PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 17 d. 17:37

Rajono vaikų pavėžėjimas į mokyklas: praleistos pamokos ir nepasiekiami būreliai

Šiauliai

BNS nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


245921

Iš Bridų gyvenvietės (Šiaulių r.) vaikų atimtas geltonasis mokyklinis autobusėlis, kasmet vežiojęs juos į pamokas ir užsiėmimus Gruzdžių gimnazijoje. Dabar bridiškiai į mokyklą važinėja maršrutiniu autobusu, kuris kartais į stotelę neužsuka, kartais vaikų nepaima, kartais jame nėra sėdimų vietų, o popamokiniai būreliai – neįmanomi, nes grįžti namo nebėra kuo. Rajono valdžia mokyklinio autobusėlio jiems negrąžins, bet pažadėjo susitarti su privačiu vežėju, kad šis laikytųsi taisyklių.

Tėvai pasipiktinę

Briduose gyvenančių Gruzdžių gimnazijos moksleivių tėvai, susirūpinę netikėtai nuo šių metų rugsėjo 1 d. pablogėjusiomis vaikų pavėžėjimo į mokyklą sąlygomis, kreipėsi ir į mokyklos, ir į rajono savivaldos vadovus.

Jie pasipiktinę, kad vaikus į mokyklą veža nebe specializuotas mokyklinis autobusėlis, o pravažiuojantis rajono maršrutinis autobusas. Tėvai skundžiasi, kad nauja pavėžėjimo tvarka netinka vaikams, nes neužtikrina nepilnamečių saugumo, negarantuoja, kad visi vaikai laiku atvyks į pamokas ar grįš namo, o lankyti būrelių Gruzdžiuose išvis nėra galimybės, nes vaikai nespėtų į atgal vykstantį autobusą.

Gruzdžių gimnaziją lanko 19 Bridų kaimo vaikų, kurių amžius nuo 6 iki 19 metų (pirmokai–dvyliktokai). Iki šiol tėvams būdavę ramu dėl savo atžalų.

„Daug metų Bridų kaimo vaikams buvo skirtas mokyklinis autobusėlis, kuris ryte saugiai nuveždavo juos į mokyklą ir, pamokoms pasibaigus, parveždavo į kaimą bei išleisdavo autobusų stotelėje, kuri yra įrengta, su stogeliu nuo lietaus. O dabar pasirodo, kad tam maršrutiniam autobusui nepriklauso užsukti prie įprastos stotelės, todėl vaikams tenka stovėti pagrindinio kelio sankryžoje, kur automobilių srautas yra nemažas, nėra jokios stoginės, kur būtų galima prisiglausti lyjant, sningant ar pučiant žvarbiam vėjui“, – kalba moksleivių mama Ingrida (vardas pakeistas, – aut. past.).

Mokyklos nepasiekė

„Pirmąją mokslo dieną vairuotojas visai neužsuko į tą stotelę, kur įprastai laukė vaikai. Tai jie liko be mokyklos ir be pamokų. Kitą dieną maršrutinis autobusas išvažiavo 6 minutėmis anksčiau, negu numatyta pagal grafiką, tai tik viena mergaitė spėjo į jį įlipti, kiti ir vėl liko be pamokų. Dar kitą dieną jau gerai atvažiavo, bet buvo pilna kitų keleivių, nes kaimų žmonės tuo pačiu autobusu važiuoja ir į Gruzdžių ambulatoriją, ir kitur, tai vaikai vos tilpo, kai kuriems teko važiuoti stovint, kas yra nesaugu ir, manau, draudžiama pagal eismo taisykles“, – nenuspėjamas kelionės situacijas pasakoja vaikų tėvai.

Taip pat tėvai sako, kad pravažiuojančio maršrutinio autobuso grafikas neatitinka vaikų poreikių. Bridų vaikai į mokyklą juo atvežami beveik valandą iki pamokų pradžios, dėl to turi ypač anksti keltis ir ilgai laukti. O išvykti iš mokyklos turi tokiu laiku, kad ne visi spėja į jiems skiriamus logopedo užsiėmimus, o neformaliojo ugdymo (sporto, šokių ar muzikos būrelių) gimnazijoje nei Dienos centre jie išvis negali lankyti, nes nespėtų į autobusą.

Todėl dalis tėvų vaikus vežioja nuosavu transportu savo darbo laiko ir lėšų sąskaita, o to daryti neturinčių galimybių tėvų vaikams neužtikrinama teisė į neformaliojo švietimo užsiėmimus.

„Neleidžiu saviems vaikams važiuoti tuo maršrutiniu autobusu, nuvežu ir parsivežu pati. Ir į būrelius vežioju pati, nes ne visada aišku, ar jie spės įlipti, ar mažieji išdrįs savarankiškai nusipirkti bilietuką. Tai gerai tomis dienomis, kai galiu, o kai ne – rizikuojame, bet neramu labai“, – kalba kita susirūpinusi mama.

