PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 23 d. 10:45

Rajone mažėja vaikų. Visi – į miestą?

Klaipėda

Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt


92335

Savivaldybės Ekonomikos ir finansų komiteto nariai pritarė projektui uždaryti Vainuto gimnazijos Bikavėnų skyrių, o Inkakliuose neliks Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos skyriaus. Mieste situacija geresnė. Siūloma steigti naują grupę „Raudonkepuraitės“ vaikų lopšelyje–darželyje. Šiuos projektus svarstys Šilutės r. savivaldybės Taryba. Komitete kalbėta ir apie mokinių skaičių grupėse.

Prieš kelerius metus buvo siūloma Inkaklių mokyklą–daugiafunkcį centrą jungti prie Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos, mat nuolat mažėjo mokinių. Situacija nesikeitė iki šiol – Inkaklių skyrių kitais mokslo metais belankytų keturiolika 1-4 klasės mokinių. Nuo rugsėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos Inkaklių skyrius taps Inkaklių daugiafunkciu centru.

„Buvo padarytas susirinkimas su bendruomene ir tėvais, kurie pritarė tam, kad šiame skyriuje būtų nutrauktos ugdymo programos. Todėl ir siūlome šį struktūrinį pertvarkymą, paliekamas tik kaip daugiafunkcis centras“, – komiteto posėdyje sakė Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė.
Tęsiant švietimo tinklo pertvarką, siūloma nuo rugpjūčio 31 d. uždaryti ir Vainuto gimnazijos Bikavėnų skyrių.

Apie pavėžėjimą
Kaip mažamečiai pasieks ugdymo įstaigą?
Tai, anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio, ne pati didžiausia problema. Svarstomi keli variantai, kurie atitiktų visus reikalavimus, ir vaikai galėtų pasiekti ugdymo įstaigą. Tikimasi, tai išspręsti per šiuos metus. „Turime problemą, tiek su Inkakliais, tiek su Šyliais, Degučiais, Gardamu, kur nėra mokinių maitinimo. O vaikus reikia maitinti. Mes galime turėti darželį, bet neturime maitintojo. Kaip šią problemą išspręsti? Vaikų sumažėjo, tad niekas nenori tokios paslaugos teikti“, – aiškino V. Pozingis.

Jis pridūrė, kad verčiau vaikus nuvežti į tolimesnį darželį, kur mažieji būtų ir maitinami.

Tėvų atsakomybė
Tarybos narys Sigitas Majus kalbėjo apie tėvų atsakomybę vaikus vežioti į ugdymo įstaigas. „Iš Liepų gatvės į prie stoties esantį darželį kas nuveža vaiką? Atrodo, kad mes turime perkelti nuo tėvų visą atsakomybę savivaldai. Taip neišeina…“ – sakė S. Majus. Tiesa, mažametį į ugdymo įstaigą kažkas turi lydėti, dažniausiai kuris nors iš tėvų. Anot S. Majaus, atsakomybė tenka tėvams, tad tokio klausimo komitetas net neturėtų svarstyti. Jis sutinka, kad mokyklinukus vežioti galima, o darželinukais turi pasirūpinti tėvai.

Steigs naują grupę
Nuo naujų mokslo metų siūloma steigti ikimokyklinio ugdymo grupę „Raudonkepuraitės“ vaikų lopšelyje–darželyje. Tai, anot Švietimo skyriaus vedėjos, būtina padaryti. Mat po gegužę įvykusio vaikų priėmimo į ikimokyklines ir priešmokyklines grupes paaiškėjo, kad nepateko net 35 vaikai 1-2 m. amžiaus. „Sąraše buvo 35, tačiau perskambinome visiems tėvams, kas gali dar laukti, jie tik pateikė prašymus. Paaiškėjo, kad 5 vaikai labai norėtų patekti, tačiau nepatenka ir galėtų šiek tiek palaukti“, – pakomentavo D. Butvydienė.

