PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2025 m. Balandžio 5 d. 13:25

Ragauja kojomis ir girdi kūnu

Lietuva

Wirestock nuotr.

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.lt


353926

Žiemą gali užšalti ant krūmo, neturi ausų, skonį jaučia kojomis, kai kurie neturi virškinimo organų, o kiti pasižymi ypač gera uosle ir skraido tik naktimis. Drugiai – itin įdomūs vabzdžiai, kurių gyvenimą ir įpročius vis dar gaubia daugybė mitų.

Tai labai paslaptingos būtybės, kurių kasdienybės ypatumai daugeliui žmonių nėra žinomi. Drugeliai gyvena labai savitą ir savarankišką gyvenimą.

Apie drugius vis dar galima išgirsti daug mitų, pavyzdžiui, kad jie gyvena tik vieną dieną. Tai netiesa – vidutinė tropinių drugelių gyvenimo trukmė yra nuo savaitės iki mėnesio.

Kai kurių rūšių drugeliai gyvena dar ilgiau. Pavyzdžiui, citrinukas (lot. Gonepteryx rhamni) žiemoja ir Lietuvoje. Jis gali užšalti ant krūmo ir visą žiemą miega, kol sušyla gamta – tuomet pradeda skraidyti.

Kai kurie drugeliai yra spalvoti, o kitų sparneliai – bespalviai kaip stikliukai, bet dėl fizikinių dėsnių mes matome spalvą, kuri priklauso nuo apšvietimo. Štai povu vadinamas drugelis (lot. Papilio palinurus) ant sparnų turi mėlyną ir geltoną žvynelį, bet mes matome žalią.

Girdi kaip delfinai, o ragauja kojomis

Drugeliai taip pat neturi ausų kaip ir delfinai, garsų vibracijas girdi visu savo kūnu. O norėdami sužinoti, ar rastas maistas jiems skanus, ant jo užropoja. Skonio receptorius šie vabzdžiai turi kojose.

Įdomu ir tai, kad naktiniai drugeliai išvis nevalgo, nes net neturi virškinimo organų, todėl trumpiau ir gyvena. Drugeliai mato taip pat puikiai kaip ir dauguma kitų vabzdžių, be to, turi labai gerą uoslę. Naktiniai drugeliai patelę gali užuosti net už 10 km.

Šie vabzdžiai minta nektaru, vandeniu, kai kurie – gyvūnų išmatomis. O štai drugelis Julija (lot. Dryas iulia) prieš poravimąsi minta gyvūnų ašaromis, nes reikia sūraus vandens.

#DRUGIAI#VADZDŽIAI