Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
/ I. Frišmantės nuotr.
EtapliusŠaltinis: savb.lt, Etaplius
Profesoriaus (2025 m. jis būtų sulaukęs garbaus 95 metų amžiaus) ryšys su biblioteka daugelį metų buvo ypač glaudus – jį šiauliečiai nuolat matydavo ir girdėdavo čia vykstančiuose parodų pristatymuose, kituose kultūriniuose renginiuose. Jis visada buvo pasirengęs pasidalinti savo įžvalgomis, profesionaliu komentaru. Šiauliams netekus tokios gilios erudicijos žmogaus, biblioteka taip pat pajuto tuščią vietą, kurią sunku užpildyti iki šiol.
2021 m. pavasarį, po profesoriaus mirties, artimųjų sprendimu, bibliotekai padovanotas itin gausus V. Rimkaus asmeninis archyvas suteikė vilties išsaugoti profesoriaus atminimą ateities kartoms. Bibliotekai perduotą archyvą sudaro daug grožinės ir įvairių mokslo sričių literatūros, smulkiųjų spaudinių (katalogų, programų, kvietimų, lankstinukų ir kt.), periodinių, tęstinių leidinių. Išskirtinė menotyrininko knygų kolekcijos dalis – meno leidiniai lietuvių, rusų, vokiečių, lenkų, anglų, prancūzų ir kitomis kalbomis. Ne mažiau svarbi tremties literatūra, istorijos, kraštotyros knygos, poezija – pats profesorius eiliavo, rašė tremties prisiminimus, kraštotyros darbus, rinko įvairią istorinę medžiagą.
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai šis archyvas buvo pirmoji gauta tokios apimties kolekcija. Perėmus archyvą pirmiausia pradėtos tvarkyti knygos ir kiti spaudiniai. Jas bibliotekos lankytojai jau gali užsakyti el. kataloge ir skaityti bibliotekoje.
Rankraščiai šiuo metu dar yra sisteminami. Už V. Rimkaus kolekcijos tvarkymą atsakinga ŠAVB Kultūros paveldo tyrimų ir sklaidos skyriaus vyr. bibliotekininkė-metodininkė Alina Šalavėjienė pasakojo, kad „rankraščių kolekcija tokia gausi, kad sisteminimas turbūt truks dar ne vienerius metus: tarp rankraščių rasti tremtyje (Irkutsko srities Alzamajaus rajone) leisto ir išsaugoto rankraštinio laikraštuko „Taiga“ penki numeriai (už jį V. Rimkui buvo skirta mirties bausmė), gausybė Rimkų šeimos ir kitų asmenų laiškų, straipsniai, prisiminimai, įvairūs užrašai, kvietimai, popierėliai su užrašais, mintimis, piešiniais ir t. t.“ Sutvarkytas archyvas suteiks žinių meno tyrėjams, kraštotyrininkams, istorikams, literatams. V. Rimkaus artimiesiems, buvusiems kolegoms ir draugams tai ir paminklas profesoriui ir jo epochai. Tuo itin džiaugėsi V. Rimkaus dukra Janina Budrienė: „Mes esame labai dėkingi, kad biblioteka apsiėmė sutvarkyti visą archyvą, nes iš tikrųjų, kai tėčio neliko, nebežinojom, ką su knygomis ir kitu archyvu daryti. Taip pat esame be galo dėkingi bibliotekai, kad atsirado jam skirta svetainė, kur galėsim ir patys ateiti pasižiūrėti, prisiminti.“ Svetainės atidaryme dalyvavęs bibliotekos globėjas Stasys Tumėnas taip pat negailėjo gerų žodžių: „Tai didžiulis įvykis ir bibliotekai, ir Šiauliams, ir visai Lietuvai. Džiugu, kad tokie žmonės kaip profesorius V. Rimkus yra įamžinami, prisimenami ir primenami jaunajai kartai. Manyčiau, kad jis buvo viena iškiliausių ir XX a. antros pusės, ir XXI a. pirmojo ketvirčio Šiaulių miesto asmenybių.“ Šios erdvės atidarymo proga profesoriui pagerbti buvo pristatyta „Šiaulių krašto“ redaktoriaus Vlado Vertelio knyga „Vytenis Rimkus – atėjęs nuo Šiaušės pakrantės...“
2025 m. 75 metų sukaktį švenčiančioje Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje duris atvėrusiame V. Rimkaus darbų motyvais dekoruotame kambaryje bus nuolat eksponuojami atrinkti spaudiniai iš bibliotekoje saugomos profesoriaus kolekcijos. Tai autorinės V. Rimkaus knygos arba tos, kuriose yra jo straipsnių, spaudiniai dedikuoti V. Rimkui ir kitiems jo šeimos nariams, knygos, susijusios su jo leidybine veikla. Svetainėje vyks jaukūs kameriniai renginiai, bibliotekos lankytojai čia ras ramią ir tylią erdvę susikaupti, skaityti ir dirbti. Į erdvę lankytojai gali patekti per Abonementą (II a.).
Kviečiame žiūrėti Etaplius TV vaizdo reportažą: