PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 9 d. 14:44

Prokuratūra apskundė nuosprendį „MG grupės“ byloje

Lietuva

Asociatyvi Freepik.com nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


216144

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius pirmadienį apskundė išteisinamąjį nuosprendį „MG grupės“ byloje.

„Šiandien gautas apie 200 puslapių skundas“, – BNS sakė  Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė.

Apeliaciniu skundu prašoma Vilniaus apygardos teismo nuosprendį panaikinti ir dėl visų išteisintųjų priimti apkaltinamąjį nuosprendį, jiems skiriant valstybinį kaltinimą palaikiusio prokuroro siūlytas bausmes, pranešė prokuratūra.

Prokuroras apeliaciniame skunde nurodo, kad pirmosios instancijos teismas, priimdamas išteisinamąjį nuosprendį, netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą bei padarė esminius baudžiamojo proceso kodekso pažeidimus.

Apeliaciniame skunde taip pat pateikiami argumentai, kad teismas, spręsdamas Raimondo Kurlianskio, Eligijaus Masiulio, Vytauto Gapšio, Šarūno Gustainio, Gintaro Steponavičiaus bei juridinių asmenų kaltės klausimą, įrodymus vertino atsietai vienas nuo kito, nevertino bylos duomenų visumos, padarė bylos aplinkybių neatitinkančias išvadas, todėl priėmė neteisėtą ir nepagrįstą nuosprendį.

J. Laucius mano, kad per ikiteisminį tyrimą surinkta pakankamai duomenų, pagrindusių visų teisiamųjų kaltę – tiek fizinių, tiek juridinių asmenų.

Koncerno „MG grupė“, anksčiau besivadinusio „MG Baltic“, vienas iš vadovų R. Kurlianskis kaltintas papirkimu ir prekyba poveikiu, buvęs Seimo narys ir buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu bei neteisėtu praturtėjimu, dabartinis Seimo narys, buvęs Darbo partijos vicepirmininkas V. Gapšys – kyšininkavimu ir prekybos poveikiu, eksparlamentaras Š. Gustainis – kyšininkavimu, buvęs Seimo narys G. Steponavičius – piktnaudžiavimu.

Anot prokuroro, byloje taip pat pakanka duomenų pagrįsti vieno didžiausių Lietuvoje koncerno kaltę dėl papirkimų ir prekybos poveikiu, o politines partijas – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį bei Darbo partiją – pripažinti kaltomis dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu.

Apeliaciniame skunde nurodoma, kad per 2015 metų rugsėjį–gruodį vykusius susitikimus R. Kurlianskis pateikė tuometiniam Seimo nariui, liberalų lyderiui E. Masiuliui „prašymus dėl pageidaujamo teisėto šio valstybės tarnautojo veikimo priimant tam tikrus, koncerno veiklai aktualius, teisės aktus bei dėl poveikio kitiems Seimo nariams, kad jie priimtų ar palankiai balsuotų priimant R. Kurlianskiui prašytus teisės aktus“.

„Bylos duomenų analizė prokurorui apeliaciniame skunde leido daryti išvadą, jog tų pačių susitikimų metu R. K. pasiūlė ir pažadėjo, o E. M. sutiko priimti kyšį, skirtą ir asmeniškai E. M., ir jo vadovaujamos politinės partijos naudai“, – teigia prokuratūra.

Apeliaciniame skunde taip pat teigiama, kad yra pakankamai duomenų, jog koncernas ir jo vienas iš vadovų R. Kurlianskis 2015–2016 metais nuolat kreipėsi su prašymais dėl pageidaujamų veiksmų atlikimo ir poveikio į kaltinamaisiais patrauktus Seimo narius, o šie jo prašytus veiksmus ir prašymus dėl poveikio dažniausiai atlikdavo.

Pirmosios instancijos teismas padarė išvadą, kad 2016 metų gegužės 10 dieną R. Kurlianskio perduoti pinigai E. Masiuliui, yra paskola, o alkoholio butelis – dovana, bet ne kyšis.

Apeliaciniame skunde su tokia pirmosios instancijos teismo išvada nesutinkama. Anot jo, pinigai – 106 tūkst. 200 eurų – buvęs kyšis, o dalis verslininko prašymų buvo įvykdyta.

Prokuroro teigimu, E. Masiulio ranka su klaidomis rašytas ir po keturių mėnesių nuo įvykio teisėsaugai pateiktas raštelis dėl paskolos neturi jokios teisinės reikšmės ir yra gauto kyšio maskavimo priemonė.

J. Laucius atkreipė dėmesį, kad 2016 metų gegužės 10 dieną pinigai perduoti konspiratyviu būdu, tai yra slapta. Verslininkas ir politikas sutarė susitikti vietoje, „kurios visuomenei nereikia pranešinėti“, pinigus R. Kurlianskis perdavė E. Masiuliui savo automobilyje, pinigai buvo dėžutėje su alkoholio buteliu, įdėtoje į maišelį. Anot prokuratūros pranešimo, tai būdinga kyšio, o ne legalios paskolos perdavimui.

Prokuroro teigimu, vertindamas kitų kaltinamųjų kaltę teismas padarė teisės taikymo klaidą.

Tai jau trečias apeliacinis skundas šioje byloje.

Praėjusią savaitę nuosprendį apskundė buvęs liberalų lyderis E. Masiulis ir buvęs „MG grupės“ viceprezidentas R. Kurlianskis.

Pirmosios instancijos teismo balandį išteisinti kaltinamieji prašo netinkamais pripažinti byloje esančius kriminalinės žvalgybos duomenis.

Pirmadienis yra paskutinė diena apeliaciniams skundams pateikti. 

„MG grupės“ advokatas Linas Belevičius BNS sakė, kad juridinis asmuo nuosprendžio neskųs. Buvusio Seimo nario Š. Gustainio gynėjas Aleksandras Doroševas BNS taip pat tvirtino neketinantis skųsti nuosprendžio.

Nuosprendžio neskundžia ir V. Gapšio gynėjas Mindaugas Barkauskas, Darbo partijos atstovas Vaidotas Sviderskis, Liberalų sąjūdžio advokatas Raimundas Jurka.

Balandžio 19 dieną Vilniaus apygardos teismas išteisino visus kaltinamuosius „MG grupės“, anksčiau besivadinusios „MG Baltic“, politinės korupcijos byloje. 

R. Kurlianskis kaltintas dėl eilės papirkimų ir prekybos poveikiu, siekiant koncernui naudingų sprendimų priėmimo.

Kyšininkavimu byloje taip pat teistas buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis E. Masiulis, buvęs šios partijos narys Š. Gustainis ir parlamentaras, Darbo frakcijos narys Vytautas Gapšys.

Eksliberalas G. Steponavičius kaltintas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Teismas taip pat išteisino kaip juridinius asmenis kaltintus „MG grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją.

Jie išteisinti kaip nepadarę veiksmų, turinčių nusikalstamos veikos požymių.

Anot teisėjų, surinktų įrodymų nepakanka įrodyti, jog E. Masiulis paėmė pinigų už veikimą „MG grupės“ interesais.

 

BNS