PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 15 d. 09:38

R. Šadžius: parkingo vietos ir atskiri garažai miestuose gali būti apmokestinti kaip antras NT

Lietuva

Automobilių stovėjimo aikštelė Vilniuje / Dainius Labutis/ELTA

Vygantas TuzasŠaltinis: ELTA


361937

Finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad priestatai prie nuosavo namo, kaip sandėliukai ar daržinės, neturėtų būti apmokestinti kaip papildomas nekilnojamas turtas (NT), tačiau parkingo vietos ar garažai miestuose – veikiausiai būtų traktuojami kaip antras turtas, už kurį mokėti tektų atskirai.

„Detalės bus aiškesnės, kai Seimas pradės diskusijas ir apsispręs. Tiesa, idėja buvo, kad pats būstas ir tai, kas neatimamai priklauso jam. Pavyzdžiui, sodyba kaimo vietovėje ir prie jos stovinti daržinė būtų apmokestinami kaip vienas“, – naująjį NT mokesčio pasiūlymą „Žinių radijui“ komentavo R. Šadžius.

„Mieste – galbūt kitaip. Parkingo vieta ar garažas, jei tai yra atskirai egzistuojantis objektas, jis jau laikomas papildomu turtu, kuris būtų apmokestinamas pagal antrąją skalę, o sumokėtas mokestis keliautų nebe savivaldybei, o į gynybos fondą. (...) Savivaldybių asociacija tokiems sprendimams taip pat pritarė“, – atskleidė Vyriausybės narys.

Finansų ministerijos vadovas darkart pabrėžė, kam NT mokestis yra reikalingas ir kodėl dalis teisių bei atsakomybių už jį buvo perleistos savivaldybėms. Pasak jo, tai infrastruktūros mokestis, kuris padeda išlaikyti viską aplinkui NT objektą, už ką savininkas atskirai nemokėjo.

„NT mokestis visame pasaulyje yra infrastruktūros mokestis. Žmogus gal ir turi kažkokį būstą kažkokioje teritorijoje ir už jį sumokėjo savo uždirbtais pinigais, tačiau už šaligatvį ir kelio apšvietimą, kurį įrengė savivaldybė – nemokėjo. Tam ir yra tas mokestis, o mokestis į gynybos fondą už papildomą būstą taip pat yra infrastruktūrinis“, – teigė R. Šadžius.

„Manau, kad tai dora ir teisinga“, – NT mokesčio klausimą reziumavo finansų ministras.

ELTA primena, kad naujausi NT mokesčio siūlymai numato pokyčius apmokestinant pirmąjį būstą. Savivaldybės savo nuožiūra galėtų nustatyti NT kartelę, nuo kurios būtų skaičiuojamas mokestis, o mokesčio tarifus – intervale nuo 0,1 iki 1 proc.

Tarifas būtų nustatomas atsižvelgiant į Registrų cento nustatomas būsto vertes – anksčiau turto vertinimas buvo atliekamas kas 5 metus, dabar Vyriausybė siūlo tai daryti kas 3 metus.

Pokyčiai kartu reiškia, kad savivaldybės galėtų nuo mokesčio savo biudžeto sąskaita gyventojus atleisti išvis, jeigu nustatytų, pavyzdžiui, gerokai aukštesnę kartelę nei savivaldybėje esančio NT vidurkis.

Nuo 20 iki 200 tūkst. eurų suminei tokio NT vertei būtų taikomas 0,1 proc. tarifas, 200-400 tūkst. eurų – 0,2 proc., 400-600 tūkst. eurų – 0,5 proc., virš 600 tūkst. eurų – 1 proc.

Galutiniame variante siūloma visas pajamas iš pirmojo būsto apmokestinimo nukreipiant į savivaldybių biudžetus, o likusio nekomercinio gyventojų NT – gynybai, šios iš viso siektų 13,7 mln. eurų.

Pirmajam iki 450 tūkst. eurų vertės būstui ir toliau siūloma 50 proc. mokesčio lengvata, taip pat 75 proc. lengvata tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams.

#NT#MOKESČIAI#RIMANTAS ŠADŽIUS#PARKINGAS#GARAŽAI
#VIETOS#AUTOMOBILIAI