PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 20 d. 14:55

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje atidaryta paminklinių kryžių paroda

Rietavas

Rietavo savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Rietavo savivaldybė


330065

Lapkričio 15 dieną Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje vyko parodos „IŠSAUGOTA. A. G. Zinkevičiūtės Žemaitijos kalvystės tyrinėjimai: PAMINKLINIAI KRYŽIAI“ atidarymas. Biržietė menotyrininkė, metalo dailininkė, VDA Telšių fakulteto dėstytoja Adelė Genovaitė Zinkevičiūtė (1933-2022) apie 60 metų tyrinėjo Žemaitijos kryždirbystę iš geležies, sukaupė didelį vaizdinės medžiagos ir faktinių duomenų archyvą.

Tyrimai įsibėgėjo Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir 1998 metais įkūrus Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetą. Tuomet paveldo praktikų dėstytoja į ekspedicijas kvietėsi studentus, fotografus, prašė gabiausių studentų piešti, skaitmeninti atrastus sakraliosios kalvystės objektus: geležinius paminklinius ir viršūninius kryžius, vartus, jų kalviškas detales. Dabar kalvystės dirbiniai, menantys šimtametį amatą bei krašto gyvensenos kultūrą, nyksta, tačiau dalį jų vis dar galima rasti, pažinti ir išsaugoti. Senieji kalvių paminkliniai darbai – tai mūsų kultūros dalis, atskleidžianti tuometinių miestelių ir kaimų kalvių meistriškumą bei kūrybingumą, įvairiai interpretuojant neskaitlingas, dažniausiai S ir C formos, detales, panaudojant stilizuotus augalinius motyvus, ar, kaip būdinga Žemaitijoje, ir šventųjų figūras. Meninių mokslų „nekrimtę“ kaimų kalvių darbai liudija ne tik mūsų tautodailei būdingą simbolinio mąstymo specifiką, bet ir paminklo visumos, jo proporcijų pojūtį, saikingumą naudojant dekoro motyvus. Tai ir religinės pajautos liudytojai, atskleidžiantys ne tik kryžiaus, kaip krikščioniškojo simbolio, reikšmę, bet ir jo prasmės papildymą to meto žmonėms artimais, kasdieniame gyvenime tautodailės raštuose bei aplinkoje matomais gamtinės gyvybės elementais – augalų žiedais, lapeliais, pumpurais. Paminklų dekoro stilistine traktuote ir bendru kompozicijos pojūčiu, Lietuvos, o ir Žemaitijos, kaltiniai paminkliniai kryžiai išsiskiria savitumu kitų šalių tarpe, todėl labai svarbu šią tradiciją išsaugoti ir pratęsti.

Šių ilgų tyrinėjimų rezultatą ir yra galima išvysti išskirtinėje parodoje, kurią pristatė prof. Laima Kėrienė. Renginyje taip pat dalyvavo parodos kuratorė ir architektė Emilija Globytė. Renginyje dalyvavo Rietavo savivaldybės vicemerė Kristina Krasauskienė ir Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolanta Grevienė. Paroda muziejuje veiks iki gruodžio 31 dienos.

Rietavo savivaldybės nuotr.

Rietavo savivaldybės nuotr.