Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Nacionalinis stadionas / „Cloud architektai“ vizualizacija
Giedrius GaidamavičiusŠaltinis: BNS
Tyrimo duomenimis, 27 proc. respondentų pritarė, kad toliau reikėtų statyti visą kompleksą, o 25,5 proc. – tik stadioną.
Tuo metu 29,8 proc. apklaustųjų teigė, kad projektas apskritai turėtų būti nutrauktas. Dar 17,7 proc. šiuo klausimu neturėjo nuomonės.
Kaip anksčiau rašė BNS, Vilniaus daugiafunkcinio komplekso su Nacionaliniu stadionu statybos sustabdytos jau apie pusantrų metų, sostinės savivaldybei ilgiau nei planuota derinant koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK).
Vilniaus meras Valdas Benkunskas praėjusią savaitę interviu BNS sakė, kad Komisijos išvados tikimasi per artimiausias savaites.
Dabar komplekse numatyta 15 objektų – 18 tūkst. vietų stadionas, arena, konferencijų centras, muziejus, vaikų darželis, futbolo treniruočių aikštės, lengvosios atletikos stadionas ir kiti.
Vilniuje – daugiausia stadiono priešininkų
Nacionalinio stadiono statybas palaiko ir dauguma apklaustų vilniečių (56,2 proc.), tačiau didesnė jų dalis (29,9 proc.) mano, kad reikėtų statyti tik stadioną. Viso komplekso vystymui pritaria 26,3 proc. sostinės gyventojų.
Vis dėlto, palyginti su kitais miestais, Vilniuje daugiausia ir stadiono priešininkų: trečdalis (33,5 proc.) mano, kad projektas turėtų būti nutrauktas. Dar 10,3 proc. šiuo klausimu neturėjo nuomonės.
Stadiono statybą vienokia ar kitokia forma palaiko ir daugiau nei pusė (56,7 proc.) kaimo gyventojų: visam kompleksui pritaria 30,5 proc., o vien stadiono – 26,2 proc. Tokia pat dalis mano, kad projektas turėtų būti nutrauktas.
Didmiesčiuose (Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) bei kituose miestuose stadiono ar jo komplekso rėmėjų mažiau – atitinkamai 42,6 ir 53,1 proc. Didžiųjų miestų gyventojai linkę pasisakyti už projekto nutraukimą arba neturi nuomonės (po 28,7 proc.).
Kad projektas neturėtų būti tęsiamas, mano ir beveik trečdalis kitų miestų apklaustųjų (32,6 proc.), tuo metu dėl projekto formos nuomonės čia pasiskirstė beveik po lygiai: 26,7 proc. mano, kad turėtų būti vystomas visas kompleksas, 26,4 proc. – tik stadionas.
Komplekso labiau nori konservatorių rinkėjai, vien stadiono arba nieko – neparlamentinių partijų
Vienokį ar kitokį Nacionalinio stadiono projekto vystymo modelį palaiko beveik pusė arba daugiau nei pusė visų partijų rinkėjų. Mažiausiai jį palaiko nebalsuojantys rinkėjai (38 proc.).
Daugiausia viso komplekso šalininkų – konservatorių (34,6 proc.), socialdemokratų (32,9 proc.) bei Liberalų sąjūdžio (30,6 proc.) rinkėjų gretose, tuo metu tik stadiono – kitų, neparlamentinių partijų (42,3 proc.), „valstiečių“ (32,8 proc.) bei „Nemuno aušros“ (31 proc.).
Už tai, kad projektas būtų nutrauktas, labiausiai pasisako kitų partijų (38,5 proc.), „aušriečių“ (38,1 proc.), Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ bei nebalsuojantys rinkėjai (po 34 proc.).
Valdančiosios Seimo „Nemuno aušros“ frakcijos atstovai siūlo Vyriausybei laikinai sustabdyti Nacionalinio stadiono statybas, kol bus atliktas išsamus ekonominis, teisinis ir finansinis projekto vertinimas.
Tuo metu „Vardan Lietuvos“ lyderis, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis yra sakęs, kad projektą turėtų įgyvendinti Vilniaus savivaldybė neprisidedant valstybei, o pagrindinė jo paskirtis turėtų būti futbolo rungtynės, o ne koncertai ar kiti renginiai.
Apklausa taip pat rodo, kad tolesniam viso komplekso vystymui labiau pritaria jaunimas iki 29 metų (42,9 proc.), įgiję aukštąjį išsilavinimą (32,2 proc.), moksleiviai ir studentai (47,1 proc.), taip pat tie, kurių pajamos vienam šeimos nariui viršija 901 eurą (33,4 proc.).
Už tai, kad būtų apsiribota vien tik stadionu, labiau pasisako 30–39 amžiaus respondentai (30,6 proc.), nebaigę vidurinio išsilavinimo (32,6 proc.), aptarnaujantys bei techniniai darbuotojai (33,1 proc.).
