Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Jau šį sekmadienį vyks Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai ir referendumai dėl Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių pakeitimų, t. y. sprendžiama dėl dvigubos pilietybės ir Seimo narių skaičiaus mažinimo. Rinkėjai gaus tris skirtingų spalvų biuletenius. Tai padės atskirti, kuris biuletenis yra prezidento rinkimams, kuris referendumams. Esminė naujovė – išankstinis balsavimas truks net 5 dienas (8–20 val.), jis jau vyksta. Klaipėdos rajone balsuoti galima Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje.
Į prezidento postą – 9 kandidatai
Prezidento rinkimuose dalyvauja iš viso devyni kandidatai – Vytenis Andriukaitis, Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Valdemaras Tomaševskis.
Prezidento rinkimų įstatymas numato, kad išrinktu bus laikomas tas kandidatas, kuris pirmą kartą balsuojant ir dalyvaujant daugiau kaip pusei įregistruotų rinkėjų surenka daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusiųjų balsų. Jeigu dalyvaus mažiau kaip pusė rinkėjų, išrinktu jau pirmajame ture bus laikomas tas, kuris surinko daugiau kaip pusę dalyvavusiųjų rinkimuose balsų, bet ne mažiau kaip trečdalį nuo visų įregistruotų rinkėjų balsų.
Jeigu nė vienas kandidatas šįkart nesurinks reikiamo balsų skaičiaus, gegužės 26 d. kartu su Europos Parlamento rinkimais bus surengtas antrasis prezidento rinkimų turas, kuriame dalyvaus du daugiausia balsų pirmajame ture surinkę kandidatai.
Dvigubos pilietybės dilema
Gegužės 12 d. taip pat rengiami ir du minėti referendumai. Abu juos paskelbė Seimas. Referendumams pateikti pasiūlymai įteisinti dvigubą pilietybę ir nuo 141 iki 121 sumažinti Seimo narių skaičių.
Referendumo metu Lietuvos piliečiai balsuos dėl tokio Konstitucijos teksto (siūlomas esminis pokytis išskirtas): „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“
Tai reiškia, kad, pakeitus Konstituciją, Lietuvos piliečiai, iš Lietuvos išvykę po 1990 metų kovo 11 dienos, galės būti kartu ir kai kurių kitų valstybių piliečiais.
Parlamentarams – mažiau mandatų?
Kitu tą pačią dieną vyksiančiu referendumu siūloma sumažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 121. Sprendimą rengti referendumą kartu su pirmuoju Lietuvos prezidento rinkimų turu Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė vasario 14 d. Referendumą inicijavo valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
Šiuo metu Lietuvos valstybėje yra 2 458 329 piliečiai, turintys rinkimų teisę ir įrašyti į rinkėjų sąrašą. Tam, kad referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo įvyktų, referendume turi dalyvauti bent 1 229 165 iš jų.
Rinkimų komisijos narys kiekvienam rinkėjui pasiūlo tris biuletenius, vieną prezidento rinkimų ir du referendumo biuletenius, jei rinkėjas nusprendžia vieno ar kelių jų neimti, tokiu atveju jis nepasirašo, kad gavo rinkimų biuletenį.
Balsavimas – pagal poreikius
Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad balsuojantys piliečiai galės pasinaudoti ir padidinamaisiais stiklais, atsiras „Brailio biuleteniai“ – biuleteniai skirti turintiesiems regėjimo negalią, tad nuo šiol jie galės balsuoti be papildomos pagalbos. Apie 70 proc. balsavimo vietų yra pritaikytos turintiesiems judėjimo negalią. Informaciją, kur tokios vietos yra, galima rasti VRK svetainėje, vietos taip pat žymimos specialiu ženklu. Rinkėjai, turintys klausos negalią, balsuodami galės naudotis „Skype“ programa.
KOMENTARAS
Rinkimų dieną bus galima balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje, tik balsuojantiesiems ne savo apylinkėje reikės apie 15 minučių (taip skelbia VRK) palaukti. Per šį laiką komisijos nariai susisieks su balsuoti atėjusio asmens apylinkės rinkimų komisija ir patikrins, ar jis jau nėra balsavęs. Jei bus gautas patvirtinimas, kad rinkėjas nebalsavo, tokiam rinkėjui bus leista balsuoti.“