PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2025 m. Gegužės 5 d. 09:51

Retas knygas iš VU bibliotekos pavogusiam kartvelui siūloma skirti 4 metų ir 3 mėnesių įkalinimą (dar papildyta)

Vilnius

Mikheil Zamtaradze / Andrius Ufartas / ELTA

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


359697

Retas knygas iš Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos pavogusiam Sakartvelo piliečiui Mikheil Zamtaradze siūloma skirti 4 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

Tokią bausmę Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdyje M. Zamtaradze pirmadienį pasiūlė valstybinį kaltinimą byloje palaikanti prokurorė Inga Gulbickienė.

„Siūloma kaltinamajam skirti 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę“, – savo baigiamojoje kalboje sakė I. Gulbickienė.

Ji teismui taip pat siūlė tenkinti VU civilinį ieškinį dėl turtinės žalos, tai yra dėl pavogtų knygų. Šis ieškinys viršija 606 tūkst. eurų.

Prokurorė I. Gulbickienė tvirtino, kad nusikalstama veika, tai yra vagystė, byloje kvalifikuota tinkamai. Anot jos, ikiteisminio tyrimo metu buvo įrodyta, kad kaltinamasis M. Zamtaradze 2023 m. gegužę iš VU bibliotekos pavogė retas, didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčias XIX amžiaus knygas.

„Dalis pavogtų leidinių yra pirmos laidos, o būtent tokie leidiniai vertinami labiau nei vėliau išleistos knygos“, – apie pavogtų knygų vertę kalbėjo prokurorė.

Pasak I. Gulbickienės, iš viso M. Zamtaradze iš VU bibliotekos pavogė 17 retų knygų, tarp kurių – rusų autorių Ivano Krylovo, Aleksandro Puškino, Michailo Lermontovo knygos. Pavogtų leidinių vertė viršija 600 tūkst. eurų.

Prokurorė teigė, kad reali laisvės atėmimo bausmė M. Zamtaradze siūloma, atsižvelgiant į tai, kad M. Zamtaradze veikė tiesiogine tyčia, vogė organizuotoje grupėje. Kartu siūlyta bausmė sumažinta trečdaliu, įvertintus tai, jog kaltinamasis prisipažino padaręs nusikaltimą, gailėjosi.

Kaltinamojo advokatas nesutinka su pasiūlyta bausme

Kaltinamojo advokatas Remigijus Rinkevičius teigė nesutinkantis su prokurorės I. Gulbickienės pasiūlyta bausme.

„Užprašyta daugiau nei medijana“, – stebėjosi R. Rinkevičius.

Advokato įsitikinimu, teismas, skirdamas bausmę M. Zamtaradze, turėtų įvertinti ir tai, kad kaltinamasis prisipažino pavogęs knygas ir gailėjosi.

„Tai yra kolekcininkas, kuris iš materialinio nepritekliaus, pasirinkimo netinkamą kelią“, – kaltinamąjį apibūdino R. Rinkevičius.

Kaltinamojo gynėjas teigė nesutinkantis ir su VU ieškiniu dėl pavogtų knygų, viršijančiu 600 tūkst. eurų. Anot jo, retų knygų vertę turėtų nustatyti ne VU, o nepriklausomi ekspertai.

„Tai nėra objektyvu sau pačiam įsivertinti. (…) Ginčo atveju atsiranda neobjektyvumas. Reikėtų pasisamdyti specialistus iš šalies, kurie įvertintų knygų vertę“, – dėstė R. Rinkevičius.

M. Zamtaradze į teismo posėdį buvo atvestas konvojaus pareigūnų. Jis teisme bendravo rusų kalba, jam talkino vertėjas. Kaltinamajam suteikus paskutinio žodžio teisę, šis priminė, kad pripažino savo kaltę ir gailėjosi dėl knygų vagystės. M. Zamtaradze primininė, jog teisme nuodugniai papasakojo apie padarytą nusikaltimą.

„Dėl savo veiksmų gailiuosi. Jei nesigailėčiau, viso to nebūčiau papasakojęs“ – sakė jis.

Sakartvelo pilietis tvirtino, kad ikiteisminio tyrimo metu parodymų nedavė, nes nenorėjo pabloginti savo situacijos.

