PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Liepos 15 d. 10:10

Pumpėnuose savigarbos daugiau nei Šiauliuose?

Šiauliai

Audronio Rutkausko nuotr.

Oksana LaurutytėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


272794

Lietuvos kultūros paveldo departamentui paskelbus, kad Pasvalio rajone, Pumpėnuose, sovietų karių palaikai iš miestelio centro bus perlaidoti į kapines, socialiniuose tinkluose vėl kilo sujudimas, kodėl delsia Šiauliai. Juolab kad informacijos, kaip Raudonosios armijos kariai visoje Lietuvoje žudė, plėšė, prievartavo, naikino, istorikai pateikia su kaupu. Ar Šiauliuose vis dar laikoma, kad sužvėrėję sovietų kareiviai buvo nekalti?

Pumpėniškiai karių ir sovietų aktyvistų palaikus perlaidos

Etaplius“ sulaukė aktyvaus šiauliečio Mindaugo Laurinaičio laiško, kuriuo jis kreipiasi į Šiaulių miesto merą, miesto Tarybos narius ir Šiauliuose rinktus LR Seimo narius. „Šiauliai visada garsėjo lyderyste, visai Lietuvai suteikdavo idėjų, asmenybių, kurios keisdavo nusistovėjusią tvarką, rodydavo kryptį. Apmaudu, kad Šiauliai pastaraisiais metais prarado savo tapatybę ir užleido pozicijas Panevėžio miestui, rajonui, apskričiai, miesteliams, kaimams. Vienas iš pavyzdžių – sovietų okupacinės armijos karių palaikų perlaidojimas iš miesto centro į mirusiųjų palaikams labiau prideramą vietą – kapines“, – rašo M. Laurinaitis.

Šiaulietis remiasi liepos 10 d. Lietuvos kultūros paveldo departamento pranešimu, kad Pasvalio rajone, Pumpėnuose (Panevėžio apskr.), sovietų karių palaikai iš miestelio centro bus perlaidoti į kapines:

„Rajono savivaldybės administracijos specialistai parengė projektą, kurio tikslas buvo užtikrinti Ženevos konvencijos Papildomo protokolo dėl tarptautinių ginkluotų konfliktų aukų apsaugos 34 straipsnio 1 punkto reikalavimų (dėl pagarbos mirusiems) laikymąsi. Taip pat įgyvendinta minėto dokumento 34 straipsnio 4b punkto nuostata dėl palaikų ekshumacijos galimybės, kai to reikia „dėl ypatingos visuomeninės būtinybės“. Pumpėnų atveju visuomeninė būtinybė išryškėjo per daugelį metų, centrinei miestelio aikštei, kurioje iki šiol buvo palaidojimai, tapus judria zona, pagrindine bendruomenės gyvenimo vieta, kas nesuderinama su pagarba palaidotiesiems, deramu kapinių saugumu, etikos, higienos normomis. Ši visuomeninė būtinybė sutapo su visuomenės interesu perlaidoti palaikus į kapines, oficialią ramybės vietą, užtikrinant palaikams pagarbą ir saugumą.

Birželio pabaigoje prasidėję palaikų ekshumavimo darbai užtruko septynias dienas. Darbus atliko VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnyba“. Archeologinių tyrimų metu palaikų buvo ieškoma remiantis turimais archyviniais duomenimis, kadangi teritorijoje konkrečios kapavietės nebuvo pažymėtos. Archyviniai duomenys pasitvirtino, tyrimų metu atkastose kapavietėse buvo surasti ir ekshumuoti 31 žmogaus palaikai. Daugiausia tai nežinomi Sovietų Sąjungos kariai, kurių tapatybių nustatyti nėra galimybių, taip pat du vietiniai sovietų aktyvistai. Atlikus antropologinius tyrimus, palaikai bus perlaidoti vienoje iš Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietų, esančių Pasvalio rajone.

Perlaidojus karių palaikus, bus užtikrintas nuolatinis Ženevos konvencijos 34 straipsnio 1 punkto reikalavimų laikymasis. Be to, bus sudarytos sąlygos Pumpėnų miestelio bendruomenei pertvarkyti vienintelę miestelio aikštę, pilnai pritaikant ją visuomenės poreikiams.“

Kviečia palaikus perlaidoti

M. Laurinaitis kreipimesi į valdžios atstovus pareiškia, kad okupacinės kariuomenės sovietų karių palaikai Šiaulių miesto centre tarp Savivaldybės ir katedros yra nesuderinama su pagarba palaidotiesiems, deramu kapinių saugumu, etikos ir higienos normomis.

