PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Skirtingos Spalvos2023 m. Liepos 25 d. 07:21

Prof. Eugenijus Laurinaitis: gerai gali dirbti tik tas, kuris moka gerai ilsėtis

Lietuva

Nuotr. B. Laurinaitytės

Skirtingos SpalvosŠaltinis: Etaplius.LT


273711

Kartu su dešimtąja savižudybių prevencijai bei psichikos sveikatai skirta laida, socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ pristato ir naująjį rubrikos „Patarimai“ pokalbį apie perdegimą. Anot psichiatro prof. E. Laurinaičio perdegimą sudaro trys pagrindiniai dalykai: emocinis išsekimas, entuziazmo praradimas ir depersonalizacija.

Ne veltui specialistai, dirbantys psichikos sveikatos srityje, perdegimą pradėjo laikyti XXI a. pandemija, kuomet nuolatinis siekis įrodyti sau pačiam, kad galiu įgyvendinti daugiau, tampa pagrindine priežastimi, nematyti savo, kaip žmogaus būtinųjų poreikių. Rubrikoje keliamas pagrindinis klausimas ,,Perdegimas: kiek kainuoja noras turėti viską?“, į kurį atsakydamas psichiatras prof. E. Laurinaitis, teigia, kad neįmanoma žmogui turėti visko ir reikėtų nepamiršti Kinų patarlės: Viešpatie, duok man jėgų padaryti, ką galiu, duok man proto nedaryti, ko negaliu ir duok išminties atskirti vieną nuo kito.

Apie tai plačiau kalba ir pats profesorius, atliepdamas, kad tai, kas slypi už žodžių ,,darbas‘‘ ir ,,laisvalaikis‘‘ dirbantiesiems tampa nebeatskiriama. ,,Reikia nepamiršti, kad darbas yra tai, už ką jūs gaunate pinigus, o laimė yra apie tai, kai iš ryto norisi eiti į darbą, o po darbo norisi eiti namo. Perdegimas atsiranda nuo noro būti savo darbo entuziastais ir viską padaryti geriau. Tad kelkime klausimą, ar galima dirbti geriau? Atsakymas paprastas. Juk dirbti geriau, išsilieja į veiksmą dirbti daugiau, o atsirandanti nežinomybė pradeda gąsdinti‘‘, – mintimis dalijasi prof. Eugenijus Laurinaitis.

Visą laidą galite peržiūrėti čia.

Socialinės iniciatyvos ,,Skirtingos Spalvos‘‘ įkūrėjo Daliaus Stankevičiaus moderuotame pokalbyje dalyvavo ir ,,ACC Distribution‘‘ valdybos pirmininkas, verslininkas Regimantas Buožius, kuris pasidalijo savo asmenine patirtimi gyvenant su perdegimu. ,,Nuovokos skirti laiko laisvalaikiui nebuvo, nes darbas ir buvo tas laisvalaikis. Atrodo savaime suprantama, kad gerai veikiančiam verslui reikia dar didesnio krūvio, tad tas krūvis ir tapo ,,narkotiku‘‘. Tik po kiek laiko išdrįsau draugų paprašyti pagalbos, kurie tuo metu nuo manęs nusisuko. Tada supratau, kad aš esu visiems, bet ne sau‘‘, – atvirauja Regimantas.

Uždavus klausimą apie savirefleksijos svarbą žmogui, profesorius ragino nepamiršti, kad savirefleksija turėtų būti mūsų didžiausias mokytojas. ,,Mokėjimas sau pačiam duoti ataskaitą ir kelti klausimą, o kas iš to išėjo? Ir to rezultate ieškoti atsakymų – mūsų galimybė mokytis. Juk mes mokomės ne iš klaidų, o iš sėkmių, nes klaidos parodo, ko mums nereikia daryti, o sėkmė parodo, kur yra kelias, kuriuo turime eiti‘‘, – įžvalgomis dalijosi prof. E. Laurinaitis.

Kalbėdami perdegimo tema turime nepamiršti ir baimės jausmo, kuri yra natūrali žmogaus organizme kylanti reakcija į neišvengiamas ir kartais nepatirtas situacijas. Ypač su šia būsena dažnai susiduria dirbantys žmonės, kurie ir yra vedami baimės sąlygų. Anot profesoriaus, su baime nereikia kovoti, nes taip jai parodome, kad gebame ties ja koncentruotis.

Viena iš pagrindinių perdegimo priežasčių yra darbas, todėl kyla klausimai: o kaip darbuotojais rūpinasi darbdavys? Ar Lietuvoje veikiančios įmonės skiria pakankamai dėmesio savo darbuotojų emocinei sveikatai? Būtent apie tai pokalbio metu prabilo ir Regimantas. ,,Tikras vadovas visuomet galvos ne tik apie save, bet ir apie savo darbuotojus. ACME Grupė savo darbuotojams skiria psichologus, kurie dirba su jais ir kalbasi apie patiriamas emocijas. Kaip skiriame laiko pelningumui, verslo efektyvumui, taip ir turime skirti laiko darbuotojui‘‘, – profesiniais patarimais dalijasi R. Buožius.

Profesorius vainikuodamas pokalbį priminė auksinę darbo ir poilsio taisyklę: gerai gali dirbti tik tas, kuris moka gerai ilsėtis.

Viešoji įstaiga „Skirtingos Spalvos“ primena, kad dešimtosios jubiliejinės laidos heroje tapo atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu, atvirai pasidalinusi savo gyvenimo istorija apie psichikos sveikatą ir savižudybių prevenciją. Iniciatyvą palaikyti galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurie skleidžia tolerancijos žinutę sergančiųjų bendruomenėms.


Foto galerija:

Nuotr. B. Laurinaitytės
Nuotr. B. Laurinaitytės
Nuotr. B. Laurinaitytės
Nuotr. B. Laurinaitytės
Nuotr. B. Laurinaitytės
Nuotr. B. Laurinaitytės
Nuotr. B. Laurinaitytės