PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Kovo 28 d. 10:20

Protestai prie Saulėtekio kebabinės: darbuotojams skolinga įmonė likviduota, bet restoranas klesti toliau

Vilnius

Protestas prie „Yala Yala bistro“ kovo 15 d. / G1PS reportažo stop kadras

Dominykas JankauskasŠaltinis: ALFA


352835

Kovo 24 d. Vilniuje Saulėtekio rajone prie restorano „Yala Yala Bistro“ įvyko antras protestas, kurį surengė Gegužės 1-osios profesinė sąjunga. Buvo reikalaujama išmokėti atlyginimą, kuris buvusiam virtuvės darbuotojui buvo priteistas teismo sprendimu.

Dar 2022 m. rudenį keli „Yala Yala Bistro“ (tuo metu valdomos MB „Rytų gardėsiai“) virtuvėje dirbę darbuotojai kreipėsi į Valstybinės darbo inspekcijos Darbo ginčų komisiją dėl neišmokėto darbo užmokesčio. Jų interesams atstovavo Gegužės 1-osios profesinė sąjunga. Komisijos sprendimu bendra priteista suma siekė 9301,30 euro.

Vieno iš darbuotojų – Ahmedo (pavardė redakcijai žinoma) – byla pasiekė teismus. Rebazas Qaderas Rashidas Rashidas valdomai MB „Rytų Gardėsiai“ nesutikus su Darbo ginčų komisijos sprendimu, buvo pateiktas ieškinys, kuriuo bandyta paneigti darbo santykių faktą.

Bet teismai priėmė darbuotojui palankius sprendimus: 2023 m. birželio 19 d. pirmosios instancijos teismas priteisė Ahmedui 2425,89 euro darbo užmokesčio ir netesybų, o 2023 m. rugsėjo 26 d. Vilniaus apygardos teismas galutinai paliko sprendimą galioti ir papildomai priteisė 726 eurų bylinėjimosi išlaidų apeliacinės instancijos teisme.

Tačiau, kai darbuotojai kreipėsi į antstolius, paaiškėjo, kad MB „Rytų Gardėsiai“ jau yra likviduojama, todėl teismo sprendimų įvykdyti neįmanoma. Tuo pat metu „Yala Yala Bistro“ veikla toje pačioje vietoje buvo sėkmingai tęsiama – tik jau kitos įmonės, MB „Indo-Bangla“, vardu. Kaip patvirtina Registrų centro duomenys, naujajai įmonei taip pat vadovauja R. Q. R. Rashidas.

Paklausus Gegužės 1-osios profesinės sąjungos pirmininko Tomo Marcinkevičiaus-Barono, ar praktika, kai įmonė po skolų ar ginčų uždaroma ir veikla tęsiama nauju juridiniu vardu, dažna – jis patvirtina, kad tokių atvejų pasitaiko.

„Taip, tokia schema egzistuoja. Dirba, prisikaupia skolų, užsidaro ir po to vėl atsidaro. Iš kolegų kitose profsąjungose žinome, kad tai – verslo modelis. Kai kurios kavinės, pavyzdžiui, priima dirbti moksleivius vasarai, nesumoka jiems atlygio, bankrutuoja ir tada vėl atsidaro. Lietuvoje teisinė sistema čia skylėta – tu negali atsidaryti naujos įmonės penkerius metus tik tuo atveju, jei teismas pripažįsta, kad tyčia subankrotinai. Bet tai labai sunku įrodyti – kažkas turi įskųsti, įrodymai turi būti surinkti.

Šiuo atveju įžūliausia tai, kad viskas tas pats: ta pati vieta, tas pats direktorius, tas pats iškabos pavadinimas – tik įmonė kita. Ir jis apsimeta, kad nėra nieko skolingas.“

Tomas Marcinkevičius-Baronas / Asmeninis archyvas

Ahmedo istorija: „Dirbau 59 valandas, bet jis sakė, kad nėra skolingas, nes nebuvo sutarties“

Ahmedas, jaunas migrantas iš Irako, pradėjo dirbti „Yala Yala Bistro“ 2022 m. rugsėjį. Apie darbą jis sužinojo iš draugų. „Aš nemokėjau lietuviškai, sunkiai kalbėjau angliškai, todėl man buvo lengviau dirbti kartu su kitu irakiečiu“, – sako jis.

Pasak Ahmedo, darbas truko apie 9 dienas – per jas jis dirbo virtuvėje: valė, pjaustė daržoves, kartais eidavo į turgų, padėdavo kitiems darbuotojams. Jo skaičiavimu, išdirbo apie 59 valandas. Žodžiu buvo sutarta, kad valandinis atlygis bus 5 eurai.

Viskas pasikeitė, kai Ahmedas grįždamas iš darbo susižeidė – nukrito nuo paspirtuko. Jis pranešė darbdaviui, kad neateis į darbą, o R. Q. R. Rashidas pasakė: „Tik nesakyk gydytojui, kad dirbi pas mane.“ Tai Ahmedui sukėlė įtarimų. „Tada nusprendžiau pasitraukti ir paprašiau sumokėti už dirbtas dienas. Jis pasakė, kadangi nebuvo sutarties, nieko nesumokės.“

Nesulaukęs atlygio, Ahmedas kreipėsi į Gegužės 1-osios profesinę sąjungą. Su jos pagalba iškėlė bylą teisme, kurioje galiausiai laimėjo. Tačiau pinigų taip ir negavo – MB „Rytų Gardėsiai“ buvo pradėta likviduoti.

Pirmasis protestas įvyko kovo 15 d. Paklausus Ahmedo, ar buvęs darbdavys bandė su juo susisiekti po to, jis atsakė: „Jis man pasiūlė 100 eurų, kad sustočiau, – sako Ahmedas. – Aš atsisakiau. Teismas nusprendė, kiek jis turi sumokėti, ir jis turi sumokėti.“

Protestas prie „Yala yala bistro“ kovo 15 d. / G1PS reportažo stop kadras

Profsąjungos tikslas – ir pinigai, ir principas

Pasak profsąjungos, šis protestas yra ne tik bandymas atgauti pinigus – tiek Ahmedui, tiek pačiai profsąjungai, kuri padengė teisines išlaidas, bet ir žinutė kitiems darbdaviams: tokia praktika neliks nepastebėta.

„Restorano savininkas R. Rashidas būtų galėjęs viską pabaigti sumokėdamas apie 250 eurų. Bet vietoj to tris kartus skundė teismo sprendimus, ir suma išaugo iki beveik dešimties tūkstančių. Dabar sako, kad nieko neskolingas, nes skolinga kita įmonė, tai mūsų tikslas yra bent jau parodyti, kad nematome šito pro pirštus“, – sako T. Marcinkevičius-Baronas.

Atsisakė komentuoti

Vilniausnaujienos.lt bandė gauti ir kitos pusės komentarą – susitikimo metu R. Q. R. Rashidas, restorano „Yala Yala Bistro“ vadovas, atsisakė kalbėtis ar pateikti paaiškinimą dėl susidariusios situacijos.

#YALA YALA BISTRO#GEGUŽĖS 1-OSIOS PROFESINĖ SĄJUNGA#VILNIUS#SAULĖTEKIS