Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Zita KatkienėŠaltinis: Etaplius.lt
Nestigo emocijų ir baimių
Psichiatrijos klinikos Vaikų ir paauglių psichiatrijos skyriaus socialinė darbuotoja Valentina Topicha, dirbusi šiame projekte, pasakoja, kad vaikai ir paaugliai buvo įtraukti į 6 veiklas: bendravo su žirgais, su egzotiniais gyvūnais ir su šunimis.
Rugsėjo – spalio mėnesiais vykusiuose užsiėmimuose dalyvavo 6 suaugę pacientai bei 6 vaikai ir paaugliai, vėliau veiklose dalyvavo 26 vaikai ir paaugliai. Veiklų metu stebėtas vaikų ir paauglių įsitraukimas ir dalyvavimas veiklose, jų emocijos, tarpusavio bendravimas. Specialistė pastebėjo, kad visi dalyviai veiklose dalyvavo labai noriai, laukdavo jų, o po užsiėmimų buvo linksmi, daugiau bendravo, dalinosi įspūdžiais. Be to veiklų metu pastebėta, kad kai kurie vaikai susidūrė su savo baimėmis kai kuriems gyvūnams: vorams, graužikams, gyvatėms. Baimes pavyko įveikti, liečiant gyvūnus, laikant delnuose ar stebint jų gyvenamoje aplinkoje. „Negalėjai nepastebėti, kad tai lydėjo pasitenkinimo savimi jausmas, džiaugsmas. Tą patirtį labai taikliai apibudino edukatorės žodžiai, kad kai pažįsti savo baimę iš arčiau, ji nebeatrodo tokia didelė“, - pastebėjo V. Topicha ir džiaugėsi, kad veiklų metu įgyta žinių apie naminius, egzotinius gyvūnus, kuriuos dažnai vaikai augina ar nori auginti namuose. Vaikai skatinti ne tik juos mylėti, bet ir rūpintis jų priežiūrą, sveikata, domėtis gyvūnų laikymo taisyklėmis. Užsiėmimų metu įgyta kitų vertingų žinių ir sužinota įdomių faktų.
Gyvūnų terapinė nauda psichikos savijautai senai įrodyta. Ne visi vaikai turi galimybę namuose auginti augintinį. Pastebėta, kad visos išvykos pas gyvūnus - ar tai būtų jų globos namai, ar Jaunųjų gamtininkų centras, ar Katinų muziejus - vaikams sukelia labai gerų emocijų. Tad dalyvavimas šiame projekte be abejonės buvo naudingas, reikalingas ir jo tęstinumas labai rekomenduotinas“.
Džiaugėsi ir mokėsi
Psichiatrijos dienos stacionaro psichikos sveikatos slaugytojos Svetlana Markulienė, Daiva Volkovienė ir socialinė darbuotoja Silvija Gintalienė, lydėjusios klinikos stacionaro bei dienos stacionaro suaugusiuosius pacientus į užsiėmimus su gyvūnais teigia, kad daugelis pacientų Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre lankėsi pirmą kartą. Visi užsiėmimai buvo reikalingi ir naudingi, nes jų metu pacientai nurimo, atsipalaidavo, įgijo naujų žinių ir praktinių gebėjimų kaip prižiūrėti ir rūpintis gyvūnais: žirgais, šunimis, katėmis, graužikais, paukščiais ir įvairiais egzotiniais gyvūnais: kaip teisingai prieiti, paimti, glostyti, šukuoti, vedžioti, kaip maitinti ir kokioje aplinkoje auginti. Gyvūnijos sode drąsiausi pacientai galėjo nugalėti savo baimes ir glostyti iguaną, kuri tuo labai mėgavosi, laikyti rankose pelę, šešką, agamą ir net smauglį, bei gigantišką Afrikos šimtakojį. Pacientai patyrė daug teigiamų emocijų, nes, dalyvaudami užsiėmimuose, galėjo bent akimirkai pamiršti savo problemas, ligas, įgyti pasitikėjimo savimi, vedžiodami šunį ar žirgą, atsipalaiduoja ir klauso vedančiojo. „Esame labai dėkingi darbuotojoms, kurios priėmė ir pasakojo apie sritį, kurioje dirba. Buvo galima pastebėti, kad kiekviena darbuotoja yra savo srities specialistė, mėgaujasi tuo ką daro, geba suprantamai ir įdomiai perteikti informaciją ir sudominti.
Pacientai ir personalas labai dėkingi Šiaulių miesto savivaldybei už suteiktą galimybę dalyvauti sveikatinimo projekte „Geros savijautos programa: pažink, glostyk, myluok, atsipalaiduok“. Dėkojame už galimybę susipažinti su Šiaulių jaunųjų gamtininkų centru ir jų vykdomomis veiklomis Kavaliauskienės katinų muziejuje, Gyvūnijos sode, Žirgyne, Šunų dresūros mokykloje.
Nuotr.
Projektą ,,Geros savijautos programa: pažink, glostyk, myluok, atsipalaiduok“ dalyviai pastebėjo, kad kiekviena Jaunųjų gamtininkų stoties darbuotoja yra savo srities specialistė, mėgaujasi tuo ką daro, geba suprantamai ir įdomiai perteikti informaciją ir sudominti.
Projekto dalyviai klinikos pacientai patyrė daug teigiamų emocijų, dalyvaudami užsiėmimuose, bent akimirkai pamiršo savo problemas, ligas, įgijo daugiau pasitikėjimo savimi.
Jaunųjų gamtininkų stoties nuotr.