Vadinasi, darželis reikalingas 15 vaikų, 10 vaikų lankys pasirinktą darželį, o 5 dar gali palaukti. Atsižvelgdami į tai, komiteto nariai pritarė, kad „Raudonkepuraitėje“ būtų įsteigta ikimokyklinio ugdymo grupė 1-2 metų amžiaus vaikams ir papildomai nukreipta 12 vaikų.

Svarstant Savivaldybės tarybos narė Daiva Plikšnienė teiravosi, ar nenagrinėjama galimybę grąžinti anksčiau buvusį „Saulutės“ lopšelį–darželį. Anot administracijos direktoriaus V. Pozingio, šią galimybę visada galima svarstyti, tačiau tam reikia ruoštis, reikia pinigų patalpų tvarkymui.
„Pernai įsteigėme 7 naujas grupes, šiemet – tris. Jei paklausa ir toliau augs… Tik mes bijome, kad vėliau nereikėtų jų vėl uždarinėti“, – svarstė Savivaldybės administracijos vadovas.

Anot D. Plikšnienės, daugelyje vaikų lopšelių–darželių nėra miegamųjų, vaikai migdomi ten, kur ir žaidžia. Ji keliskart teiravosi, ar yra galimybių gerinti darželinukams sąlygas.

„Jeigu jūs norite visas grupes pakeisti, tai dar reikėtų du darželius Šilutėje atidaryti. Skaičiuokime lėšas – iš kur imsime? Arba kelkime mokestį tėvams, kad mokėtų daugiau, kad pagal jūsų norą tai įgyvendintume“, – tvirtą nuomonę išsakė V. Pozingis.

Po šios diskusijos Komiteto pirmininkas Vygantas Kamarauskas pasvarstė, kad Šilutėje galėtų rastis ir privačių vaikų darželių.
„Rugpjūtį bus skelbiamas naujas priėmimas į darželius, į neužpildytas vietas. Per vasarą būna pasikeitimų. Tikroji situacija paaiškės rugpjūčio pabaigoje, kurie vaikai iš tikrųjų pakliuvo, kurie ne“, – į komentarus apie penkis į lopšelį–darželį nepatekusius vaikus atsakė D. Butvydienė.

Per daug mokinių klasėse
Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje planuojama turėti nebe tris, o keturias dešimtokų klases. Anot D. Butvydienės, šioje mokykloje yra 93 dešimtokai. Pagal reikalavimus vienoje klasėje gali mokytis mažiau nei 8 mokiniai ir ne daugiau kaip 30 (pradinėse klasėse – 24 mokiniai). Tarybos narė D. Plikšnienė tikino, kad ir 24 mokiniai klasėje yra per daug: „Iš šeimos atėjęs vaikas, kur gyvena vienas ar dviese, patekęs į dvidešimt vaikų grupę patirs daug problemų. Įdomu, ar galime daryti įtaką valstybės sprendimui? Mažinti klases, kad gerėtų mokymosi kokybė, gerėtų sąlygos mokytojams“.
Komiteto pirmininkas buvo kategoriškas. Jo įsitikinimu, ištižo šiuolaikiniai vaikai: „Aš pats tris kilometrus ėjau į mokyklą, pradinėje klasėje mokėsi 37 vaikai (tuomet buvo galima priimti 42 mokinius). Niekas nei nuvežė, nei parvežė…“

Kaimo mokyklų klasėse mokosi po 8, 12 ar 15 vaikų, o miestų mokyklos perpildytos. Kodėl? Pasak S. Majaus, daugelio gyvenimas kaime netenkina, tad važiuoja į miestą. Tai didelė problema, kurią galima vienu būdu išspręsti. „Savivaldybėse yra nustatyta tiksliai, kad vaikai turi mokytis vietos, kurioje tėvai deklaravę savo gyvenamąją vietą, mokykloje. Arba mes apribojame laisvę judėti. Pavyzdžiui, iš Žemaičių Naumiesčio negali būti nė vieno vaiko Šilutėje, nes čia visi komplektai perpildyti. Arba ieškome kitų sprendimo būdų. Tikiu, kad gal pusė mokinių iš Juknaičių mokosi Šilutėje, o Juknaičiuose nesukomplektuojame klasių“, – kalbėjo S. Majus.