Projekto nutraukimą labiausiai palaiko vyresni nei 70 metų respondentai (37,8 proc.), turintys vidurinį, aukštesnįjį ir spec. vidurinį bei aukštąjį išsilavinimą (atitinkamai 30 proc. ir 29,9 proc.), pensininkai ir neįgalieji (37,8 proc.) bei bedarbiai (36,6 proc.), taip pat iki 500 eurų pajamų gaunantys žmonės (31,8 proc.).
„Komplekso nepalaiko ir pačių vykdytojų rinkėjai“
Opozicinės „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos Vilniaus taryboje seniūnas Vydūnas Sadauskas atkreipė dėmesį, kad 7 iš 10 apklaustųjų nepalaiko dabartinio projekto modelio – komplekso su stadionu ir kitais statiniais.
„Tai yra labai dideli ir iškalbingi skaičiai“, – BNS sakė V. Sadauskas.
„Apklausa iš esmės iškalbinga ir parodo tiesiog rezultatus to, kaip projektas šiuo metu vystomas ir vykdomas“, – kalbėjo politikas.
Jis taip pat pastebėjo, kad tokį modelį palaiko tik kiek daugiau nei trečdalis konservatorių, kurių gretose – ir Vilniaus meras V. Benkunskas, rinkėjų.
„Net ir pačių projekto vykdytojų rinkėjai nepalaiko projekto didžiąja apimtimi“, – sakė V. Sadauskas.
Anot „Laisvės ir teisingumo“ atstovo, trečdalis vilniečių, pasisakančių už projekto nutraukimą, yra „pakankamai nemažas skaičius“.
„Galvojau, kad tų nepalaikančiųjų bus mažesnis skaičius. Vis tik daug komunikuojama, už viešuosius ryšius tam tikros žiniasklaidos priemonės labai detaliai aprašo tendencingai (projektą – BNS), tai šiek tiek nustebino“, – BNS sakė V. Sadauskas.
Vicemeras: viso komplekso reikia sporto bendruomenei
Vilniaus bendrąjį ugdymą, sportą ir sveikatingumą kuruojantis vicemeras Vytautas Mitalas sako, kad visas kompleksas reikalingas sostinės sporto bendruomenei.
„Kalbėdamasis su sporto bendruomene, su vaikų akademijomis aš labai aiškiai matau poreikį ir pačiam stadionui, ir toms treniruočių aikštėms, lengvosios atletikos daliai, kurie yra suplanuoti šitame komplekse“, – BNS sakė V. Mitalas.
Jo teigimu, nors kompleksas buvo suplanuotas dar tuomet, kai jam tikėtasi gauti Europos Sąjungos (ES) paramą, augant moksleivių bei sportuojančiųjų skaičiui sporto infrastruktūros poreikis Vilniuje per pastaruosius kelerius metus dar labiau padidėjo.
„Natūralu, kad tuos papildomus objektus, kurie nėra tik Nacionalinis stadionas, juos gal visuomenė ir vertina šiek tiek kritiškiau, bet susipažinęs su sporto bendruomenės poreikiais Vilniaus mieste aš galiu tikrai ramiai pasakyti, kad juos pastačius jie bus pilnai išnaudoti tiek jaunimo sportui, tiek suaugusiųjų poreikiams“, – kalbėjo V. Mitalas.
Vicemero nuomone, trečdalio vilniečių poziciją, kad projektas apskritai turėtų būti nutrauktas, galėjo lemti ilga jo vystymo istorija.
„Per šitą ilgą projekto istoriją, manau, kad apskritai yra skeptikų, kurie pasakytų (...), kad netiki, kad šitas projektas atsiras, ir jų tikrai negali kaltinti“, – teigė V. Mitalas.
Pernai vasarį BNS užsakymu „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad komplekso statybai pritarė 35,5 proc. gyventojų, tuo metu 36,3 proc. manė, kad jis neturėtų būti statomas, nes toks stadionas jau yra Kaune.
Tikslūs apklausos rezultatai:
„Vilmorus“ apklausoje respondentų klausė:
Jūsų nuomone, ar Vilniuje reikia toliau vystyti Nacionalinio stadiono projektą, ar projektas turi būti nutrauktas?
Atsakymai:
1. Reikia toliau vystyti, statyti kartu su kitais statiniais (stadionas, sporto arena, konferencijų centras, muziejus, vaikų darželis ir kiti statiniai) – 27 proc.
2. Reikia statyti tik stadioną – 25,5 proc.
3. Projektas turi būti nutrauktas – 29,8 proc.
4. Neturiu nuomonės – 17,7 proc.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ reprezentatyvią visuomenės apklausą atliko balandžio 17–28 dienomis. Jos metu apklausta 1000 vyresnių nei 18 metų šalies gyventojų 28 miestuose ir 45 kaimuose. Maksimali apklausos paklaida siekia 3,1 procento.