PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Sausio 20 d. 11:49

Raseinių rajono atstovai dalyvavo 1863-1864 m. sukilimo aukų pagerbime Vilniuje

Raseiniai

Jono Janušo nuotr.

EtapliusŠaltinis: Raseinių rajono savivaldybė


339977

Šiemet, sausio 19 d., Vilniuje įvyko iškilmingas šios dienos minėjimas, kuriame drauge su kitomis savivaldybėmis dalyvavo ir Raseinių rajono atstovai: Raseinių rajono savivaldybės vicemeras Arnas Zmitra, Raseinių krašto istorijos mokytojai Jonas Janušas, Rasa Adomaitienė ir Rasa Zakaitė.

Vidurdienį Senųjų Rasų kapinių koplyčioje surengta iškilminga ceremonija. Jos metu šalies vadovai ir politikai pagerbė sukilimo vadus bei dalyvius, padėdami vainikus jų atminimui. Šiose kapinėse ilsisi 1863-1864 m. sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko palaikai, taip pat dar 18 sukilimo dalyvių, kurių palaikai buvo atrasti Gedimino kalne prieš keletą metų.

Po ceremonijos Vilniaus šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje buvo aukojamos šv. Mišios už sukilėlius. Vėliau Gedimino kalno papėdėje, prie Pilininko namo, vyko renginys „Pakilę laisvei. 1863–1864 metų sukilimas ir mes“. Šis renginys – tai nauja Prezidentūros, LR Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės bei Lietuvos nacionalinio muziejaus iniciatyva. Siekiant puoselėti 1863-1864 m. sukilimo atminimą ir skatinti pilietiškumą, nutarta kasmet sausio 22-osios proga prie Gedimino kalno organizuoti minėjimo renginius.

1863–1864 m. sukilimas: kova už laisvę ir represijų pasekmės

Taip metais abiejų Tautų Respublikos teritorijoje vyko plataus masto sukilimas, siekiant išsivaduoti iš okupacinės Rusijos imperijos priespaudos. Tai buvo kovingiausias 19 a. nacionalinio ir socialinio išsivadavimo sąjūdis visoje imperijos užimtoje teritorijoje. Nepaisydami daug didesnės Rusijos imperijos kariuomenės bei ginkluotės ir amunicijos kiekio, į kovą stojo apie 15 tūkst. įvairių luomų sukilėlių – bajorų, valstiečių, miestiečių, dvasininkų.

Iki 1865 m. sausio 1 d. apie 22 tūkst. žmonių okupacinė imperija nuteisė mirties bausme, nubaudė katorga, išsiuntė į kasyklas, ištrėmė į tolimas Rusijos vietoves, atidavė imperijos kariuomenės ir policijos priežiūrai. Po Sukilimo pradėta beatodairiška krašto rusifikacija, tęstos represijos, masiškai vykdytos mirties bausmės. Vilniuje Lukiškių aikštėje 21 Sukilimo dalyviui buvo įvykdytos viešos egzekucijos sušaudant arba pakariant, taip siunčiant grėsmingą žinutę išsivadavimo troškusiems žmonėms.

#RASEINIAI#VILNIUS#SUKILIMAS