Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
VšĮ „Motinos Teresės šeimų namų“ nuotr.
EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
Po seminaro prašviesėjo akyse
„Koks džiaugsmas, kad ji suprato, jog reikia eiti gydytis“, – apie vieną bendruomenės namuose gyvenusią mamą džiugiai kalba „Motinos Teresės šeimų namų“ vadovė Regina Zabielienė. Ji pasakoja, kad į bendruomenę moteris atėjo turėdama rimtą problemą – priklausomybę nuo alkoholio. Bet to nepripažino nei sau, nei kitiems. Tačiau akis atvėrė vienas Vilniaus priklausomų asmenų bendruomenės „Aš esu“ specialistų seminaras, kaip įveikti priklausomybių ligas.
„Jis vyko birželio mėnesį. Jo klausėsi mūsų bendruomenė, NVO organizacijų atstovai, mamos, iš kurių trys turėjo priklausomybę nuo alkoholio, bet tik viena išklausė jį visą. Ištempti iš alkoholizmo liūno yra labai nepaprasta. Įkristi tai greitai galima, o kai reikia išbristi – labai sunku. Visas šešias valandas, kiek truko seminaras, ji išbuvo, nors buvo labai sunku. Bet ji pati iki tol nebuvo žengusi pirmojo žingsnio – nepripažino priklausomybės“, – prisimena Regina.
Šeimų namų vadovė sako, kad net ir po seminaro mama „tęsė draugystę“ su alkoholiu, tačiau paskutinįsyk sumokėjo skaudžiai – laikiniems globėjams buvo perduoti jos vaikai, o ir VšĮ „Motinos Teresės šeimų namų“ taisyklės griežtai draudžia vartoti alkoholį.
„Ir visgi ji po šių įvykių suprato, kad reikia vykti gydytis nuo priklausomybės. Kaip šaunu, kad dabar ji gydosi reabilitacijoje. Mes labai džiaugiamės. Kai pagalvoji: vos vienas seminaras suorganizuotas, o vieną žmogų jau ir pakėlė iš to liūno“, – akivaizdžia nauda džiaugiasi R. Zabielienė.
Dar viena maža, bet svarbi pergalė, anot Reginos, buvo pasiekta kito šeimų namų gyventojo, kuris per sveikatos mitybos paskaitas sužinojo, kiek daug cukraus yra butelyje taip jo mėgtos „Coca-Colos“. „Jis perbalęs vaikščiodavo, nesisekdavo nei susikaupti – nieko. O kai jis pamatė, kiek ten cukraus, ėmė gerti tik vandenį. Ir iškart atsigavo! Kai žmonės konkrečiai pamato ir sužino tam tikrus dalykus, tai jiems duoda daugiau naudos“, – pasakoja Regina.
Nuo paskaitų iki šokių
Tiek minėtas seminaras, kuriame savo realiomis istorijomis dalijosi nuo priklausomybių išgiję žmonės, tiek paskaita apie mitybą yra viena iš VšĮ „Motinos Teresės šeimų namų“ vykdomo sveikatinimo projekto, finansuojamo Šiaulių miesto savivaldybės, dalių. Projekto tikslas – skatinti bendruomenės sveiką gyvenseną, organizuojant fizinio aktyvumo veiklas, poilsį gamtoje, suteikiant žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, vykdant širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją.
„Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos paskelbti prioritetai (širdies ir kraujagyslių ligų prevencija, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija, bendruomenių sveikos gyvensenos skatinimas) mums labai tiko, nes mūsų bendruomenei tie dalykai labai aktualūs. Projektą „Gyvenkime sveikai šeimų bendruomenėje“, kuris jau eina į pabaigą, mums pavyko šauniai įgyvendinti“, – sako R. Zabielienė.
Bendruomenės nariams nuo pavasario buvo siūlomos psichologės, policijos atstovų, gydytojos, sveikos mitybos specialistės paskaitos, seminarai apie priklausomybę ir kt. Švietėjiškas paskaitas papildydavo įvairūs užsiėmimai: meno terapijos – tapyba ant vandens ir spalvoto smėlio paveiksliukų kūrimas, taip pat vedamos mankštos, šokiai. „Šokiai iš tikrųjų mūsų moterims labai patiko“, – patikina VšĮ „Motinos Teresės šeimų namų“ vadovė.
Smagių veiklų buvo organizuota ir gamtoje. „Vyko trijų dienų stovykla Šventojoje, jos metu pasamdyta trenerė vedė mankštas, organizavo varžybas“, – pasakoja R. Zabielienė. Tiesa, laimėtojai, pasak jos, buvo visi, mat ne konkurencija, o dalyvių sveikata ir įpročių ugdymas buvo svarbiausi. Beje, kiekviena šeima buvo apdovanota tokiais prizais, kurie kasdien gali padėti stiprinti sveikatą ar aktyviai pajudėti: kamuoliai, šokdynės, badmintono raketės ir pan.
Kartoti ir kartoti
Nors projektas vykdomas ne pirmus metus, tačiau bendruomenės nariai keičiasi, o ir tie, kurie gyvena ilgiau, informaciją įsisavina ne iš pirmo sykio, tad tik kartojimas užtikrina gerą rezultatą.
„Dauguma mūsų gyventojų turi didžiulę socialinių įgūdžių stoką, turi emocijų, intelekto, psichinių ar fizinių negalių, todėl, net ir norėdamas daug informacijos pasakyti, negali būti tikras, ar tai duos naudos. Turi įtvirtinti, o norint tai padaryti – tą patį turi kartoti ne vienas žmogus, o keli ir daugiau. Tie mūsų gyventojai eina po labai mažą žingsniuką į priekį... Bet jie tikrai eina! Juos galima labai daug išmokyti, bet tai užtruks, nes negali greitai priimti informacijos. Mokant ir padedant, mamos tikrai gali išmokti auginti vaikus“, – apie ypatingo dėmesio reikalaujančius šeimų namų gyventojus pasakoja R. Zabielienė.
Ji labai dėkoja Šiaulių savivaldybės sveikatinimo programos atstovams, visiems specialistams, kurie taip nuoširdžiai ir atsakingai dirba su „Motinos Teresės šeimų namų“ bendruomene ir padeda žmonėms: „Tai nuostabu. Kaip gera, kad yra tokia programa, kuria galima padėti šeimų namų bendruomenės žmonėms, kurie gyvena pas mus ir kurie ateina į bendruomenės organizuojamas veiklas.“
Reklama