PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Rugsėjo 18 d. 10:55

Protiniai dantys: kada juos reikia šalinti?

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


99445

Protinių dantų dygimas yra žmogaus evoliucijos pasekmė. Mums pradėjus valgyti geriau apdorotą maistą, išnyko papildomų krūminių dantų būtinybė. Remiantis atliktais moksliniais tyrimais manoma, kad visų pirmykščių žmonių žandikaulis pasipildydavo šiais paskutiniais krūminiais dantimis, kuriuos dabar vadiname protiniais. Pavadinimas susijęs su tuo, kad šie dantys dygsta brandos metu, žmogui tampant suaugusiu (18–25 metų).

Dėl to, kad mūsų žandikauliai yra ženkliai mažesni nei anksčiau, protiniams dantims juose dažnai tiesiog neužtenka vietos. Jie dygsta stumdami šalia esančius krūminius dantis, todėl jaučiame skausmą. Tačiau šių dantų dygimas sukelia ir daugiau problemų nei paprastą diskomfortą: jiems dygstant gali išsivystyti infekcija dėl susikaupusių ir sunkiai nuvalomų bakterijų (problemos kyla net kruopščiai valantis dantis porą kartų per dieną ir naudojant dantų siūlą). Tam, kad būtų išvengta dar didesnių problemų ir protiniai dantys nekenktų visai burnos sveikatai, juos rekomenduojama šalinti.

Vis dėlto, pasitaiko atvejų, kai protiniai dantys ramiai išdygsta ir nekelia skausmo – tokiais atvejais gydytojas neskubės šių dantų šalinti. Jeigu viskas vyksta sklandžiai ir dantys išdygsta savo vietose nekenkdami kitiems dantims, jų rauti tiesiog nėra reikalo.

Reklama