šiek tiek nesigaudau tame, nes per daug apie tai nežinojau. Žinojau vieną dalyką – jie daugelį metų kovojo su mačetėmis“, – sakė D. Trumpas.

Ruandos ir KDR susitarimas sulaukė plačių, bet ne visuotinių pagyrų.

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas šį susitarimą pavadino „svarbiu žingsniu siekiant deeskalacijos, taikos ir stabilumo“ rytinėje KDR dalyje ir Didžiųjų ežerų regione.

„Raginu šalis visapusiškai laikytis įsipareigojimų, kuriuos jos prisiėmė taikos susitarimu, įskaitant karo veiksmų nutraukimą ir visas kitas sutartas priemones“, – sakoma A. Guterreso pareiškime.

Vokietija pasveikino susitarimą pavadindama jį puikia naujiena ir paragino jį įgyvendinti.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas taip pat gyrė „istorinį žingsnį į priekį“ ir pridūrė, kad „taika turi išlikti“.

Tačiau ginekologas Denis Mukwege, kuris 2018 metais tapo vienu Nobelio taikos premijos laureatų už darbą siekiant nutraukti seksualinio smurto epidemiją KDR karo metu, išreiškė nerimą dėl susitarimo, sakydamas, kad jis faktiškai naudingas Ruandai ir Jungtinėms Valstijoms.

Susitarimas „prilygtų atlygio už agresiją suteikimui, įteisintų Kongo gamtinių išteklių grobstymą ir priverstų auką atsižadėti savo nacionalinio paveldo, aukojant teisingumą, kad būtų užtikrinta nesaugi ir trapi taika“, sakė jis pareiškime, paskelbtame prieš šalims pasirašant susitarimą.

KDR dirbanti organizacija „Gydytojai už žmogaus teises“ („Physicians for Human Rights“) palankiai įvertino deeskalaciją, tačiau teigė, kad susitarime yra „didelių spragų“, įskaitant atsakomybę už teisių pažeidimus.

#RUANDA#KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA#VAŠINGTONAS#TAIKA#SUSITARIMAS