Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
ELTA nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis nemato problemos dėl opozicijos iniciatyvos sudaryti laikinąją tyrimų komisiją dėl padėties žemės ūkyje. „Jeigu nori, gali tirti“, - trečiadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.
Tačiau jis nesiėmė atsakyti, ar valdantieji palaikys komisijos sudarymą.
„Matysime, koks bus siūlymas, kas ten bus siūloma. Aš viešoje erdvėje daug prisiskaičiau nesąmonių. Tai jeigu bus rašomos nesąmonės apie trąšas žmonių, kurie iš viso nesupranta, kas tai yra, iš ko jos gaminamos, kas jas importuoja, kokia tvarka importuoja, tai tokiu atveju bus abejojama, ar palaikyti. Bet jeigu ketinimas yra normaliai išsiaiškinti, kas, kodėl valstybėje yra vienokia ar kitokia tvarka, tik aš pasakysiu, kad tą tvarką nustatinėjo patys konservatoriai, tai atitinkamai, matyt, kad tirs patys save, tai mes palaikysime. Bet tikriausia išplėsime klausimus, kodėl konservatorių valdymo laikotarpyje buvo priimti tokie sprendimai, kurie nesukūrė kažkokios kontrolės sistemos. Tai kaltinti mane, kad valstybė kažko nekontroliuoja - neįsivaizduoju“, - sakė R. Karbauskis.
Jis teigė nežinąs, kaip parlamentinis tyrimas galėtų būti susijęs su juo, nes trąšas, pagal nustatytą importo tvarką, importuoja labai daug įmonių.
„Yra truputį keista, kai visa tai suveda į kažkokį asmenį. Yra tvarka, kurios laikosi visos įmonės Lietuvoje, importuojančios trąšas, jų yra keliasdešimt“, - teigė politikas.
Kalbėdamas apie žemę, jis pastebėjo, kad tai vėlgi liečia tūkstančius įmonių, kurios laikėsi Lietuvos Respublikos įstatymų, tų pačių konservatorių priimtų įstatymų.
„Dabar toks naivus teigimas, kad neva jų kažkas nesilaikė, kada patys žino, kad niekas neribojo įmonių skaičiaus, kurios galėjo pirkti žemę, kurias vienas savininkas galėjo turėti. Kai atsirado apribojimai, tų apribojimų ir buvo laikomasi“, - teigė R. Karbauskis.
Jis pasidžiaugė, kad prasidėjo prokuratūros tyrimas, ir jis išsiaiškins ir duos atsakymus. „Tų atsakymų laukia ne tik „Agrokoncerno“ įmonės, tų atsakymų laukia daugelis žmonių, kurie teisėtai įsigijo žemės ir dabar yra kažkokių politikų ar komentatorių kaltinami, neva jie turi daugiau žemės, negu leido įstatymas, kas yra nesąmonė, nes visą laiką notarinės kontoros tikrindavo pirkimą, bet kokį kontraktą, po to įsijungė į tai NŽT su savo leidimais. Jeigu kažkas kažko nekontroliavo ir nežiūrėjo, tai tikriausiai ne pirkėjo ir ne pardavėjo problemos, o tų, kurie to nedarė. Keistas atrodo vaizdas, kai kaltina žemdirbius, kaltina mane tuo, kuo aš negalėjau būti kaltas“, - stebėjosi R. Karbauskis.
Politikas atmetė kaltinimus, kad esą jis bando apeiti įstatymus. „Įstatymų apeiti neįmanoma, jų galima laikytis arba nesilaikyti. Jeigu kažkas sako, kad juos galima apeiti, tai klausimai tiems, kurie tuos įstatymus priiminėjo, kodėl jie priimti tokie, kuriuos galima kažkaip apeiti. Neįmanoma, mano supratimu, nė vieno įstatymo apeiti, jo galima laikytis arba ne. Nė vienas žmogus nėra pasakęs, kad aš nesilaikau įstatymų arba kokia nors įmonė, susijusi su manimi, tų įstatymų nesilaiko.
Reikia pabaigti tą šnekėjimą apie neva galimybę apeiti, nes nesuprantu, kaip tai galima padaryti“, - teigė R. Karbauskis.
Kaip jau skelbta, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis siūlo Seimui sudaryti laikinąją tyrimų komisiją „Dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje“, kurioje dirbtų 13 Seimo narių.
Pagal siūlomą projektą, komisijos nariais gali būti tik tie Seimo nariai, kuriems dėl atliekamo tyrimo objektų nekyla viešųjų ir privačių interesų konfliktų. Kadangi tyrimo metu gali būti susiduriama su konfidencialiais fizinių ir juridinių asmenų duomenimis, siūloma, kad komisijos nariais gali būti tik tie Seimo nariai, kurie turi teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“.
G. Landsbergio teigimu, pirminį dokumento tekstą sudaro 30 klausimų komisijai, kurių išsamus tyrimas padėtų atsakyti į viešojoje erdvėje „kilusias dvejones dėl žemės užgrobimo, vekselių naudojimo žemės ūkio versle bei trąšų rinkos skaidrumo“.
„Laikinoji tyrimo komisija turėtų nustatyti, ar šiandien galiojantis teisinis reguliavimas yra veiksmingas. Jei būtų nustatyta, kad visgi yra įstatymų spragų, komisija turėtų Seimui pateikti pasiūlymus, kaip jas ištaisyti. O nustačius galimos neteisėtos veiklos atvejus, nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas“, - tyrimo tikslus komentuoja G. Landsbergis.
ELTA
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama