PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Gegužės 4 d. 20:37

Pusė tonos iš dangaus: į Žemę netrukus atsitrenks ilgai klaidžiojęs sovietų kosminis aparatas

Pasaulis

Asociatyvi iliustracija / Unsplash

AlfaŠaltinis: ALFA


359651

Aštuntajame dešimtmetyje 500 kg sveriantis „Kosmos 482“ turėjo nusileisti Veneroje, tačiau dėl raketos gedimo taip ir neišskrido iš Žemės orbitos, o dabar netrukus nekontroliuojamai nukris atgal į Žemę, rašo „The Guardian“.

Leidinys rašo, kad, pasak kosminių šiukšlių sekimo ekspertų, dar per anksti žinoti, kur gali nukristi pusę tonos sverianti metalo masė ir kokia jos dalis išgyvens grįžimą į Žemę. Olandų mokslininkas Marco Langbroekas prognozuoja, kad sugedęs kosminis aparatas į Žemę trenksis maždaug gegužės 10 d. Jo skaičiavimais, jei jis išliks sveikas, jis praskries 242 km/val. greičiu.

„Nors ir negalima sakyti, kad nėra rizikos, tačiau neturėtume pernelyg nerimauti“, – teigė M. Langbroekas.

Objektas yra palyginti nedidelis ir, net jei jis nesubyrės, „rizika panaši į atsitiktinio meteorito kritimo riziką, kurių kasmet pasitaiko keletas. Didesnė rizika, kad per gyvenimą į jus trenks žaibas.“

M. Langbroekas pridūrė, kad tikimybė, jog aparatas iš tikrųjų į ką nors atsitrenks, yra maža: „Tačiau jos negalima visiškai atmesti.“

Sovietų Sąjunga 1972 m. paleido kosminį aparatą, žinomą kaip „Kosmos 482“. Tai buvo viena iš daugybės Veneros misijų. Tačiau dėl raketos gedimo jis taip ir nepakilo iš Žemės orbitos.

M. Langbroekas ir kiti mano, kad pati nusileidimo kapsulė – maždaug 1 metro skersmens sferinis objektas – pastaruosius 53 metus skriejo aplink pasaulį labai elipsine orbita, palaipsniui mažindama savo aukštį.

Visai įmanoma, kad beveik 500 kg sveriantis erdvėlaivis išgyvens grįžimą į Žemę. Jis buvo sukonstruotas taip, kad atlaikytų nusileidimą Veneros atmosferoje, kurioje gausu anglies dioksido, aiškino M. Langbroekas. Ekspertai abejoja, ar parašiutų sistema veiks po tiek metų. Šilumos skydas po tokio ilgo buvimo orbitoje taip pat gali būti pažeistas.

Būtų geriau, jei šiluminis skydas sugestų, nes dėl to erdvėlaivis nardydamas atmosferoje sudegtų, „The Guardian“ teigė Jonathanas McDowellas iš Harvardo-Smitsono astrofizikos centro. Tačiau, jei šilumos skydas išsilaikys, „jis grįš į orbitą nepažeistas, ir jūs turėsite pusės tonos metalinį objektą, krentantį iš dangaus“.

Anot „The Guardian“, aparatas gali vėl įskrieti į bet kurią vietą tarp 51,7 laipsnio šiaurės ir pietų platumos, arba iki pat Londono ir Edmontono Albertoje, Kanadoje, beveik iki pat Pietų Amerikos Horno kyšulio. Tačiau, pasak M. Langbroeko, kadangi didžiąją planetos dalį sudaro vanduo, „didelė tikimybė, kad jis iš tiesų atsidurs kuriame nors vandenyne“.

#KOSMOSAS#KOSMINIS APARATAS#SOVIETŲ SĄJUNGA#DANGUS#ŽEMĖ