PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 7 d. 15:11

Produktyvūs 2020-ieji ir perspektyvūs 2021-ieji Trakų rajone

Vilnius

Praėjusių metų rudenį startavo svarbiausias investicijų projektas – Lentvario geležinkelio pervažos rekonstrukcija ir tuenelio statyba. Viduryje – rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė. Sigitos Nemeikaitės nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


160953

Per praėjusius metus Trakų rajonui skirta reikšminga infrastruktūrą ir gyvenimo kokybę gerinanti lėšų injekcija – beveik 17 mln. eurų.  Buvo baigti, tęsiami ir pradėti įgyvendinti svarbūs investiciniai projektai. Bene daugiausia investuojama į didžiausią rajono miestą – Lentvarį, toliau gražėja Trakai bei kiti rajono miestai, vietovės.  

Investicijos keičia gyvenimą

Itin svarbus gyventojų saugumas, sveikatingumas ir visavertis gyvenimo būdas, todėl investuota į ežerų pakrančių sutvarkymą, dviračių ir pėsčiųjų takų atnaujinimą ir plėtrą Trakuose,  įrengimą ir pritaikymą, laisvalaikio, šeimos zonų kūrimą. Investuota į Trakų rajono kelių sutvarkymą – atlikta kapitalinis ir paprastieji remontai. Paskirstytos Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano lėšos valstybinės ir vietinės reikšmės kelių rekonstrukcijos, taisymo darbams. Atlikti ir svarbūs Lentvario Račkūnų gatvės kapitalinio remonto, Pramonės gatvės rekonstrukcijos darbai.

Viso infrastruktūros darbų atlikta už 7 mln. eurų. Dar apie 10 mln. eurų investuota įgyvendinus kitus svarbius didelės apimties investicijų projektus.

Pagal Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano programą buvo suremontuotos patalpos Trakų Vytauto Didžiojo ir Lentvario „Versmės“ gimnazijose, stovėjimo aikštelės, atlikti takų ir apšvietimo įrengimo darbai Paluknio Longino Komolovskio gimnazijoje – tam panaudota 476 tūkst. eurų. Taip pat skirta 150 tūkst. eurų  Pramonės gatvės Guopstų kaime kapitaliniam remontui. Tokiu būdu buvo gerokai pagerintos sąlygos verslui – šiame kaime įsikūrusios kelios įmonės.

2020 metais įgyvendintas visą rajoną aprėpęs Socialinio būsto fondo plėtros projektas (įsigyti 28 butai), tęsiami vandens tiekimo infrastruktūros plėtros darbai, kurie planuojami baigti 2022-aisiais. ES, Viešųjų investicijų plėtros agentūros,  savivaldybės biudžeto lėšomis (153 tūkst. eurų) taip pat keičiamas svarbus dokumentas – Trakų rajono savivaldybės teritorijos bendrasis planas.

Kultūros sostinė gyvai ir virtualiai

Praėjusiais metais Trakai nešė Lietuvos kultūros sostinės vėliavą. Projekto kryptį pakeitė šalyje įvestas karantinas,  tačiau tuo pačiu šiam projektui atvėrė naujas galimybes – kultūros sostinė perisikėlė į virtualią erdvę. Kultūros sostinės metai buvo tikrai įspūdingi – 2020-aisiais įgyvendinta daug vertingų meno projektų, kurie vyko gyvai ir virtualiai, užmegztas tvaresnis ryšys su akademine bendruomene. 2020-ųjų pabaigoje kultūros sostinės vardą ir gintarinį medį iš Trakų perėmė Neringos savivaldybė.

Pokyčiai – ir socialinėje srityje

2020-ųjų metų pabaigoje savivaldybės taryba priėmė ir du svarbius sprendimus, kurie bus įgyvendinami 2021-aisiais. Nuo kovo 1 d. siekiant efektyvinti greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimą savivaldybėje, ši funkcija ir būtinas šiai funkcijai vykdyti turtas bus perduoti Vilniaus miesto savivaldybei.

Įsibėgėjus šalyje ir mūsų savivaldybėje institucinių vaikų globos namų pertvarkai, siekiama iš pagrindų pakeisti įsisenėjusį vaikų globos namų modelį. Siekiama gerinti socialinių paslaugų kokybę ir infrastruktūrą, skatinti vaiko globą šeimoje, pas budinčius globėjus ir socialinius globotojus, teikti pagalbą socialiniams globėjams ir globėjų šeimoms. Tuo tikslu rajono savivaldybės administracija perka gyvenamąjį namą, kuriame apsigyvens 6–8 vaikų šeimyna. Taip pat Iš ES struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto  „Bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų plėtra Trakų rajone“ šiuo metu perkamas gyvenamasis  namas, kuriame bus apgyvendinta dar viena vaikų šeimyna, o  Lentvario kompleksinių paslaugų šeimos centras bus prijungiamas prie Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro.

 2020 metais buvo tęsiamas trejų metų trukmės projektas „Kompleksinių paslaugų šeimai plėtojimas Trakų rajone“ įgyvendinimas, kai teikiamos paslaugos šeimai ir vaikams kuo arčiau gyvenamosios vietos. Pradėtas vykdyti ES fondų lėšų finansuojamas projektas „Bendruomeninių apgyvendinimo paslaugų asmenims su proto ir (arba) psichikos negalia plėtra Trakų rajono savivaldybėje“. Jį įgyvendinus dešimt asmenų apsigyvens savarankiško gyvenimo namuose, lankys Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą, bandys įsitvirtinti darbo rinkoje.

