PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Kovo 11 d. 13:38

Protestuojantys policijos pareigūnai lipnia juosta užsiklijavo burnas

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


31336

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną prie Seimo protestuojantys policijos pareigūnai lipnia juosta užsiklijavo burnas.

Įspėjamąja protesto akcija ikiteisminio tyrimo įstaigų ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos, Lietuvos policijos profesinė sąjunga, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija siekia atkreipti šalies vadovų dėmesį į nuolat pažeidžiamas policijos pareigūnų teises.

„Norime, kad šalies vadovai, Seimo nariai ir visi Lietuvos žmonės žinotų - policijos, kurios misija, be kita ko, saugoti žmogaus teises ir laisves, darbuotojų teisių ir laisvių nepaisoma. Profesinių sąjungų atstovai ar kritišką požiūrį į vadovybės veiksmus išdrįsę pasakyti pareigūnai persekiojami, bauginami. Tokių pavyzdžių yra apstu ir tai vis panašiau ne į pavienius atvejus, o į sistemą“, - sakė Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

Kaip Eltai teigė Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, protesto akcijoje dalyvaujančių pareigūnų nuomonė neatspindi visumos.

„Kiek žinau, buvo išsiuntinėti kvietimai atvykti į akciją visiems profesinių sąjungų nariams, bet jų čia 10 ar 15. Protestuojančiųjų būrelis policijoje nedidelis ir mažėja“, - sakė R. Matonis. Jo duomenimis, Lietuvoje yra 10 tūkst. pareigūnų - 8 tūkst. pareigūnų ir 2 tūkst. dirbančiųjų pagal darbo sutartį arba valstybės tarnautojų.

„Policininkams, manau, nereikia stoti į profsąjungą, nes gerai ir be jos. Tikriausiai jie patys daugiau gali pakomentuoti, ko nori, o kai sako, kad jiems neleidžiama laisvai kalbėti, akivaizdu, kad kritikos policijai viešojoje erdvėje tikrai daug, taigi mes leidžiame viešai kalbėti, nieks nieko neskriaudžia, nekankina, visi, kas nori, gali laisvai rinktis“, - sakė Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas.

Policijos profesinės sąjungos pirmininkė pabrėžė, kad socialinis dialogas turi būti skatinamas, tačiau policijos institucija profesines sąjungas įvardija grėsme.

„Koks signalas tuomet siunčiamas visoms kitoms profesinėms sąjungoms ir paprastiems žmonėms? Vadinasi, tu negali turėti nuomonės ir negali jos laisvai reikšti? Mes norime pasakyti, kad konstitucinės žmogaus teisės yra labai svarbios ir turime jas nuolat ginti, o socialinis dialogas privalo būti puoselėjamas“, - sakė profsąjungos vadovė.

Pasak jos, protestuotojai nori paklausti Prezidentės, Premjero, ar profsąjungos yra blogis, kaip įvardijo policijos vadovai, ir ar jie yra grėsmė nacionaliniam saugumui.

Paklausta, kokių konkrečių grasinimų yra sulaukę policijos pareigūnai, R. Katinienė sakė, kad kritikuojantys ir turintys kitokią nuomonę vadinami nelojaliais.

„Eiliniams pareigūnams tai atsiliepia metinių vertinimų metu. Atitinkamai jie gali tikėtis nesulaukti didesnio atlyginimo, jeigu pareigūnas kelis kartus vertinamas blogai, jis gali būti atleistas iš tarnybos. Prasideda mobingas, užuominos“, - vardijo viena iš protesto akcijos organizatorių.

Konkretus pavyzdys, kurį demonstravo protestavę pareigūnai, - Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Ramūno Sarapo laiškas, išplatintas vidine policijos sistema, kuriame teigiama, kad „profsąjungos“ tyčiojasi iš sąžiningai ir garbingai tarnaujančios policijos pareigūnų.

„Šis demaršas yra viešas visų dirbančių policijos pareigūnų dergimas, policijos vardo žeminimas ir visuomenės saugumo jausmo mažinimas. Politinė spekuliacija ir valstybės stabilumo griovimas“, - rašoma pareigūnams adresuotame Šiaulių apskrities policijos vyriausiojo policijos komisariato viršininko laiške, kuriuo kreipiamasi į kiekvieną Šiaulių apskrities policijos pareigūną.

