PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Kovo 1 d. 10:44

Rinkliavos už šiukšles modelis vis dar piktina gyventojus

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


74136

Jau ne kartą „Bangoje“ rašėme apie rinkliavos už šiukšles pokyčius rajone. Tačiau kai kuriems gyventojams dabartinis rinkliavos modelis vis dar nėra prie širdies. Redakcija gavo Gargždų miesto gyventojos (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. pastaba) laišką, kuriame išsakytos rinkliavos už šiukšles spragos ir net pateikti siūlymai jos pakeitimui. Atsakyti į skaitytojos laišką raštu ir išreikšti nuomonę, ar rinkliavos pokyčiai – socialiai teisingas ir atsakingas žingsnis, ar naujai išrinkta rajono Taryba ką nors keis šioje srityje, „Banga“ paprašė Klaipėdos rajono savivaldybės merą Vaclovą Dačkauską, Savivaldybės Administracijos direktorių Sigitą Karbauską bei VšĮ „Gargždų švara“ valdybos pirmininką, Tarybos narį Joną Dromantą.

Buvo tobulinama, kad pateisintų lūkesčius

Rajono meras Vaclovas DAČKAUSKAS:

– Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų – tai Savivaldybės tarybos sprendimu už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir jų tvarkymą nustatyta privaloma įmoka, galiojanti savivaldybės teritorijoje, kurią kiekvienas nekilnojamojo turto objektų savininkas ar įgaliotas asmuo privalo sumokėti šiuose nuostatuose nustatyta tvarka – taip yra nurodyta Savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų 5.6 punkte.

Po kelerius metus trukusių diskusijų Taryboje buvo apsispręsta ir patvirtinta dabar galiojanti tvarka. Ši tvarka ne vieną kartą buvo tobulinama – įvesta dvinarė vietinės rinkliavos mokėjimo sistema; nustatyta, kad už ne daugiau kaip 3 skirtingų rūšių nekilnojamojo turto vienetus (paprastai tai butas/namas mieste, sodo namelis ir garažas) vietinės rinkliavos mokestis negali viršyti 1 procentą šeimos pajamų; gyventojams, kurių namų ūkyje susidaro labai mažai atliekų, leidžiama patiems deklaruoti išvežamą atliekų kiekį ir dažnumą per metus; socialiai pažeidžiami rajono gyventojai gali kreiptis į Savivaldybę dėl paramos gavimo ar atleidimo (dalinio atleidimo) nuo vietinės rinkliavos mokesčio.

Mano nuomone, dabar galiojanti tvarka buvo keičiama ir tobulinama tam, kad ji taptų dar labiau socialiai teisingesnė ir atsakingesnė bei pateisintų absoliučios daugumos gyventojų lūkesčius.

Išaiškėjus naujoms aplinkybėms ir faktams, gavus naujus gyventojų pasiūlymus bei apibendrinus vietinės rinkliavos administravimo patirtį po paskutinių pakeitimų, naujai išrinkta Taryba turės ne vieną galimybę minėtą tvarką keisti ir tobulinti.

Ruošia projektą, siūlys nedidinti mokesčio

Administracijos direktorius Sigitas KARBAUSKAS:

– Prijungiant Saulažolių kaimą prie Gargždų buvo tariamasi, kad bus 3 metų pereinamasis laikotarpis ir mokestis už šiukšlių išvežimą nedidės. 2018 metais mokestis už šiukšles neaugo. Šiuo metu Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyrius ruošia sprendimo projektą, kuriuo bus siūloma nedidinti mokesčio už 2019–2020 metus buvusiems Saulažolių kaimo gyventojams.

Taip pat svarbu paminėti, kad iš rinkliavos mokesčio yra plečiamas ir stambiųjų atliekų surinkimo aikštelių tinklas, perkami rūšiavimo konteineriai. Kadangi Saulažolių kaimas prijungtas prie Gargždų miesto ir patenka į miesto aptarnavimo zoną, tai šiukšlės čia vežamos 4 kartus, kaip ir visame Gargždų mieste. Galbūt būtų galima vežti ir rečiau, bet žmonės nori, kad šiukšles vežtų dažniau, ypač vasarą, dėl smarvės, higienos. Kiekvieno žmogaus poreikiai skirtingi.

Teisingiausia tvarka būtų ta, kai mokestis priklauso nuo šiukšlių kiekio. Tuomet šiukšlių vežimo kainą sudarytų pastovioji dalis už vežimą (apie 30 proc. kainos) ir kintamoji dalis už šiukšlių kiekį (sudarytų 70 proc. kainos). Vis dėlto tai padaryti yra ganėtinai brangu dėl reikalingos naujos įrangos, sąskaitų apskaičiavimo programų ir pan. Spręsti, kaip keisti šį mokestį, kad jis būtų teisingesnis, galėsime tik pasibaigus sutarčiai su dabartiniais vežėjais, kai skelbsime kitą konkursą ir spręsime, kokiomis sąlygomis perkame paslaugą. Dabartinė sutartis buvo pasirašyta 6 metams, liko dar 4 metai.

