PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 25 d. 18:38

R. Žemaitaičiui gali tekti trauktis iš Seimo delegacijos arba dar kartą kreiptis į VSD: buvo pamiršę vieną dokumentą

Lietuva

Remigijus Žemaitaitis. ELTA / Andrius Ufartas

Benas BrunalasŠaltinis: ELTA


358247

„Aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio narystė Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje gali prieštarauti šiuo metu galiojančiai tvarkai. Kaip numatoma parlamento pirmininko pasirašytame potvarkyje dėl Seimo pareigybių, delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje nariai turi turėti leidimus dirbti su informacija, žymima grifu „Slaptai“. O tokios prieigos „aušriečių“ pirmininkas, panašu, neturi.

Penktadienį, reaguodamas į Valstybės saugumo departamento (VSD) rekomendaciją „Nemuno aušros“ lyderiui neišduoti leidimo dirbti su informacija, žymima „Visiškai slaptai“, konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė kreipėsi į Seimo pirmininką Saulių Skvernelį, ragindamas išbraukti „aušrietį“ iš delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

Tokį opozicijos žingsnį Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas iš pradžių buvo linkęs traktuoti kaip įprastą opozicijos politikavimą. Socialdemokratas stebėjosi, kodėl konservatoriams R. Žemaitaičio buvimas delegacijoje tiko iki VSD rekomendacijos, ir teigė, jog opozicinės partijos reikalavimas šalinti „aušrietį“ – nelogiškas.

Visgi, panašu, teisinis pagrindas išbraukti R. Žemaitaitį iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje gali būti ir parlamento vadovybė artimiausiu metu su teisininkais tai vertins. Tą pripažįsta ir J. Olekas, komentuodamas jam pateiktą dar Viktoro Pranckiečio pirmininkavimo metu priimtą potvarkį, kuris dabartinio Seimo pirmininko S. Skvernelio iniciatyva buvo išslaptintas.

Šiame dokumente dėl Seimo pareigybių aiškiai nurodyta, kad minėtos delegacijos nariai turi turėti leidimus dirbti su informacija, žymima grifu „Slaptai“.

Kaip Eltai leido suprasti J. Olekas, iki šiol manyta, kad delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje nariams jokių konkrečių reikalavimų dėl galimybės susipažinti su slapta informacija nėra.

„Dabar žinome, kad yra, ir pažiūrėsime, kaip tą situaciją spręsti“, – Eltai sakė J. Olekas, pridurdamas, jog reikės išsiaiškinti, kokią realią teisinę galią turi minėtas parlamento pirmininko potvarkis.

Todėl, tvirtina socialdemokratas, jau pirmadienį su Seimo pirmininku S. Skverneliu reikės aiškintis dėl tolimesnių veiksmų.

„Grįš Seimo pirmininkas, pasitarsime, kaip mes turime elgtis. NATO Parlamentinėje Asamblėjoje tokio reikalavimo nėra. Bent jau taip man sako, nors dabar tą irgi pasitikrinsiu“, – teigė politikas.

R. Žemaitaičiui gali tekti kreiptis į VSD dar kartą

J. Oleko teigimu, gali būti, kad delegacijoje likti panoręs R. Žemaitaitis turės dar kartą kreiptis į VSD, prašydamas prieigos prie „slaptos informacijos“. Galbūt, svarsto politikas, institucijos rekomendacijos dėl disponavimo žemesnio lygio slaptumo informacija R. Žemaitaičiui būtų šiek tiek kitokios.

„Tada VSD įvertintų ir galbūt būtų kitokios rekomendacijos. Dabar kalbama apie „Visiškai slaptai“. Tam yra skirtingi reikalavimai ir būtų skirtingos rekomendacijos“, – teigė politikas.

Jis nenorėjo spekuliuoti, ar į rankas pakliuvęs parlamento vadovo potvarkis neišvengiamai reiškia, kad R. Žemaitaitis turės būti pašalintas iš delegacijos. Visgi, pripažino J. Olekas, tokia tikimybė yra. Pavyzdžiui, tęsė socialdemokratas, jei potvarkis turi realią galią, o R. Žemaitaitis neturėtų galimybės dirbti su slapta informacija – kelias nusimato tik vienas.

„Dar daug žingsnių. Jei negautų rekomendacijos, jei Seimo pirmininkas tą priimtų, nes sprendimas galutinis yra jo. Bet jei Žemaitaitis neturėtų leidimo ir galiotų tokia tvarka, jei būtų jos viršenybė – tai tada reikėtų tvarkos laikytis“, – teigė J. Olekas, pridurdamas, kad bet kuriuo atveju teks konsultuotis su teisininkais.

Su pačiu R. Žemaitaičiu Eltai penktadienį nepavyko susisiekti. Gavus jo komentarą – tekstą papildysime.

ELTA primena, kad VSD rekomendavo „Nemuno aušros“ pirmininkui R. Žemaitaičiui neišduoti leidimo dirbti su informacija, žymima grifu „Visiškai slaptai“. Atlikto patikrinimo metu VSD nustatė, jog tam tikros parlamentaro savybės bei poelgiai gali kelti grėsmę patikėtos slaptos informacijos saugumui. Todėl Seimui pateiktoje išvadoje nurodoma – departamentas prieštarauja, jog R. Žemaitaičiui būtų suteiktas minėtas leidimas.

Kaip numato įstatymas, teisę dirbti ir susipažinti su įslaptinta informacija, remiantis VSD vertinimu, suteikia paslapčių subjekto vadovas – šiuo atveju, Seimo pirmininkas.

„Jei rekomendacija neigiama, leidimai neišduodami“, – Eltai sprendimą komentavo Seimo pirmininko S. Skvernelio patarėja Ramunė Muzikevičiūtė-Narmontienė.

Savo ruožtu pats R. Žemaitaitis Eltai teigė nesureikšminantis, kad neturės galimybės susipažinti su įslaptinta informacija. Vieno iš valdančiosios daugumos lyderių teigimu, tai neturės neigiamų pasekmių ar įtakos jo darbui.

Vis tik, opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija kreipėsi į Seimo vadovą, ragindami išbraukti „aušrietį“ iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

Pagal įstatymą, su informacija, žymima žemiausio slaptumo grifu „Riboto naudojimo“, gali susipažinti visi Seimo nariai, kuriems tai būtina pagal vykdomas pareigas. Kaip Eltą informavo Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė, R. Žemaitaičiui tokia teisę turi.

#JUOZAS OLEKAS#REMIGIJUS ŽEMAITAITIS#NATO#DELEGACIJA