PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Kovo 6 d. 17:15

Pro­fi­lak­ti­ka ka­lio jo­di­du – ne­ga­li­ma

Šiauliai

SAM nuo­tr.

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


207218

Ki­toks pa­sau­lis – bū­tent taip pa­sta­ruo­ju me­tu si­tua­ci­ją api­bū­di­na dau­gu­ma gy­ven­to­jų. Šir­dy­je jau­čia­mas ne­ri­mas dėl blo­giau­sių ga­li­mų sce­na­ri­jų ver­čia ap­si­rū­pin­ti gau­siu bū­ti­niau­sių me­di­ka­men­tų kie­kiu. Vie­ni jų – ka­lio jo­di­do pre­pa­ra­tai. Šei­mos gy­dy­to­ja Ele­na Šu­kė įspė­ja, kad sa­va­ran­kiš­ka pro­fi­lak­ti­ka ga­li su­kel­ti pa­vo­jų gy­vy­bei.
 

„Kalio jodido veikimo principas pagrįstas radioaktyvaus jodo prisijungimo prie skydliaukės blokavimu, taip ją apsaugant nuo radiacinio pažeidimo. Šios tabletės ir yra skirtos apsaugoti skydliaukę nuo aplinkoje esančio radioaktyvaus jodo, kuris susiformuoja po branduolinių katastrofų“, – sako šeimos gydytoja E. Šukė.

Pasak medikės, mūsų skydliaukė negali atskirti radioaktyvaus jodo nuo neradioaktyvaus, tad, ir atsitikus nelaimei, juos abu jungtų vienodai. Išgerta kalio jodido tabletė skydliaukę paskatina prisijungti būtent joje esantį jodą, užkirsdama kelią artimiausias 24 val. jungtis prie kenksmingo radioaktyvaus jodo.Tai yra esminis faktorius, kuris skydliaukę apsaugo nuo galimų pažeidimų bei komplikacijų.

„Jodas iš išgertos tabletės turi spėti prisijungti prie mūsų skydliaukės, tad tabletę išgerti rekomenduojama bent 6 val. iki tiesioginio kontakto su radioaktyviu jodu. Taip pat šio medikamento negalima vartoti anksčiau nei 24 val., kadangi išgerta tabletė nebetenka savo poveikio“, – sako gydytoja.

E. Šukė pažymi ir situaciją, kuomet kalio jodido nepavyksta išgerti iki kontakto su radiacija, ir papildo, kad tokiu atveju preparatą galima išgerti iki 8 val. po kontakto. Išgerta kalio jodido tabletė gali sumažinti radioaktyvaus jodo keliamą žalą, net jau įvykus nelaimei ir radiacijai pasiekus mūsų aplinką.

Šeimos gydytoja akcentuoja, jog kalio jodido vartojamos dozės skiriasi, priklausomai nuo asmens amžiaus.

„Naujagimiui pavojaus atveju gali būti skiriamas ketvirtis tabletės, vaikams nuo 1 mėnesio iki 3 metų –
pusė tabletės. Vaikams nuo 3 iki 12 metų – 1 tabletė, vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – 2 tabletės. Suaugusiesiems, nepriklausomai nuo turimų lėtinių ligų, vartojamų vaistų, nėščiosioms ir žindančiosioms yra skiriama vartoti ta pati dozė“, – dėsto ji ir priduria, kad vaikams skirtą dozę galima vartoti su maistu, ją galima maišyti su bet kokiu skysčiu ar maistu – sutrintą tabletę dėti į vandenį, sultis, tyreles ar net motinos pieną.

Visgi E. Šukė gyventojus įspėja – kalio jodido tablečių negalima vartoti savarankiškai, nepasitarus su gydytoju, be aiškios priežasties ar profilaktiškai. To pasekmės gali kainuoti ir gyvybę.

„Vienkartinė kalio jodido dozė didelės žalos padaryti negali, tačiau, tabletes vartojant be paskyrimo ir ilgą laiką, net ir visiškai sveikiems asmenims gali prasidėti sveikatos sutrikimų, tokių kaip skydliaukės pažeidimas, besivystanti struma, kuomet didėja skydliaukės mazgai. Žmogus gali pradėti jausti ir net matyti kaklo patinimą.

Dėl skydliaukės veiklos suaktyvėjimo taip pat gali prasidėti nuotaikų kaitos, atsirasti karščiavimas, kojų ir rankų tirpimas, krūtinės skausmas, širdies permušimai. Asmenys gali jausti nuolatinį stiprų nuovargį, didžiulį nerimą, pradeda vystytis hormonų disbalansas ir kitos problemos, kurios negydomos gali sukelti labai rimtų pasekmių ar net mirtį“, – aiškina šeimos gydytoja ir papildo, jog kalio jodido vartoti negali žmonės, kuriems yra nustatyta alergija jodui.

Pranešimas spaudai