Kaip sakė R. Katinienė, Lietuvos policijos profesinė sąjunga yra paduota į teismą dėl garbės ir orumo įžeidimo. „Bet mes pastebime negerovių, į kurias norime atkreipti dėmesį, kad pareigūnas, kuris gina ir saugo visuomenę, turėtų nebijoti, turėti aukštą savivertę. Retoriškai norėčiau paklausti, ar visuomenė nori turėti bijančią policiją, kuri negintų teisėtų interesų? Taip negali būti“, - sakė protestuotoja.

Į akciją prie Seimo susirinkę pareigūnai ant neštuvų nešė „socialinį dialogą“. Kaip paaiškino R. Katinienė, socialinis dialogas, konstitucinės teisės, tikėjimas ir pagarba mūsų valstybėje, o ypač policijoje, serga.

„Reikia skiepų, kad užkratas neplistų, nes policija - viena didžiausių teisėsaugos institucijų, o viešojo saugumo tarnyba, kitos teisėsaugos institucijos sako: bijome, kad virusas nepaplistų pas mus“, - sakė policijos profesinės sąjungos pirmininkė.

Seimo narys Gintaras Vaičekauskas daug metų dirbo drauge su pareigūnais ir mano, kad profsąjungų bei vadovybės nesusikalbėjimas nėra gerai.

„Prieš savaitę dalyvavau policijos ataskaitinėje konferencijoje, kurioje nebuvo nė vieno profsąjungos atstovo. Būtų buvę labai įdomu išklausyti juos. Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas tuomet pasakė, kad jo santykiai su profsąjungomis yra per atstumą. Gal netiksliai cituoju, bet supratau, kad tai yra didelė problema“, - Eltai sakė G. Vaičekauskas.

Pasak parlamentaro, jis įdėmiai perskaitė Audito komitetui siųstą pareigūnų profsąjungų medžiagą ir mato, kad yra bėdų. „Reikia atkreipti dėmesį į žmones, o nesigirti, kad 2011 metais patys policininkai į automobilius už savo pinigus pildavo degalų, kad galėtų patruliuoti, ar kad 2016 m. už visuomenės pinigus buvo nupirktos 6 liemenės. Reikia įsiklausyti į žmones, policininkus, kurie sako tai, kas jiems atrodo problema“, - sakė Seimo narys.

Pasak G. Vaičekausko, profsąjungos nėra patogiausias dalykas ir vadovams geriau, kad jų nebūtų. „Bet šiuo atveju reikia išklausyti, ką jos sako: kaimuose nėra nepilnamečių reikalų inspekcijos, tuoj pradės siautėti paauglių gaujos. Policijos aprūpinimas neblogas, bet reikia kalbėti su žmonėmis, kas ir kaip dirbs. Man atrodo, kad yra problemų organizuojant darbą, bendraujant su žmonėmis“, - pakartojo Seimo narys.

Kaip priminė G. Vaičekauskas, pareigūnai protestuoja ne pirmą kartą. „Skvernelio laikais per Gedimino prospektą ėjo basi, o šiandien stovi užsiklijavę burnas“, - sakė Seimo liberalų frakcijos narys.

Pasak Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos vadovės Loretos Soščekienės, kovo 11-oji protesto akcijai buvo pasirinkta neatsitiktinai.

„Švęsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą kartu su visais šalies žmonėmis. Tačiau minėdami šią datą valdžiai norime priminti, kad Konstitucijoje įtvirtintų principų laikymasis yra vienas iš demokratinės valstybės kertinių akmenų. Prašome nelikti nuošalėje, kai šis principas yra tiesiog trypiamas Lietuvos policijoje”, - sakė L. Soščekienė.

Kitą savaitę panašias akcijas planuojama surengti prie policijos įstaigų, kuriose nusižengimų daugiausia - Vilniuje, Kaune, kituose Lietuvos miestuose.

ELTA