Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS/Fotobankas nuotr.
Rugilė AugustaitytėŠaltinis: ELTA
„Tai yra specialusis priemonių planas, kuris yra patvirtintas vidaus reikalų ministro. Dar kartą paakcentuosiu, kad vėtrą įveda ne politikas, kas buvo anksčiau 2009 metais, bet įveda operacijos vadovas. Tuo metu operacijos vadovas buvo Vilniaus VPK viršininkiškas, laikinai einantis viršininko pareigas. Tuo metu vadovas, spręsdamas dilemą dėl konkrečių priemonių, dėl planų įvedimo, vis tik įvertino visas aplinkybes, visą situaciją, tai, visų pirma, kad, prasidėjus operatyvinio veiksmo scenarijui, nėra tikslinga keisti operacijos vadovo. Kaip žinia, įvedus vėtrą, yra keičiamas operacijos vadovas ir vadovavimą pradeda viešojo saugumo tarnybos atitinkamas pareigūnas“, – pirmadienį Vidaus reikalų ministerijoje situaciją aiškino R. Požėla.
„Antras dalykas, buvo situacija įvertinta taip, kad vyksta lokalus konfliktas, nėra išplitęs, nebuvo padaryta žala aplinkiniam turtui, žmonėms. Taip, mūsų pareigūnai, transporto priemonės nukentėjo. Tai vėlgi buvo įvertintas neramumų mastas ir dėl to irgi buvo priimtas sprendimas, kad vis tik veikti neįvedant priemonių plano „Vėtra“, – pridūrė policijos generalinis komisaras.
Be to, R. Požėla atkreipia dėmesį į tai, kad bet kokie pareigūnų veiksmai galėjo būti išnaudoti propagandiniais tikslais.
„Dar vienas svarbus dalykas apie kurį reikia kalbėti, kad tame renginyje kartu dalyvavo įvairūs prokremliški veikėjai ir bet kokius mūsų veiksmus jie galėjo išnaudoti propagandai“, – komentavo jis.
Taip pat R. Požėla pažymi, kad policija yra ikiteisminio tyrimo įstaiga, todėl nutraukti neteisėtus veiksmus gali tik surinkus įrodymus.
„Policija yra ikiteisminio tyrimo įstaiga. Viešojo saugumo tarnyba tokios funkcijos neturi. Šalia to, kad mes išsklaidytume minią ir nutrauktumėme neteisėtus veiksmus, mums buvo būtina surinkti visus įrodymus, reikalingus ikiteisminiam tyrimui – užfiksuoti asmenis, aplinkybes, sulaikyti asmenis, konkrečiai konstatuoti, ką asmuo yra padaręs“, – nurodė jis.
VRM sako, kad informacijos apie galimas riaušes neturėjo
Vidaus reikalų viceministras Vitalij Dmitrijev spaudos konferencijoje sakė, kad planas „Vėtra“ įvestas nebuvo. Jo teigimu, nebuvo ir informacijos, kad praėjusiais metais rugpjūčio 10 d. vykusio mitingo prie Seimo metu galėtų kilti riaušės. Tuo tarpu R. Pocius sako priešingai. Pasak jo, atsakingos institucijos tokią informaciją buvo gavusios.
„Planas „Vėtra“ įvestas nebuvo. Buvo žodinis ministrės įsakymas dėl VST pareigūnų pasitelkimo, padedant policijai užtikrinti viešąją tvarką. Nebuvo priimto sprendimo dėl „Vėtros“ įvedimo“, – sakė jis ir pažymėjo, kad nebuvo tokios informacijos, kad gali kilti riaušės.
„Arba turime informacijos, arba neturime. Atitinkamai ir reaguojame. Jeigu kalbame konkrečiai apie praėjusių metų rugpjūčio 10 d. tai informacijos aš pats nesu nei vertinęs, nei skaitęs, kurioje būtų indikacijos dėl galimų riaušių. Tokios informacijos mūsų žiniomis nebuvo. Jeigu tokią informaciją turėjo Ričardas Pocius, tai jis turėtų ir atsakyti“, – sakė V. Dmitrijev.
ELTA primena, kad birželį Vyriausybė skyrė tarnybinę nuobaudą tuometiniam VST vadui už nepaklusnumą VRM vadovybei. Tarnybinio patikrinimo išvadą, kuria grįsta nuobauda, R. Pocius ginčija teisme. Visgi, pareigūnas pasitraukė iš pareigų nesulaukęs teismo išvados – šalių susitarimu, jį praėjusį trečiadienį Vyriausybė atleido.
Praėjusią savaitę ministrė A. Bilotaitė patvirtino, kad R. Pociui buvo skirta nuobauda, susijusi su netinkamu pareigų vykdymu. Visgi, ji nedetalizavo, dėl kokių konkrečių veiksmų VST vadui buvo skirta minėtoji nuobauda.
„Nuobauda buvo susijusi su atitinkamų pareigų nevykdymu, kurios yra numatytos Vidaus tarnybos statute ir kituose reikalavimuose. Šiuo metu vyksta procesas. Žinau, kad bus apskųsta, matysime, kaip bus toliau“, – sakė A. Bilotaitė.
„Buvo ne vienas faktas ir buvo tikrai pagrindas. Sprendimą priėmė visa Vyriausybė“, – pridūrė ji.
Pirmadienį buvęs VST vadas portalui delfi.lt teigė, kad po pernai rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių, jis iš ministrės ne kartą sulaukė reikalavimo trauktis iš tarnybos vadovo pareigų. Anot R. Pociaus, siekiant jį patraukti, buvo vykdomi nuolatiniai tikrinimai, ministrė kviesdavosi jį privatiems pokalbiams.
R. Pocius negailėjo kritikos VRM ir Policijos darbui riaušių metu – anot pareigūno, tarnybos buvo gavę įspėjimus apie galimas riaušes gerokai anksčiau, tačiau joms nesiruošė. R. Pocius patikino riaušių vakarą sulaukęs generalinio policijos komisaro Renato Požėlos skambučio su prašymu padėti malšinti neramumus, kilusius prie parlamento rūmų. Tačiau, pasak buvusio VST vado, net ir surinkus tarnybos pajėgumus, riaušių malšinimui niekas nevadovavo, situacija, anot pareigūno, priminė chaosą.