Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo laboratorijos vadovas profesorius Daumantas Matulis sako, kad vaistų nuo koronaviruso kol kas nėra ir naivu tikėtis, kad jie atsiras artimiausiu metu. D. Matulis taip pat pažymi, kad vakcinos nuo viruso taip pat gali tekti palaukti apie porą metų. .
„Visi gydymo metodai kol kas yra labai preliminarūs. Mes, kaip mokslininkai ,esame linkę tris kartus patikrinti ir tik po to pranešti žinią, kad esame tikrai garantuoti. Kol tokių žinių nėra, nesinorėtų skleisti neteisingos informacijos. Dėl to trumpai – patvirtintų vaistų nėra. Jų greičiausiai nebus ir artimiausius mėnesius. Yra preliminarios informacijos apie tai, kaip ka kurios cheminės medžiagos veikia, yra žinomi tam tikri mechanizmai. Bet aš laikyčiausi informacijos, kad nieko apie gydymą pozityvaus šiuo metu nėra“, – sakė profesorius
Anot jo, vakcinos nuo viruso gali tekti palaukti apie metus.
„Didžiausios mūsų viltys siejamos su vakcina. Vakcina nuo kelių mėnesių iki kelerių metų laikotarpio turėtų atsirasti. Tai greičiausiai per metus, ir tuomet žmonės galėtų įgyti imunitetą ir galėtų neužsikrėsti šiuo virusu“, – teigė jis.
Mitas, kad kaukes reikia dėvėti tik sergantiems
D. Matulis teigia, kad apsaugines kaukes reikia nešioti visiems. Pasak jo, viruso lašeliai gali pasklisti netgi 10 metrų spinduliu.
„Jeigu jūs nueinate į parduotuvę, kur yra daug žmonių ir kažkas nusičiaudo, galbūt ir netyčia, galbūt ir užsidengęs, vis tiek 10 metrų gali pasklisti lašeliai. Tie lašeliai gali ant jūsų nukristi ant jūsų akių, gali nukristi jums ant nosies ir jeigu jūs įkvėpsite, jūs turite tikimybę užsikrėsti koronavirusu“, – Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo D. Matulis.
Nors profesorius pripažįsta, kad kaukė nėra šimtaprocentinė apsauga, tačiau akcentuoja, kad tokia kaukė gali būti nebent ypatingai aukšto saugos lygio dujokaukė.
„Dėl to mes labai sumažiname tikimybę apsikrėsti nešiodami kaukę“, – pridūrė jis.
D. Matulis taip pat informuoja, kad iš parduotuvės prasinešus bet kokius produktus, kurie galėjo būti priliesti sergančio žmogaus, reikia keletą valandų palaikyti saulėje ar tiesiog lauke. Pasak profesoriaus, po kelių valandų viruso ant produktų paviršių jau turėtų nebūti. Visgi mokslininkas akcentuoja, kad tiksliai tai patvirtinti bus galima tik po detalių tyrimų.
„Labai preliminarūs tyrimai sako, kad ant metalinių paviršių virusas iki trijų parų išlieka, nebūtinai paties viruso, tačiau jo genetinės medžiagos, tai yra RNR. Tai dar neaišku, ar jis po trijų dienų galėtų užkrėsti. Mums dabar atrodo, kad kelių valandų, o daugiausiai paros užtenka, jeigu jūs neliečiate šių daiktų, kad virusas praktiškai nebeišlieka ir užkrėsti galimybė yra labai menka“, – kalbėjo profesorius, akcentuodamas, kad tai galioja ir daugkartinėms kaukėms.
Visgi D. Matulis pabrėžia, kad atsarga gėdos nedaro ir ragina esant galimybei dar ilgesnį laikotarpį nesiliesti prie daiktų, turėjusių sąlytį su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis.
Nėra aišku, ar gyvūnai nešioja virusą
Profesorius pripažįsta, kad į klausimą, ar gyvūnai gali nešioti koronavirusą, vis dar tiksliai atsakyti negalima.
„Tas tiksliai dar nėra žinoma ir visiškai garantuotai atsakyti negaliu. Yra tokių preliminarių žinių, kad gyvūnai gali nešioti (koronavirusą – ELTA), tačiau tikslios informacijos nėra. Noriu pabrėžti, kad dauguma tyrimų, kurie šiuo metu yra vykdomi, yra preliminarūs ir ne visada tikslūs ir juos atlikti yra ypač sudėtinga, todėl, kad su gyvais virusais dirbti reikia ypatingai aukštų apsaugos lygių“, – informavo D. Matulis.
Užsikrėsti galima tiesiog prasilenkiant gatvėje
Profesorius teigia, kad klaidinga manyti, jog užsikrėsti galima tik per 10 minučių bendraujant su koronaviruso nešiotoju. Anot jo, užsikrėsti galima per porą sekundžių.
„O dėl 15 minučių bendravimo... Nėra tikrai pasakyta, kad 10 minučių dar bus saugu, o 20 minučių jau bus nesaugu. Jūs galite užsikrėsti ir per sekundes“, – sakė jis.
Anot jo, net bėgiojant parke galima užsikrėsti koronavirusu.
„Grynai teoriškai galimybė yra, jūs galite tiesiog prabėgti, galite net už 10 metrų būti nuo kito žmogaus ir užsikrėsti nuo jo, jeigu jis pakosėjo, pačiaudėjo ir nusileido lašeliai“, – sakė jis.
ELTA
Gailė Jaruševičiūtė
Paulina Levickytė