M. Zamtaradze, kaip ir jo advokatas, tvirtino nesutinkantis su VU ieškiniu byloje. Pasak kaltinamojo, pavogtų knygų vertę turėjo įvertinti pasamdyti nepriklausomi ekspertai. Kaltinamasis aiškino, kad iš pradžių viena iš pavogtų M. Lermontovo knygų buvo įvertinta 30 tūkst. eurų, bet vėliau ieškinyje jos vertė padidinta iki 200 tūkst. eurų. M. Zamtaradze teigimu, tokie skaičiavimai yra neadekvatūs ir nelogiški.

„Nurodytos kainos yra nerealios, padidintos. Knygas turėjo įvertinti nešališki ekspertai“, – aiškino kaltinamsis.

Jis teisme ne kartą pakartojo besigailintis vogęs knygas ir VU bibliotekos.

„Jei galėčiau pasukti laiką atgal, to nedaryčiau“, – sakė M. Zamtaradze.

Teismas sprendimą byloje planuoja skelbti birželio 9 d.

Vertingos knygos vogtos ir kitose šalyse

M. Zamtaradze kaltinamas iš VU bibliotekos pavogęs retas, didelę istorinę ir kultūrinę vertę turinčias knygas, kurių vertė viršija 600 tūkst. eurų.

Kaip anksčiau skelbta teisme, kaltinamasis, dalyvaudamas organizuotoje grupėje, veikusioje Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje bei Sakartvele, turėdamas tikslą pagrobti VU bibliotekai priklausantį turtą, 2023 m. gegužės mėn. atvyko į minėtą biblioteką. Anot teisėsaugos, sakartvelo pilietis, melagingai bibliotekos darbuotojams prisistatęs mokslininku ir pateikęs tai patvirtinantį asmens dokumentą, iš Retų skaitinių skaityklos bei Profesorių skaityklos skaitymui užsakė labai didelės vertės istorinę ir kultūrinę vertę turinčių knygų. Kaltinamasis 12 iš bibliotekos paimtų knygų pakeitė klastotėmis, dar 5 knygas pasiėmė skaitymui ir negrąžino.

Kaltinamasis M. Zamtaradze teisme pripažino kaltę ir teigė, jog gailisi dėl tokio poelgio. Jis anksčiau teisme pasakojo, jog su juo susisiekė vyras ir Rusijos, kuris domėjosi, ar jis turi tam tikrų retų knygų. Tuomet M. Zamtaradze pasakojo internete ieškojęs, kur galima būtų gauti anksčiau žmogaus minėtas knygas ir pamatė, kad šios retos knygos yra VU bibliotekoje. Vyras teigė internetu užsiregistravęs VU bibliotekos sistemoje ir retas knygas skaitymui užsisakė ne savo, o Michailo Zavatskio vardu.

M. Zamtaradze dėstė atvykęs į VU biblioteką, pristatęs M. Zavatskio vardu ir pavogęs retas knygas. Tą pačią dieną iš VU pavogtas knygas vyras teigė sudėjęs į krepšį ir išsiuntęs į Minską.

Kaltinamasis tvirtino, jog už vogtas knygas jam sumokėjo kriptovaliuta – 30 tūkst. dolerių.

Kaip anksčiau pranešė prokuratūra, ikiteisminio tyrimo duomenimis, kaltinamasis M. Zamtaradze, dalyvaudamas organizuotoje grupėje, veikusioje Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje bei Sakartvele, 2023 m. gegužės mėn. iš VU bibliotekos pagrobė 17 retų knygų.

Lietuvoje ikiteisminio tyrimo metu kaltinimai dėl retų knygų vagystės organizuotoje grupėje buvo pareikšti 3 asmenims, visi jie – Sakartvelo piliečiai. Dviejų asmenų atžvilgiu byla buvo atskirta.

Anot prokuratūros, atliekant ikiteisminį tyrimą, gauta duomenų, kad panašiu būdu vertingos knygos buvo pagrobtos iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Šveicarijos bibliotekų.

Įvertinus tai, kad nuo nusikalstamos grupuotės narių nukentėjo skirtingų šalių bibliotekos, Eurojustas nuo 2023 m. lapkričio mėn. koordinavo skirtingose šalyse nusikaltimus tiriančių prokurorų ir pareigūnų veiksmus, teikė pagalbą keičiantis duomenimis. Ikiteisminiai tyrimai dėl kitose šalyse įvykdytų retų knygų vagysčių yra tęsiami.

#MIKHEIL ZAMTARADZE#KNYGOS#VU#VAGYSTĖ#TEISMAS
#VILNIUS