PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Rugsėjo 26 d. 09:37

Rado įspūdingą grybą – valgomąją geltonpintę

Marijampolė

Alvydo Daminaičio nuotrauka

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


53798

Kalvarijos savivaldybės Salaperaugio kaime gyvenantis ūkininkas Alvydas Daminaitis „Suvalkiečiui“ atsiuntė Lietuvos – Lenkijos pasienyje netoli Punsko esančiame Eglinės kaime rasto didžiulio grybo nuotrauką. A. Daminaičio teigimu, įspūdingo dydžio grybą, kuris maždaug metro aukštyje augo ant gluosnio kamieno, jis pastebėjo šalia lenkų ūkininko, kuriam talkininkavo, sodybos.

„Nežinau nei to grybo pavadinimo, nei ar jis valgomas, – pasakojo ūkininkas, – todėl nutariau jį nulupti nuo gluosnio kamieno, nufotografuoti ir atsiųsti jums nuotrauką. Gal kas nors iš laikraščio skaitytojų žinos, koks tai grybas.“

Grybą nuo gluosnio A. Daminaitis nukrapštė atsinešęs kastuvą. Visas grybas, anot ūkininko, galėjo sverti apie 50 kg. Vyras jį padalijo į keturias dalis ir nufotografavo. „Man jis panašus į šimtalapį“, – sakė ūkininkas.

„Suvalkietis“ keisto grybo nuotrauką nusiuntė kraštiečiui gamtininkui, keliautojui, fotografui, aplinkosaugininkui, knygų autoriui Selemonui Paltanavičiui. Jo atsiųstame atsakyme rašoma, kad tai – valgomoji geltonpintė (Laetiporus sulphureus), kurios jauni vaisiakūniai yra valgomi.

Valgomosios geltonpintės auga ne tik ant gluosnių, bet ir ant ąžuolų, kitų medžių kamienų. Ypač joms patinka sužalotos medžių kamienų vietos. Vaisiakūniai tarsi čerpės prilimpa vienas prie kito, ir ši kupeta dažnai lipa medžio kamienu aukštyn.

Daugiaskiaučiai geltonpintės vaisiakūniai yra sieros, žalsvai geltonos spalvos. Vaisiakūniai mėsingi ir užauga net iki metro skersmens.

Valgyti renkami tik jauni vaisiakūniai. Gurmanai sako, kad šis grybas skaniausias, kai yra paruoštas kaip kepta višta, troškintas su sviestu, grietine, prieš tai išvirus arba ne. Manoma, kad geltonpintės skonis priklauso nuo to, ant kokio medžio augo.