PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Birželio 21 d. 20:08

PSO paskelbė: nuo šiol koronaviruso variantai bus vadinami kitaip – kam to prireikė?

Pasaulis

www.freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


179295

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso variantų pavadinimo schemą, kurioje naudojamos graikų abėcėlės raidės.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso variantų pavadinimo schemą, kurioje naudojamos graikų abėcėlės raidės.

Pagal naująją schemą, B.1.1.7 variantas, pirmą kartą užfiksuotas JK, įprastai vadinamas Kento varianto, pavadintas „alfa“. B.1.351 variantas identifikuotas Pietų Afrikoje yra „beta“, P.1 variantas, atsiradęs Brazilijoje, yra „gama“, o pirmą kartą Indijoje aptiktas B.1.617.2 variantas yra „delta”. Tokius graikų abėcėlės pavadinimus PSO suteiks tik „nerimą keliantiens variantams“ ir „susidomėjimą keliantiems variantams“.

Alternatyvią koronaviruso pavadinimų schemą tyrėjai sukurti ragina jau senokai, teigdami, kad mokslinius variantų pavadinimus sunku ištarti, dėl to daugelis vadina juos geografiniais pavadinimais, pavyzdžiui „indiškasis variantas“.

Taip „nesąžiningai kaltė perkeliama tų vietų žmonėms“, sako Mark Pallen iš Quadram instituto Norwiche, JK, kovą rašiusiam New Scientist. Pallenas, neseniai sukūręs autmatinę sistemą, generuojančią lotyniškus ir graikiškus pavadinimus naujoms bakterijų rūšims, iškėlė mintį, kad schema, panaši į tą, pagal kurią suteikiami pavadinimai audroms, praverstų suteikiant neutralius ir labiau įsimenamus koronaviruso variantų pavadinimus.

Esančios koronaviruso pavadinimų ir genetinių linijų nustatymo schemas ir toliau naudos mokslininkai tyrimuose, nes jie „suteikia svarbią mokslinę informaciją”, sakoma 05-31 PSO pranešime spaudai. Bet nauji graikų abėcėle paremti pavadinimai „padės viešajai diskusijai“, prašė Maria Van Kerkhove, PSO covid-19 techninė vadovė.

Geografinių pavadinimų nesuteikimas koronavirusų variantams gali paskatinti šalis greitai aptikti ir pranešti apie variantus, o tai itin svarbu kovojant su su plitimu. „Jokia šalis neturėtų būti stigmatizuojama dėl variantų aptikimo ir pranešimo,” pažymėjo Kerkhove tvite. „Globaliu mastu mums reikia patikimo variantų sekimo.“

Plisdami populiacijoje, virusai natūraliai mutuoja ir keičiasi. Dauguma SARS-CoV-2 mutacijų nepavojingos ir nedaro jokios įtakos, bet nauji variantai kyla, kai dėl mutacijų virusui išsivysto savybės, skiriančios juos nuo pradinio varianto.

Pasak PSO, tarp nerimą keliančių koronaviruso variantų yra sparčiau plintantys, sukeliantys sunkesnes ligas, atsparesni vaistams ar vakcinoms. Alfa, beta, gama ir delta variantai buvo pažymėti, kaip keliantys didesnį nerimą, ir delta varianto JK daugėja. Gegužės 27 duomenimis, Anglijos visuomenės sveikatos centro duomenimis, daugiau nei 38 procentus naujų koronaviruso atvejų Jungtinėje karalystėje sukėlė delta variantas.

Dominantys variantai yra tie, kurie plinta bendruomenėse, sklinda keliose šalyse ar dėl kitų priežasčių PSO SARS-CoV-2 Viruso evoliucijos darbo grupės pažymėti kaip svarbūs. Tarp dominančių variantų yra epsilon, kurios pavyzdžiai pirmą kartą buvo dokumentuoti JAV 2020 metų kovą, ir teta, pirmą kartą dokumentuotas šių metų sausį Filipinuose.

„Siekdama supaprastinti viešąją komunikaciją, PSO skatina nacionalines valdžias, žiniasklaidą ir kitus, priimti ir naudoti šiuos naujus pavadinimus,“ paskelbė PSO.

Technologijos.lt

logo-10.jpg