Absoliutaus teisingumo pasiekti neįmanoma

VšĮ „Gargždų švara“ valdybos pirmininkas, Tarybos narys Jonas Dromantas:

– Iš gautos laiško dalies matosi, kad kreiptasi, jog atsirado skirtingos nuomonės. Vieni norėjo gyventi kaime, kiti mieste. Vieni sutinka mokėti pagal nustatytą tvarką, kiti nori individualios komunalinių atliekų apskaitos.Tarp skirtingų nuomonių visada viduryje turėtų būti teisybė, bet, mano manymu, tarp jų yra tik problema. Savivaldybė neturi galimybių sutramdyti KRATC, kad sumažintų priduodamų atliekų kainas, nors santykiai ne kartą buvo sprendžiami ir teismuose. Komunalinių atliekų pridavimo kainos yra labai aukštos.

Jeigu būtų siekiama pritaikyti atliekų sutvarkymo paslaugos kainas kiekvienam teršėjui, tai būtų tikras noras siekti teisingumo, bet tai tik pagimdytų naują chaosą ir padidintų kainas kitiems paslaugos gavėjams. Absoliutaus teisingumo pasiekti neįmanoma. Liaudies išmintis sako, kad teisybė guli šulinio dugne, todėl kiekvienas, žiūrėdamas į jį, mato tik savo atvaizdą ir savo teisingumą.

Klausimas apie naujai išrinktos Tarybos planuojamus darbus – tai žvilgsnis į ateitį, o ateities nėra, jos pasaulyje niekas nėra matęs. Visur aplink mus tik dabartis. Dabartinė rajono Taryba stengėsi ir daug kartų keitė taisykles ir tvarką, derindamasi prie gaunamų nusiskundimų ir pasiūlymų, todėl galiojanti tvarka funkcionuoja ir visi džiaugiamės gyvendami švaresnėje aplinkoje. Naujoji Taryba, kai ji jau visų rinkėjų pagalba ir valia bus savo dabartyje, aišku, pateisins gyventojų lūkesčius, atsižvelgs į pamatuotus pasiūlymus ir keis taisykles, nes tobulumui nėra ribų, ir mes visada galime geriau…

Šiukšlina ne namai, o žmonės

  • Gavusi sąskaitą už komunalinių atliekų tvarkymą nustebau, kad mokestis padidėjo 21 euru. Nuėjusi į VšĮ „Gargždų švara“ aiškintis sužinojau, kad mūsų gatves prijungus prie Gargždų miesto pakilo mokestis, nes mašina važiuoja keturis kartus per mėnesį ir du kartus būtinai turi išvežti šiukšles. Aš vežu šiukšles vieną kartą per mėnesį ir tai tik pusę šiukšlinės, nes neturime tiek šiukšlių, gyvename du žmonės, mokėjau už praėjusius metus 43,60 eurų. Šiemet, kadangi mašina važiuos keturis kartus, o ne du, tai turėsime mokėti 64,20 eurų. Aš pasakiau, kad tegul ir toliau važiuoja du kartus, nes už mašinos važinėjimą mes nemokėsime. Man buvo pasakyta, jog žmonės nori, kad mašina važiuotų keturis kartus. Suprantu, kodėl kai kurie žmonės nori, kad mašina važiuotų kas savaitę, nes tuose namuose žmonių iš tikrųjų gyvena šeši, aštuoni ar net daugiau, o jie turi tik vieną šiukšlinę ir mokės tik 20 eurų daugiau. Jiems šiukšlių išvežimas kainuoja daug pigiau nei mums, kurie tegyvename dviese.

    Aš turiu pasiūlymą, tegul šios šeimos pasiima šiukšlines ir moka kiekviena šeima už savo šiukšlinę ir nereikės važiuoti keturis kartus per mėnesį. Užteks dviejų kartų ir sąskaitos bus mažesnės. Atsiliepkite Gargždų miesto gyventojai į šį mano pasiūlymą. Kodėl mes turime mokėti už kitų išvežtas šiukšles? Tai kam ant šiukšlinių uždėjo kodus, juk tam, kad matytų, kiek šiukšlinių išvežama per mėnesį, už tai ir turėtume mokėti. Už padarytą darbą, o ne už sugalvotą mokestį, neprivalome apmokėti kitų sąskaitas.

    Gargždų miesto gyventoja (redakcijai vardas ir pavardė žinomi)