Didžiausiam Lentvariui – ir daugiausia  

Didžiausias rajono miestas Lentvaris – verslo ir šeimų miestas – per pastaruosius metus patiria daug pokyčių. Mieste atlikta nemažai infrastruktūros gerinimo darbų, investuota į reakreaciją ir bendrą miesto įvaizdžio gerinimą. 2020 metais pradėti vykdyti svarbūs projektai, apimsiantys laikotarpį iki 2022 metų.  Pats svarbiausias ir daugiausia investicijų pareikalaus pernai pradėtas  Lentvario geležinkelio pervažos rekonstrukcijos ir tunelio statybos  projektas, kurio bendra suma – 20,7 mln. eurų. Siekiant nesutrikdyti lentvariečių gyvenimo ritmo, darbai sparčiai įsibėgėjo ir turi būti atlikti per 9 mėnesius nuo sutarties, kuri pasirašyta pernai rugsėjo 15 d.

Po atliktų Lentvario (Graužio) ežero poilsio ir rekreacijos zonos sutvarkymo darbų (1,5 mln. eurų), pradėtas vykdyti daugiafunkcės laisvalaikio zonos prie Bevardžio ežero įrengimo  investicinis projektas, kartu rekonstruojant į teritoriją vedančius privažiavimus. Bendra projekto vertė – 1,2 mln. eurų. Planuojama darbus atlikti iki 2021 metų. Taip pat 2020 metais pasirašyta sutartis su rangovais dėl Lentvario šeimos parko ir skverų įkūrimo, prieigų bei jungties tarp jų infrastruktūros sutvarkymo (1,06 mln. eurų). Planuojama darbus atlikti 2022 m.

Taip pat pernai pradėti ir iki 2023 metų bus atlikti Lentvario miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo darbai (2,5 mln. eurų).

2020 metų rugsėjo 2 d. buvo  pasirašyta Lentvario pradinės mokyklos sporto salės statybos darbų sutartis. Projekto vertė – 1 mln. eurų. Jau  2021 metais Lentvario pradinė mokykla turės modernų sporto salės pastatą.

Rajono centras Trakai šviesės

2020 metais startavo Trakų gimnazijos rekonstravimo ir atnaujinimo projektas. Jį įgyvendinus  Trakai turės ne tik atnaujintą mokyklą, bet ir 350 žiūrovų vietų daugiafunkcę sporto salę, kuri tarnaus ir miesto reikmėms.  Darbų vertė – 4 mln. eurų, juos planuojama baigti 2023 metų pabaigoje.

Bus pradėti įgyvendinti Lukos ežero pakrantės sutvarkymo darbai. Pateiktam projektui buvo skirtas 442 tūkst. eurų finansavimas. Projekto partneris – Gižycko rajono savivaldybė (Lenkija).

Itin svarbi Trakų miestui – dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūros plėtra: buvo įrengti ir apšviesti takai Totoriškių ežero pakrantėje, Aukštadvario, Gedimino, Žaizdrių gatvėse.

2020 metais gautas ES finansavimas ir Trakų miesto gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimui. Numatoma, kad projekto dėka iki 2022 metų pabaigos 42 gatvėse bus atnaujinta infrastruktūra, papildomai 12-oje gatvių pakeisti 251 šviestuvas, 25 maitinimo spintos, bus įsigyta nutolusi saulės elektrinė.

Penktą kartą vykusio viešo konkurso metu paaiškėjo projekto „Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų tvarkymas“ rangovas. Planuojama 2021–2022 metais atnaujinti ir sutvarkyti Trakų miesto želdinius, esančius kultūros paveldo teritorijose, miesto funkcinėse zonose, gatvėse ir kitose viešose erdvėse, parkuose, skveruose bei vandens telkinių pakrantėse, atnaujinti pėsčiųjų takus.

Rūdiškės tapo patrauklios 

2020 metais baigtas įgyvendinti projektas „Kompleksiškas Rūdiškių miesto sutvarkymas“, kurio bendra vertė 1,4 mln. eurų. Mieste įrengta infrastruktūra, kuri galės būti išnaudojama vietos gyventojų laisvalaikiui, bendruomenės užimtumui, verslui, o viešosios erdvės pritaikytos kokybiškam aktyviam šeimų su vaikais ir jaunimo laisvalaikiui, garbaus amžiaus asmenų poilsiui.

Projekto įgyvendinimo metu sutvarkyta Rūdiškių miesto centrinė aikštė, įrengtas fontanas, lauko renginių, poilsio ir vaikų žaidimų erdvės. Buvo rekonstruota Bažnyčios gatvė, įrengta parkavimo aikštelė, apšvietimas, taip pat rekonstruotos Šilo ir Beržų gatvės.  Rūdiškių parke įrengta poilsio ir aktyvaus laisvalaikio erdvė, sutvarkytas skveras prie geležinkelio stoties, rekonstruotas aikštynas prie Rūdiškių gimnazijos.

Rūdiškės tarsi nusimetė seną, sudėvėtą rūbą ir tapo šiulaikiškos, patrauklios ne tik dirbti ir gyventi, bet ilsėtis.