„Tai ne tik mano nuomonė. Manau, kad istorikai pritars, kad okupacinė sovietų karių kariuomenė siautėjo, plėšė, prievartavo Šiaulių, Lietuvos gyventojus ir šių karių įvykdyti nusikaltimai prilygsta nacių okupacinės armijos nusikaltimams. Tik kažkodėl nacių karių kapų taip negarbiname. Taip pat istorikai ne kartą yra pabrėžę, kad sovietų karių palaikai buvo laidojami miestų centruose, statomi paminklai kaip priminimas, paniekinimas okupuotos valstybės istorijai, atminčiai, kultūrai. Tą patį Rusija daro dabar Ukrainoje – ištrina istorinę atmintį ir pakeičia ją savo sukurta, melais grįsta istorija. Rusija Lietuvos parlamento yra oficialiai pripažinta teroristine valstybe. Taip pat pripažinta, kad sovietų okupacija padarė didžiulę žalą Lietuvos valstybingumui“, – dėsto vyras.

M. Laurinaičio įsitikinimu, Šiaulių miesto valdžia dabar, kai Lietuvoje susirinko galingiausių valstybių lyderiai, gali ir privalo parodyti lyderystę, politinę valią ištaisyti šį istorinį nesusipratimą, atkurti istorinę teisybę ir parodyti pagarbą mirusiesiems – perlaidoti okupacinės kariuomenės karių palaikus iš miesto centro į kapines, kur mirusiųjų palaikams ir yra vieta.

Jau ku­rį lai­ką ne­ty­la dis­ku­si­jos, kad so­vie­tų oku­pa­ci­nės ar­mi­jos ka­rių pa­lai­kams Šiau­lių mies­to cent­re – ne vie­ta, siū­lo­ma juos per­kel­ti.

Sužvėrėję sovietų kareiviai nekalti dėl stalininės eros?

„Etaplius“ kovo 10-ąją spausdino straipsnį „Raudonosios armijos karių siautėjimas Lietuvoje“, parengtą pagal Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjo Povilo Girdenio pranešimą spaudai. Istorikas pranešime smulkiai išdėstė, kaip rusų armijos kariai visoje Lietuvoje, taip pat ir Šiaulių apylinkėse, plėšė, žudė gyventojus, prievartavo moteris ir mergaites, degino, sprogdino, niekino ir kt.

P. Girdenio teigimu, dalis visuomenės Europoje, o ypač posovietinėse valstybėse, taip pat ir Lietuvoje, apie sovietų represines struktūras turi gana stereotipinę nuomonę: siaubingi kraugeriai NKVD’istai, nuožmiai klastingi NKGB’istai ir Raudonosios armijos kariai, kurių smerkti negalima, kadangi per karą žmonės į Raudonąją armiją buvo mobilizuojami ne savo noru, patyrė didžiausius sunkumus, nugalėjo didelį blogį.

Ypač daug diskusijų sukėlė po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą Rytų ir Vidurio Europoje prasidėjęs masinis paminklų, skirtų okupacinės sovietų armijos kariams, demontavimas. Daugelis nostalgiją sovietinei praeičiai bei simpatiją šiandieninės Rusijos politikai jaučiančių veikėjų piktinosi paminklų demontavimu, tvirtindami, kad šitaip „trinama praeitis“, „paniekinami žuvę mūšiuose“ ir kad „kraują lieję paprasti kareiviai yra nekalti dėl stalininės eros žiaurumų“.

„Apie Raudonosios armijos karių nusikaltimus, įvykdytus Antrajame pasauliniame kare ir pirmaisiais pokario metais, prabilę istorikai ar publicistai būdavo negailestingai puolami, rizikuodavo būti apkaltinti subjektyvizmu ar net simpatizavimu nacizmui. Tikėkimės, kad ateityje ši skaudi tema bus tyrinėjama išsamiau ir sulauksime platesnių istorinių tyrimų“, – rašė istorikas.

Ginčai nesibaigs, kol nebus oraus sprendimo

Etaplius.lt feisbuke surengė apklausą, ar vieta sovietų okupacinės armijos karių palaikams Šiaulių miesto centre, ar palaikus reikia iškelti. Nuomonių sulaukta įvairių – nuo kategoriškų, kad iškelti būtina, iki abejingumo, tautinės savigarbos neturėjimo, kad lai ilsisi okupantų palaikai ramybėje...

Šiaulietis Paulius buvo kategoriškas. „Okupantų kapams šalia katedros ne vieta. Tam yra skirtos karių kapinės! Va, ten ir garbinkite savo „didvyrius“ kurie trėmė mano giminaičius į Sibirą“, – rašė jis.

„Jau seniai turėjo būti tai padaryta, 30 metų trypčiojama vietoje, drebinamos kinkos ir myžčiojama į kelnes. Visi mirusieji turi atgulti į tam skirtas kapines, o ne į miestų centrines aikštes. Išimtis viena – tai dvasininkai ir bažnyčių šventoriai“, – komentavo Rita.

„Man nei šilta, nei šalta. Tegul būna“, – komentavo Vida. „Manau, kad kilnoti dūšelių nevalia...“ – nurodė Matilda.

Tik vienas Šiaulių tarybos narys – Zakiras Medžidovas – sureagavo į diskusiją. „Išvaduoti miesto širdį nuo šių (okupantų) palaidojimų, perkelti juos į Ginkūnų kapines, kur visi kariai ilsisi, kitaip tai nuolat bus ginčų objektas“, – nurodė politikas.