PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Vasario 17 d. 15:25

Radviliškio krašto tautodailės paroda „Iš praeities į dabartį“ – kūrybos ir tradicijų kelionė

Radviliškis

Simonos Meiliūnienės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Radviliškio miesto kultūros centras


345185

Vasario 16 d. Radviliškio miesto kultūros centre buvo atidaryta 23-oji Radviliškio krašto tautodailės paroda „Iš praeities į dabartį“, skirta Lietuvai ir jos tautinei kultūrai.

„Iš praeities į dabartį“ – tai paroda, atskleidžianti tautodailės grožį ir išreiškianti gilų ryšį su mūsų istorija ir tapatybe. Pirmame centro parodų aukšte išeksponuoti krašto mezgėjų, pynėjų, kalvių, keramikų, audėjų, medžio ir akmens skulptorių, tapytojų, margučių margintojų, karpinių, sodų kūrėjų ir kitų meistrų darbai. Renginį pradėjo liaudiškos muzikos kapela „Seni pažįstami“, vadovaujama Tomo Kanapinsko, kurios atliekamas maršas sukvietė svečius ir sukūrė jaukią šventinę atmosferą. Atidarymo metu skambėjo ne tik gyva muzika, bet ir prasmingi žodžiai apie tautodailės reikšmę ir jos ryšį su kasdieniu gyvenimu bei kultūriniu paveldu.

Parodos dalyviai pristatė savo kūrinius, atspindinčius, kaip tautodailė ne tik saugo mūsų istoriją, bet ir gyvuoja šių dienų kontekste. Renginio vedėja Melita pasidalijo savo asmenine įžvalga: „Tautodailė man yra tiltas tarp praeities ir dabarties, tai galimybė atrasti savo šaknis, suprasti, kas mes esame ir kaip galime išsaugoti savo unikalumą globalizuotame pasaulyje.“ Melita pabrėžė, kad be ryšio su savo praeitimi sunku kurti ateitį ir jaustis unikaliu.

Į renginį atsinešę įvairių senovinių įrankių, vedėjai Melita Mikalevičiūtė ir Lukas Dževečka domėjosi, kaip šie daiktai buvo naudojami kasdieniame gyvenime. Jie uždavė svečiams klausimus apie šių įrankių paskirtį ir svarbą. Tarp eksponatų buvo sviestmušė, oblius, medinis lygintuvas ir kočėlas – visi šie daiktai sukėlė smalsumą vedėjams. Šie įrankiai pasakoja apie senąją lietuvių kasdienybę ir daugybę amatų, glaudžiai susijusių su žemės ūkiu, maisto gamyba, tekstilės gamyba ir kitais dirbiniais.

Parodos svečius pasveikino Lietuvos tautodailininkų sąjungos Radviliškio skyriaus pirmininkė Rasmuta Valčiukienė, kuri pasidžiaugė šiais metais pristatytu įspūdingu kūrinių kiekiu – net 300 darbų! Ji papasakojo apie tautodailės reikšmę kasdieniame gyvenime ir kaip per šimtmečius evoliucionavo amatai. R. Valčiukienė taip pat pabrėžė, kad kai kurie parodos eksponatai bus atrinkti į respublikinę konkursinę liaudies dailės parodą „Aukso vainikas“, kuri vyks gegužės mėnesį Kuršėnuose.

Visus parodos eksponatus vertino garbinga komisija, kurioje dalyvavo Radviliškio skyriaus pirmininkė Rasmuta Valčiukienė, Šiaulių skyriaus pirmininkė Aistė Jakelaitytė, menotyrininkė Michalina Adomavičienė, Radviliškio miesto kultūros centro scenos dekoracijų dailininkas Evaldas Jasiūnas ir Radviliškio dailės mokyklos mokytoja Neringa Kestenienė. Ypatingas dėmesys renginyje buvo skirtas tautodailininkams, kurie dalyvavo 2024 m. šimtmečio Lietuvos dainų šventės liaudies dailės parodoje „Iš šerdies“. Juos padėkos raštais apdovanojo Aistė Jakelaitytė ir Michalina Adomavičienė, kurios negailėjo gerų žodžių mūsų krašto kūrėjams ir akcentavo jų kūrybos augimą.

Renginio pabaigoje visus pasveikino kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė, o svečiai buvo pakviesti pasivaišinti užkandžiais, apžiūrėti parodą, kuri tapo puikia proga susipažinti su mūsų krašto tautodailininkų kūriniais ir sužinoti daugiau apie kultūrinį paveldą. Tautodailės parodos atidarymas buvo puiki proga prisiminti savo šaknis, pasidžiaugti krašto kūryba ir pajusti ryšį su praeitimi.

Tautodailės paroda „Iš praeities į dabartį“ veiks iki 2025 m. kovo 11 d. Parodą aplankyti galite darbo dienomis nuo 11 iki 20 val. Dėl galimybės parodą aplankyti kitu laiku skambinkite tel. 0 422 51 085

#RADVILIŠKIS#PARODA