PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 22 d. 12:56

R. Žemaitaitis bankų solidarumo mokestį siūlo tęsti iki 2028-ųjų pabaigos

Lietuva

Remigijus Žemaitaitis / Dainius Labutis/ELTA

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


357374

Premjerui pareiškus, kad Vyriausybė neketina siūlyti tęsti laikinąjį bankų solidarumo mokestį, o centinio banko vadovui teigiant, kad išnyko šio mokesčio pagrindas, valdančiosios koalicijos partnerės „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis šį įnašą siūlo rinkti iki 2028-ųjų pabaigos.

Pasak jo, atsižvelgiant į geopolitinę situaciją bei Lietuvai kylančias grėsmes, dėl ko didėja poreikis didinti lėšas gynybai, bankai turėtų prisidėti stiprinant krašto gynybą.

„Manome, kad Lietuvoje įsteigti ir veikiantys bankai, kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse licencijuotų bankų ir užsienio bankų filialai, centrinių kredito unijų finansinės grupės taip pat turėtų solidariai prisidėti stiprinant krašto gynybą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ antradienį pareiškė politikas.

Pasak jo, Laikinojo solidarumo įnašo įstatymo pataisomis siūloma pratęsti jo galiojimą iki 2028 metų pabaigos.

„Laikinojo solidarumo įnašo pratęsimas leis gautomis lėšomis sudaryti sąlygas finansuoti svarbius krašto apsaugos projektus, kurie reikalingi neatidėliotinam nacionaliniam saugumui užtikrinti“, – rašo R. Žemaitaitis.

Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus antradienį sakė, kad mažėjant palūkanų normoms Lietuvos įvestam laikinam bankų solidarumo mokesčiui pagrindo nebėra.

BNS rašė, kad premjeras Gintautas Paluckas yra sakęs, jog Vyriausybė neketina inicijuoti dar vieno solidarumo mokesčio kaip papildomų lėšų gynybai šaltinio pratęsimo. Pasak jo, šio mokesčio efektas yra iš esmės išnykęs, todėl bankai raginami daugiau finansuoti kelių ir gynybos fondus bei smulkų ir vidutinį verslą.

Bankų solidarumo įnašas už 2024 metus sieks apie 230 mln. eurų, o už 2023–2025 metus jo suma gali siekti apie 590 mln. eurų.

2023 metais įvestas laikinas solidarumo mokestis skaičiuojamas nuo grynųjų palūkanų pajamų, daugiau kaip 50 proc. viršijančių vidutines ketverių metų pajamas.

Seimas 2024 metų birželį solidarumo įnašo galiojimą pratęsė dar vieneriems metams. Jis nustos galioti nuo šių metų vidurio, bet paskutines įmokas į biudžetą bankai sumokės metų pabaigoje.

#REMIGIJUS ŽEMAITAITIS#BANKAI