PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2023 m. Rugsėjo 1 d. 10:32

Profesinis mokymas įgauna vis didesnį pagreitį

Šiauliai

Beno Jankausko nuotr.

Vyga AdomaitėŠaltinis: Etaplius.LT


276822

Rugsėjo žinios džiuginančios – Šiaulių technologijų mokymo centras sulaukė rekordinio skaičiaus norinčiųjų mokytis.

Naujus mokslo metus Šiaulių TMC pradeda užlipęs ant aukščiausios nugalėtojo pakylos. Šiaulių mieste, Kuršėnuose, Mažeikiuose 2023–2024 m. m. mokysis apie 3 000 mokinių.

1 330 – tiek valstybės finansuojamų kvotų buvo skirta 2023 m. Bendrojo priėmimo į formaliojo profesinio mokymo programas per LAMA BPO pagrindinio priėmimo (vasaros etapo) metu (birželio 1–rugpjūčio 7 d.) priimta daugiau kaip 1 100 mokinių, papildomo priėmimo metu (rugpjūčio 21–27 d.) pasirašyta daugiau nei 200 mokymo sutarčių.

Posakis „Blogai mokysies, eisi į profesinę mokyklą“ – jau mitas

Pagrindinio priėmimo etapo metu 665 asmenys (60 proc.) pasirinko pirminio profesinio mokymo programas, kurias baigę įgis pirmąją savo kvalifikaciją. Jau kelerius metus pastebima, jog daugėja asmenų, turinčių aukštojo mokslo diplomą ar įgijusių profesinę kvalifikaciją, noras atrasti naują profesinį kelią. Ūkininkai, vadybininkai ir kiti specialistai vis drąsiau keičia profesijas ir taikosi prie šiuolaikinių darbo rinkos poreikių.

Priėmime dirbusiems darbuotojams vasara buvusi išties darbinga – pagalba, pildant dokumentus, susitikimai, konsultacijos, patarimai. „Po priėmimo teko ne vieną raminti dėl nepatekimo bei kviesti mokytis kitais metais. Pamenu, sulaukiau skambučio, kuomet mergina neslėpė nusivylimo, mat nepateko į norimą kosmetiko specialybę dėl susidariusio konkurso. Šiemet ne visi norintieji buvo pakviesti mokytis apskaitininko, ikimokyklinio ugdymo pedaggo padėjėjo, kirpėjo ir kt. programų“, – teigia Karjeros ir komunikacijos skyriaus vadovė Neringa Trinkaitė.

Daugiau kaip 440 asmenų įstojo mokytis jau turėdami aukštojoje ar profesinio mokymo įstaigoje įgytą kvalifikaciją ir mokysis pagal tęstinio profesinio mokymo programas. Pastarosios yra trumpesnės, mokymas organizuojamas vakarais po darbo. Tarp stojančiųjų populiariausios inžinerijos, sveikatos priežiūros, paslaugų asmenims ir socialinės gerovės sričių specialybės. Net 90 mokinių pasirinko transporto priemonių remontininko, 90 – ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo, 82 taps kvalifikuotais kirpėjais, 60 – suvirintojais, 60 – individualios priežiūros darbuotojais, 59 – apskaitininkais. Populiariausių specialybių sąraše – kosmetiko, kompiuterinio projektavimo operatoriaus. Papildomo priėmimo metu sulaukta daugiau kaip 300 prašymų mokytis, iš jų 275 pakviesti sudaryti mokymo sutartis.

