PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Lapkričio 12 d. 15:58

Prokurorai ginčijasi su „Lidl Lietuva“ dėl sklypo Vilniuje

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


19986

Prokurorai siekia, kad dalis sklypo sostinės Rinktinės gatvėje, kuriame Vokietijos kapitalo mažmeninės prekybos bendrovė „Lidl Lietuva“ planuoja parduotuvę, būtų grąžinta valstybei.

Vilniaus apygardos teismas lapkričio 6 dieną patenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prašymą ir uždraudė „Lidl Lietuvai“ minėtą sklypą perleisti, o Vilniaus savivaldybei - išduoti statybos leidimus objektams, suplanuotiems teritorijoje.

Teisme prokurorai siekia, kad būtų panaikinti sklypo planavimo ir formavimo dokumentai, valstybės, komercinio SEB banko antrinės nekilnojamojo turto valdymo bendrovės „Litectus“ bei „Lidl Lietuva“ sudaryti sandoriai, taip pat jiems taikyta restitucija – valstybei grąžintas 0,0996 ha ploto sklypas.

Generalinės prokuratūros atstovė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė BNS sakė, kad prokurorai kreipėsi į teismą, gindami viešąją interesą, nes įtariama, jog 2008 metais neteisėtai buvo padalinti valstybiniai sklypai, kad juos būtų galima privatizuoti lengvatine tvarka.

„Tyrimo metu nustatyta, kad Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2008 metų sprendimu teritorijoje šalia Rinktinės ir Žalgirio gatvių sankryžos buvęs 996 kv. m ploto vientisas laisvos valstybinės žemės plotas galimai neteisėtai buvo išskaidytas į 3 nedidelio ploto įsiterpusius sklypus. Toks dirbtinis sklypo išskaidymas ir įsiterpusių sklypų suformavimas sudarė prielaidas besiribojančių žemės sklypų savininkams įsigyti valstybinę žemę lengvatine tvarka, kurios be aukciono įsigyti jie nebūtų turėję teisės“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros atstovė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė.

Pasak jos, 2014 metais lengvatine tvarka, be aukciono, kaip įsiterpusius 392 kv. m, 212 kv. m ir 392 kv. m ploto sklypus įsigijo „Litectus“.

2016 metų birželį Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino 4 sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą, kuriuo sujungtos teritorijos Rinktinės g. 60, 62, Apkasų g. 43 ir 45 ir taip suformuotas 0,5638 ha ploto sklypas. Pastarąjį „Litectus“ 2016 metų rugsėjį perleido „Lidl Lietuvai“.

„Lidl Lietuva“: nebuvo pagrindo abejoti pirkiniu

„Lidl Lietuvos“ atstovas spaudai Valdas Lopeta sakė, jog bendrovė neturėjo pagrindo abejoti įsigyjamo sklypo planavimo dokumentais, nes dėl jų anksčiau institucijos pretenzijų neturėjo, o juos suformavo Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT).

„Bendrovė apie prokuroro nurodytas aplinkybes, kad sandoriai tarp Nacionalinės žemės tarnybos ir „Litectus“ sudaryti galimai pažeidžiant teisės aktus, įsigydama sklypus nieko nežinojo. Nebuvo jokio pagrindo abejoti valstybės institucijos 2013 metais priimtais sprendimais ir 2014 metais sudarytais sandoriais. Patys sklypai suformuoti pagal dar 2008 metais patvirtintą ir galiojantį detalųjį planą, dėl kurio per daugiau kaip 8 metus nė viena institucija nebuvo pateikusi neigiamų išvadų ar pastabų. Be to, visi pirkti sklypai suformuoti Nacionalinės žemės tarnybos“, – BNS sakė jis.

V. Lopeta teigė, jog dėl sustabdytų statybų bendrovė patirs nuostolių, tačiau nepatikslino, ar skųs teismo pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones.

„Po šių prokuratūros veiksmų statybos pradžia ir parduotuvės atidarymas neabejotinai nusikels, o bendrovei tai reiškia papildomus nuostolius. „Lidl Lietuva“ jau yra investavusi daugiau nei 3 mln. eurų į šį objektą. Kartu esame įsipareigoję atlikti Žalgirio, Rinktinės ir Trimitų gatvių bei sankryžų rekonstrukciją, vien tyrinėjimų ir projektavimo darbai kainuoja apie 30 tūkst. eurų, rangos darbai - daugiau nei 400 tūkst. eurų. Taip pat esame parengę centralizuotų šilumos tinklų trasos rekonstrukcijos projektą, kur darbų vertė yra daugiau nei 250 tūkst. eurų ir jie jau baigiami“, – vardijo jis.

V. Lopeta neatskleidė, kada planuota pradėti objekto statybas. Jis taip pat negalėjo atsakyti, ar pritaikius restituciją ir išformavus sklypus plėtra teritorijoje būtų galima.

Į prokurorus kreipėsi NŽT

NŽT atstovai BNS informavo, jog būtent tarnyba kreipėsi į prokurorus, kad būtų užginčyti jos 2014 metais sudaryti sandoriai.

„Tarnyba prokuroro ieškinį gavo tik antradienį, todėl galutinės pozicijos šioje byloje nėra suformavusi. Pažymėtina, kad Žemės ūkio ministerija 2016 metų balandį pateikė darbo grupės išvadą, kuria konstatuota, jog įsiterpę sklypai prie Apkasų g. 45 ir Rinktinės g. 62 buvo suformuoti nesilaikant teisės aktų. Atsižvelgdama į tai, tarnyba 2017 metų balandį pavedė Vilniaus miesto skyriui kreiptis į prokuratūrą. Skyrius rugsėjį kreipėsi į prokuratūrą. Analogiškose situacijose paprastai tarnyba, palaikydama Žemės ūkio ministerijos poziciją, sutinka su prokuroro ieškiniais“, – teigiama NŽT atsiųstame komentare.

Anot tarnybos, išvadą pateikė ministerijoje 2016 metų pradžioje sudaryta darbo grupė, tyrusi 2014-2015 metais Vilniuje sudarytų valstybinių sklypų nuomos ir pardavimo sandorius.

BNS nepavyko gauti „Litectus“ komentaro.

Projektiniuose sprendiniuose, kuriuos rengė bendrovė „Projektų rengimo biuras“, nurodoma, jog sklype Rinktinės g. 60 „Lidl Lietuva“ planuoja 2,3 tūkst. kv. m bendrojo ploto vieno aukšto su antresole parduotuvę. Pagal projektą, greta dviem etapais planuojama įrengti 156 automobilių stovėjimo vietas.

BNS informacija