Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
373 tūkst. eurų kainuos šią vasarą pradėta Tado Ivanausko zoologijos muziejaus pirmojo aukšto rekonstrukcija. Kaip naujienų agentūrai ELTA antradienį sakė šio muziejaus direktorius Ramūnas Grigonis, tai – viena iš tęstinio projekto, finansuojamo Europos Sąjungos lėšomis, dalių.
„Esame anksčiau atnaujinę ekspozicijas kituose aukštuose, įrengę edukacines klases, sutvarkę vitrinas, o dabar statybininkai dirba pirmame muziejaus aukšte – tvarko fojė, šalina nereikalingas pertvaras, keičia vamzdžius. Planuojame pirmajame aukšte ateityje turėti transformuojamą parodų salę, kur eksponuosime ne tik savojo muziejaus turtus, bet ir menininkų darbus, rengsime konferencijas. Apie Kalėdas, tikimės, ši rekonstrukcija bus baigta, reikalingi nauji baldai bei įranga sumontuota, ir tuomet galėsime lankytojus pakviesti į įkurtuvių šventę“, – sakė R. Grigonis.
Pažymėtina, kad ir dabar Zoologijos muziejaus durys (tiesa, ne pagrindinės, iš Laisvės alėjos pusės) lankytojams yra atvertos. Tik į šią kultūros įstaigą lankytojai patenka iš E. Ožeškienės gatvės. Tiesa, sutvarkyti patogią įeigą neįgaliesiems čia nėra galimybių, tad muziejininkai dabar atsiprašo lankytojų už laikinus nepatogumus.
Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejus – vienas seniausių muziejų Lietuvoje ir vienintelis zoologijos muziejus trijose valstybėse prie Baltijos jūros. Įkurtas 1919 metų liepos 15-ąją. žymaus Lietuvos gamtininko prof. Tado Ivanausko iniciatyva. Paryžiaus Sorbonos ir Peterburgo universitetų absolventas T. Ivanauskas buvo ir rašytojas, biologijos daktaras, atkurtos Lietuvos valstybės (1918 m.) daugelio gamtos mokslo ir gamtos apsaugos institucijų kūrimo dalyvis bei iniciatorius.
Tarpukariu pastate Laisvės alėjoje veikė Žydų bankas, kurio po karo jo nebeliko. Sovietmečiu vietoj pasažo, jungusio Laisvės alėją su E. Ožeškienės gatve, iškilo Zoologijos muziejaus priestatas. Nemažai kauniečių tikėjosi, kad, pradėjus renovuoti pastatą, jo priestatas bus nugriautas ir pasažas atkurtas. Deja, tokių sudėtingų įvykdyti planų (paties muziejaus likimas būtų neaiškus) nebuvo ir nėra. Tačiau T. Ivanausko zoologijos muziejaus dabartinis vadovas su bendraminčiais tebepuoselėja viltį meno kūriniu papuošti tuščią pastato fasadą. Juolab kad idėja tai padaryti – gana sena.
ELTA primena, kad specialiai Zoologijos muziejaus užsakymu, anot amžininkų, „nesistengęs sovietinei valdžiai įtikti, pataikauti ir patikti, o tik ramiai dirbęs ir kūręs savo vizijų pasaulį“, dailininkas Rimantas Antanas Šulskis (1943–1995) vario kalstymo technika sukūrė horeljefus – frizą „Fauna“ (1978–1983). Tačiau oficialiosios meno kritikos ignoruojamas dailininko darbas taip ir neatsidūrė jam skirtoje vietoje – „Fauna“, turėjusi papuošti Zoologijos muziejaus fasadą Laisvės alėjoje, jo nepasiekė.
„Domėjomės, koks šio kūrinio likimas, – keturi jo horeljefai (ar stelos, kaip žmonės įprastai vadina) seniai yra įkurdinti Ąžuolyno pakraštyje, prieš Lietuvos zoologijos muziejaus vartus, o trijų iš jų likimas nežinomas. Bandėme jų ieškoti, bet nesėkmingai. Manau, ir tos 4 dalys „Faunos“ jau patikimai įsitvirtino Ąžuolyno aplinkoje, lai ten ir lieka. Be to, dar neaišku, ar, jas iš tos vietos pajudinus bei perkėlus ant sienos, ši atlaikys tokio masyvaus kūrinio svorį.
Skulptorius Stasys Žirgulis paruošė projektą, kaip būtų galima muziejaus sieną papuošti. Tik manau, ir piniginis klausimas čia labai aktualus, norint užsakyti naują kūrinį mūsų muziejui. Domėjomės Kauno miesto savivaldybėje apie programą, per kurią paveldo, kultūros ir kitokių statinių fasadų tvarkytojams skiriama dalinė parama. Žadame pasinaudoti šia galimybe“, – Eltai pasakojo T. Ivanausko muziejaus direktorius R. Grigonis.
Per daugiau nei šimtmetį šio muziejaus veiklos metų jame sukaupta 300 tūkstančių egzempliorių kolekcija, iš jų lankytojams pateikiama apie 17 tūkstančių eksponatų. Bendras T. Ivanausko vardu pavadinto muziejaus patalpų plotas – 6000 kv. m, ekspozicija užima 2,5 tūkst. kv. m plotą ir išdėstyta 3-iuose aukštuose, 7-iose salėse evoliuciniu-sistematiniu principu – nuo primityviausių daugialąsčių organizmų – pinčių – iki aukščiausios organizacijos stuburinių – žinduolių. Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejuje vykdoma mokslinė bei edukacinė veikla, veikia Lietuvos paukščių žiedavimo centras bei atskiras padalinys – Ventės rago ornitologinė stotis Šilutės rajone.
ELTA