„Stojančiųjų pasirinkimai ne visada atitinka situaciją darbo rinkoje. Yra tam tikros tendencijos, susijusios su teisės aktų pasikeitimais, naujais reikalavimais kai kurių darbuotojų kategorijų išsilavinimui, kvalifikacijai. Dėl šių ir kitų priežasčių pastaraisiais metais padaugėjo asmenų, siekiančių įgyti paramediko, individualios priežiūros darbuotojo, masažuotojo, ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo kvalifikaciją. Tam tikrų naujovių turėtų įnešti planuojamas tikslinių stipendijų skyrimas mokiniams, besimokantiems specialybių, kurių darbuotojų labiausiai trūksta darbo rinkoje. Tenka pripažinti, kad dalis paklausių darbo rinkoje mokymo programų nesulaukė reikiamo stojančiųjų dėmesio ir nepasiekė rentabilumo normos. Tai transporto priemonių elektroniko, metalo apdirbimo staklių operatoriaus, šaltkalvio ir kai kurios kitos mokymo programos. Todėl Šiaulių technologijų mokymo centras jau šiandien kviečia darbdavius į diskusiją, kodėl kai kurios specialybės nėra populiarios, nors šių specialybių darbuotojų trūksta darbo rinkoje, ieškoti būdų, kaip padidinti jų patrauklumą. Namų darbų daug, ypač Kuršėnų, Mechanikos, Statybos skyriams, ir jie pradedami jau šiandien – būtinas aktyvesnis dialogas ir pažangesni sprendimai“, – teigia Šiaulių technologijų mokymo centro direktoriaus pavaduotojas ugdymui Rimantas Urmonas.

Gera žinia ta, kad į profesijos traukinį dar galima suspėti ir prasidėjus mokymo procesui. Nuo rugsėjo 4 d. iki lapkričio 20 d. vyksta mokinių priėmimas į laisvas vietas pagal LAMA BPO sudarytą ir Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje paskelbtą tvarkaraštį.

Beno Jankausko nuotr.

Išskirtinis pasiūlymas Užimtumo tarnybos klientams rinktis aukštos pridėtinės vertės programas

Šiaulių TMC glaudžiai bendradarbiauja su Užimtumo tarnyba ir padeda jos klientams įgyti paklausias profesijas. Naujas 2021–2027 metų finansavimo periodas ir net 3 nauji projektai, kurių bendra finansavimo suma siekia daugiau nei 280 mln. Eur, bus skirti tiek darbo ieškantiems, tiek dirbantiems šalies gyventojams.

Praeitais mokslo metais Šiaulių TMC Užimtumo tarnybos siųsti asmenys įgijo apskaitininko, slaugytojo padėjėjo, ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo, kirpėjo, santechniko, virėjo kvalifikaciją bei virėjo padėjėjo, drabužių sukirpimo ir siuvimo, lankinio suvirinimo, pusgaminių ir karštųjų patiekalų, sandėlio operatoriaus kompetencijas.

Pasak Sveikatos ir socialinės gerovės skyriaus vadovės Vygos Adomaitės, „Šiaulių TMC privalumas – mokytojai praktikai ir sudarytos sąlygos klientui. Siekiama, kad kiekvienas turėtų galimybę mokytis (dirbantis, auginantis vaikus ir pan.), siūlant įvairius mokymo būdus: mokyklinį, pameistrystės, 30 proc. nuotolinio mokymo, vakarinius, pagal individualų mokymosi planą. Šiaulių TMC puoselėja viltį – auginti savo mokinius ir kviesti rinktis profesijos mokytojo kelią“.

Šiais mokslo metais atsiranda galimybė bedarbiams ir (ar) užimtiems asmenims rinktis aukštą pridėtinę vertę kuriančias programas IT, inžinerijos ir kitas šiuolaikinės darbo rinkos poreikius atitinkančias bei perspektyvias kvalifikacijas ir kompetencijas.

2022 m. liepos mėn. LR ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu patvirtintas aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašas. Šiaulių TMC, reaguodamas į bendrą šalies bei apskrities situaciją, parengė ir siūlo paklausiausias programas bei modulius: el. pardavėjo-konsultanto; informacinių ir ryšių technologijų aptarnavimo techniko; jaunesniojo sistemų administratoriaus; kompiuterinio projektavimo operatoriaus; maketuotojo; multimedijos techniko; PHP programuotojo; transporto priemonių elektriko; transporto priemonių remontininko. Darbdaviai taip pat nurodo aktualias ir itin paklausias sritis: baldų ir interjero detalių braižymas; inžinerinė grafika; mechaninių konstrukcijų braižymas; statybinių konstrukcijų braižymas; trimatės grafikos technologija. Jau nuo rugsėjo 1 d. Užimtumo tarnybos klientams siūloma mokymų daugiau nei pagal 50 programų pavadinimų.

