PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Spalio 23 d. 08:39

Profilaktinio COVID-19 tyrimo laukiantys asmenys privalo izoliuotis, bet išmokų negaus

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


151290

Augant COVID-19 atvejų skaičiui, nelaukdami ministro nutarimų, dalis šalies odontologų patys ėmėsi iniciatyvos prieš apsilankymą prašyti pacientų atlikti koronaviruso testą. Pastarieji neprieštarauja, tačiau tikina nesuprantantys, kodėl, nusprendę išsitirti profilaktiškai, jie vis vien privalo likti užsidarę namuose iki testo rezultatų. Dar labiau žmones glumina tai, kad už priverstines „atostogas“ nėra skiriamos nedarbingumo išmokos.

Sostinėje gyvenanti Lina (vardas pakeistas – aut. past.) pasakoja, kad prieš eilinį pasilankymą odontologo kabinete jai buvo liepta atlikti koronaviruso testą. Moteris viena augina du mažamečius vaikus, tad gerokai nustebo sužinojusi, jog net profilaktiškai testuojantis ir nejaučiant jokių simptomų izoliacija vis vien privaloma.

„Kai paskambinau užsiregistruoti pas gydytoją, nes reikėjo taisyti dantį, man seselė iškart liepė prieš apsilankant pasidaryti testą. Neprieštaravau – jei tokios taisyklės, juk gydytojai turi teisę apsisaugoti. Tačiau vos užsiregistravus man pasakė, kad man taip pat privaloma izoliacija nuo to laiko, kai užsiregistravau testui iki pat jo atsakymo gavimo“, – pasakojo moteris.

Pašnekovė dar labiau nustebo sužinojusi, kad už kelias dienas, kurias teks praleisti namuose, jai nebus skirta nedarbingumo išmoka – to tiesiog nėra numatyta. Esą išmoką gauna tik tie asmenys, kuriems izoliuotis po kontakto oficialiai liepė NVSC.

„Nesuprantu, kodėl taip daroma, juk žmonės, net ir jaučiantys kažkokius simptomus, dabar tiesiog bijos tirtis, nes maža to, kad va, negaliu vaikų į darželį nuvesti, tai dar ir netenku dalies pajamų, nes neturiu galimybės dirbti nuotoliniu būdu“, – piktinosi pašnekovė.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teigimu, šiuo metu nėra nustatyta reikalavimo, kad prieš odontologines paslaugas pacientai turėtų atlikti koronaviruso tyrimą, tačiau tokį reikalavimą gali nustatyti gydymo įstaigos vadovas.

„Įstaigos vidaus taisyklėse gali būtų nustatytas reikalavimas, kad prieš ambulatorines asmens sveikatos priežiūros (įskaitant ir odontologijos) paslaugas reikia atlikti COVID-19 ligos tyrimą. Tokiu atveju gydymo įstaiga turi numatyti, kur pacientai turėtų išsitirti. Tyrimą paskyręs gydytojas pacientą turi informuoti apie būtinybę izoliuotis. Tyrimas atliekamas tuo atveju, jei pacientas turi galimybę izoliuotis“, – situaciją aiškina SAM.

Tuo tarpu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pabrėžia, kad tokiais atvejais ligos išmokos nėra numatytos ir ši problema turėtų būti sprendžiama geranoriškai susitarus su darbdaviu dėl galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

 

SADM pažymi, kad jei prieš apsilankymą pas odontologą testas turi būti atliktas vaikui, nedarbingumo pažymėjimas vaiko priežiūrai taip pat nėra išduodamas.

Ministerijos atstovų teigimu, tokiais atvejais, kai darbas nuotolinių būdu nėra įanomas, asmuo turi galimybę prašyti gydytojo, kad jam išduotų medicininę pažymą, kuri pateisina neatvykimą į darbą, tačiau medicininė pažyma nėra pagrindas skirti ir mokėti ligos išmoką.

Lietuvos odontologų rūmai patvirtino, kai gydytojų nuožiūra šie gali paprašyti atlikti COVID–19 testą, tačiau tokia praktika nėra privaloma ar visuotinai rekomenduojama šalies odontologams.

„Kiekvienas gydytojas odontologas, gydytojas odontologas specialistas ar burnos priežiūros specialistas prieš priimdamas pacientą įvertiną kiekvieną individualią situaciją, kiekvieną pacientą ir galimas rizikas ir priima sprendimus, vadovaudamasis teisės aktais“, – rašoma Alfa.lt atsiųstame Lietuvos odontologų rūmų atsakyme.

Tyrimai prieš planinę pagalbą – tik jaučiantiems simptomus

SAM skelbia, kad nuo liepos 1 d. Įsigaliojus naujai tvarkai, pacientams, kuriems teikiamos vadinamosios dienos stacionaro paslaugos, t. y. kai ryte žmogus atvyksta į gydymo įstaigą, kur jam atliekamos procedūros, teikiama planinė pagalba, o vakare grįžta į namus, tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti turės būti atliktas tik tuo atveju, jei žmogus jaus šiai ligai būdingus simptomus. Neturintys nusiskundimų, pavyzdžiui – nejaučiantys gerklės skausmo, pasunkėjusio kvėpavimo – tokio tyrimo dėl dienos stacionaro paslaugų atlikti neprivalo.

Planuoja plėsti apimtis

Testuotis siūloma ne tik norint patekti pas gydytoją: praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Vilniaus miesto savivaldybei pareiškė, kad barų ir kavinių darbuotojai taip pat galėtų būti tikrinami.

Tiesa,visuotinis testavimas yra vykdant atliekant greituosius testus, nei prieš nei po jų izoliacija nėra privaloma.

Savivaldybės administracjos direktoriaus Povilo Poderskio teigimu, visuotinio karantino sostinėje kol kas neplanuojama, tačiau testavimo apimtys bus plečiamos:

„Planuojame testuoti daugiau žmonių – apie tūkstantį per dieną. Vėl prevenciškai kviesime testuotis tam tikrų grupių žmones, tuos, kurie yra didesniame ir dažnesniame kontakte su gyventojais. Tai galėtų būti ir sporto treneriai, kas sukelia tam tikrų nemažų problemų pastaruoju metu. Taip pat galbūt kas dirba klientų aptarnavime ir daugiau kontaktuoja“, – akcentavo P. Poderskis.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png