Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
ELTA nuotr.
Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA
Trečiadienį po pietų teismui tęsiant posėdį riaušių prie Seimo byloje, savo paaiškinimus davė nukentėjusysis, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnas Ž. Adomaitis. Jis pasakojo, kad su kitais kolegomis 2021 m. rugpjūčio 10 d. vakarą turėjo atstumti agresyvią.
„Mus apmėtė iš akmenų apmėtė, iš kiaušinių. Vienas didelis akmuo pataikė į galvą. Gerai, kad buvau su šalmu. Penkių litrų vandens butelis atskrido iš minios, pataikė į krūtinę, ant žemės parkritau“, – pasakojo Ž. Adomaitis.
„Einant į priekį, pastebėjau, kad vienas iš asmenų pribėgo iš šono, ranka užsikabino už kaklo, pargriuvome ant žemės. Vėliau tas asmuo buvo sulaikytas“, – tęsė pareigūnas.
Vėliau jis pripažino, kad jį užpuolė ir pargriovė kaltinamasis Almantas Bimba.
Ž. Adomaitis tvirtino matęs, kad agresyviai nusiteikę asmenys ragino pulti policijos pareigūnus.
„Daugelis šaukė įžeidžiančius šūksnius tiek mūsų, tiek Seimo atžvilgiu. Kai kurie asmenys provokavo, kad mes neteisingai esame sustoję rikiuotėje, (...) vėliau pasipylė akmenų kruša, vandens buteliai“, – dėstė pareigūnas.
„Puikiai atsimenu asmenį, kuris kurstė mus pulti. Tai yra tas asmuo, kuris sugebėjo nusifilmuoti, klausdamas „kada dar turėsite progos pamėtyti akmenis į pareigūnus?“, – pasakojo liudytojas.
Pareigūnas vėliau patvirtino, kad, kaip ir nurodė anksčiau, tai buvo Lukas Dolotovas.
Ž. Adomaitis pasakojo, jog miniai mėtant akmenis, kiaušinius, kitus daiktus, buvo apgadinti ir policijos tarnybiniai automobiliai, vieno kito asmens transporto priemonė.
Kaip pasakojo nukentėjusysis, jis minioje atpažino ir Andrejų Lobovą. Jis, pasak pareigūno, vaikščiojo minioje, bendravo su žmonėmis.
Ž. Adomaitis pasakojo, kad riaušių metu, kai minia tapo agresyvi, jis naudojo dujas.
„Dujos panaudotos po to, kai kilo agresija iš minios, kai pradėti mėtyti akmenys, kiaušiniai, kiti daiktai“, – aiškino pareigūnas.
Anot nukentėjusiojo, panaudojus specialiąsias priemones, minia atsitraukdavo.
Ž. Adomaitis sulaukė ne vieno klausimo, ką reiškė policijos per riaušes kartotas raginimas žmonėms nuo Seimo atsitraukti saugiu atstumu. Pareigūnas tikslaus atstumo neįvardijo.
„Tiems, kurie nepakluso teisėtiems policijos reikalavimams, saugus atstumas būtų namai“, – sakė liudytojas.
Pareigūnas: buvo akmenų lietus
Trečiadienį teisme liudijo ir kitas nukentėjusysis, Vilniaus AVPK pareigūnas Andrej Voronov. Jis pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. kartu su kitais policijos pareigūnais stūmė minią nuo parlamento rūmų.
„Asmenys mėtė akmenys, buvo toks akmenų lietus, pajutau kaip didelės apimties akmuo pataikė į kairės kojos kelį, iš karto pajutau skausmą“, – dėstė A. Voronov.
Jis sakė, kad į pareigūnus taip pat buvo mėtomi vandens buteliai, kiaušiniai.
Nukentėjusysis teigė dėl sviesto akmens patyręs kelio traumą, jam buvo atlikta operacija.
„Buvo kryžminio raiščio plyšimas ir menisko plyšimas“, – traumą apibūdino policijos pareigūnas ir pridūrė, kad dėl traumos jis buvo kurį laiką nedarbingas.
Civilinio ieškinio pareigūnas nepateikė.
A. Voronov patvirtino ikiteisminio tyrimo metu atpažinęs ne vieną kaltinamąją byloje.
Kaltinimai – 87 asmenims
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs A. Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.
Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.
Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.