Langas į tarptautiškumą – Šiaulių TMC pripažinimo sėkmė

Šiaulių technologijų mokymo centras įgyvendina 13 tarptautinių ir nacionalinių projektų. 2023 m. Švietimo mainų paramos fondas suteikė „Erasmus“ akreditaciją profesinio mokymo srityje. Tai yra reikšmingas Šiaulių TMC tarptautiškumo veiklos įvertinimas, įgyvendinamų mobilumo projektų kokybės ženklas. Tai leidžia kasmet suorganizuoti ne vienai dešimčiai mokinių praktines stažuotes, o darbuotojams suteikti galimybę patobulinti profesinę kvalifikaciją tarptautinėje aplinkoje. Šį rudenį startuoja naujas „Erasmus+“ projektas, kurio metu iki 2024 m. vasaros pabaigos planuojama išsiųsti į mobilumus daugiau nei 100 dalyvių.

Šiaulių TMC 2024-ieji – iniciatyvų ir asmeninės atsakomybės metai

Praėjusieji metai po reorganizacijos pažėrė ne tik sėkmių, bet parodė ir nasrus. Ne visi bendruomenės nariai pripažino mokymo įstaigų sujungimo procesus, dalis darbuotojų paliko įstaigą, reorganizacijai skirtų lėšų vis dar laukiama.

„Nors ugdymo procesas nenutrūko, teko ir vis tebetenka aiškintis vienų ar kitų projektų skaidrumo vykdymą, lopyti senas skyles, tikimasi, kad visus metus tebesitęsiančiam įstaigos vadovo konkursui artimiausiu metu taip pat bus padėtas taškas. Būta ir vis tebėra bandymų diskredituoti ne tik kai kurių darbuotojų, bet ir Šiaulių TMC vardą pasirodžiusiais viešais neetiškais įrašais viešoje erdvėje. Įstaigos vadovai dar kartą pareiškia – nė vienas Šiaulių TMC skyrius nėra ir nebus uždaromas. Vieno skyriaus vadovo ar kelių mokytojų pasitraukimas iš bendruomenės dar nereiškia užrakintų įstaigos durų. O konkurencinė aplinka, panašu, tik stiprės. Svarbiausia, kad ji būtų sąžininga ir profesionali. Šiandien Šiaulių TMC startuoja sudaręs daugiau nei 1 300 mokymo sutarčių ir atverdamas profesinių žinių ir įgūdžių kelią, įsipareigodamas stiprinti ryšius su darbdaviais, pasiryžęs nešti aukštai iškeltą profesinio mokymo vėliavą. Todėl naujus mokslo metus Šiaulių TMC skelbia Iniciatyvų ir asmeninės atsakomybės metais“, – sako laikinai einanti direktoriaus pareigas Jolita Vengrė.

Kad šis startas būtų sėkmingas, mokslo metų maratonas pradedamas visai bendruomenei skirtu renginiu – rugsėjo 5 d. Valstybinio Šiaulių dramos teatro vienos dalies spektakliu Šekspyro „Hamleto“ motyvais „Man šiandien – Hamletas“ (rež. Ieva Stundžytė). Amžinas klausimas – būti ar nebūti? O jeigu būti – tai kaip? Šiaulių TMC egzistencinių klausimų jau nebekelia, yra tik vienas kelias – tobulėti. Taigi jau rugsėjo 8 d. Šiaulių TMC įsitrauks į Šiaulių miesto gimtadienio šventinę eiseną su nauju šūkiu – „Tobulėkime kartu su Šiaulių technologijų mokymo centru“.

Reklama