Pavėžėjimui nepasiruošta

Pasirūpinti, kad vaikai laiku ir tinkamai pasiektų mokymosi įstaigą, yra mokyklos pareiga. Kurių gyvenviečių vaikus vežioti mokykliniu autobusu, o kuriems priderinti visuomeninio transporto maršrutus ir kompensuoti išlaidas, sprendžia irgi mokykla. Tačiau panašu, kad Gruzdžių gimnazija pritrūko laiko apie tai pranešti tėvams.

„Likus tik savaitei iki rugsėjo 1-osios, Gruzdžių gimnazijos svetainėje perskaitėme, kad Bridų vaikai nebebus vežami mokykliniu autobusėliu. Nieko daugiau nepaaiškinta. Gal būtume kitą mokyklą rinkęsi, jei būtume žinoję iš anksto. Tai kodėl kiti vežiojami, o mūsų vaikai prastesni?“ – stebisi bridiškiai.

Tėvai reikalauja grąžinti mokyklinį autobusėlį, motyvuodami tuo, kad pavėžėjimas neatitinka vaikų interesų, o vežimo sąlygos – ŠMSM nustatytos moksleivių vežimo tvarkos reikalavimų.

„Manau, kad buvo nepakankama komunikacija tarp mokyklos ir tėvų, tarp gimnazijos ir vežėjo. Nebuvo rugsėjo 1-ajai kokybiškai pasiruošta. Lankstumo stoka, kartais ir komunikacijos stoka. Belieka atsiprašyti tėvų, kad per vasarą nebuvo atlikti namų darbai“, – pripažįsta Šiaulių r. savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė.

Komisija paauklėjo vežėjus

Dėl šios problemos Šiaulių r. savivaldybėje specialiai sukviesta Autobusų maršrutų koordinavimo komisija rado kaltuosius – esą buvo nubausti vaikus pražiopsoję vairuotojai.

„Vairuotojai gavo nuobaudas, jie nušalinti nuo tų maršrutų. Ir gimnazijos direktorius, ir vežėjas užtikrino, kad dabar jau problema išspręsta ir vaikai visi pavežami. Vežėjas atsiprašė tėvų ir gimnazijos už tuos visus nesklandumus. Pakoreguotas grafikas – 10 minučių pavėlintas išvykimo laikas, kad vaikams nereikėtų ilgai laukti. Vežėjas pažadėjo užsukti į stoteles, o tamsiu metu papildomai pašviesti ir pažiūrėti, ar dar koks vaikas ateina“, – kad problemų nebebus, tikina komisijos pirmininkė, Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėja Audronė Birutienė.

„Vežėjai įsipareigojo sustoti Briduose, kur yra stoginė, ir geranoriškai sutiko sustoti prie mokyklos, kad nereiktų eiti tų 400 metrų nuo stotelės iki mokyklos. Tie vairuotojai mokslo metų pradžioje dar ne visi žino pasikeitimus, dar derinimosi etapas vyksta“, – sako Gruzdžių gimnazijos direktorius Juozas Vasiliauskas.

Neformaliojo ugdymo būrelius, pasak J. Vasiliausko, vaikai dar tik renkasi ir veikla prasidės tik nuo spalio 1 d. Tada pagal prašymus, gautus iš neformaliojo ugdymo vadovų, bus aišku, kiek ir kokiu laiku reikia papildomo pavėžėjimo – esą tuomet bus galima šiek tiek vėl koreguoti maršrutus.

„Per rugsėjį vaikai dar tik renkasi būrelius. Žinoma, kažkiek nukenčia kaimų vaikai, nes mums sunku organizuoti užsiėmimus jiems tinkamu laiku. Tai juos lanko labiau miestelio vaikai“, – pripažįsta gimnazijos vadovas.

Mokyklinių autobusų trūksta

Pasirodo, kad šiemet Bridų vaikai iš mokyklinio autobuso buvo priversti persėsti į maršrutinį todėl, kad iš Gruzdžių gimnazijos, iki tol turėjusios 4 autobusėlius, vienas buvo paimtas ir perduotas Drąsučių mokyklai. Kad jis bus grąžintas ar skirtas naujas, šiemet jokių galimybių.

Iš viso Šiaulių r. švietimo įstaigos turi 27 autobusus. Jų nepakanka, kad į mokyklas butų atvežami moksleiviai iš visų gyvenviečių, kuriose mokymo įstaigos buvo uždarytos. Optimizuojant tinklą, rajone buvo uždarytos visos mažos mokyklos, kurios turėjo mažiau nei 60 moksleivių, nebeliko ir jungiamųjų 5–10 klasių. Tokiems vaikams mokykla nuo namų nutolo, pavėžėjimo problema kaimiškose vietovėse paaštrėjo.

Artimiausiu metu ketinama nupirkti du naujus autobusiukus pagal programą, skirtą tinklo optimizavimo iniciatyvoms skatinti. Tačiau jie jau numatyti perduoti Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijai ir Pavenčių daugiafunkciam centrui. Bridiškiams teks taikytis prie visuomeninio transporto maršrutų. Deja, jie ne vieninteliai tokie rajone: lygiai taip derinasi ir Bazilionų, Bubių ir Pakapės bei kitų kaimų gyventojai.