Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt
Minint pasaulinę sveikatos dieną, šiandiena Šiaulių miesto VSB salėje, vyko spaudos konferencija, kurioje pristatyta onkologinių pacientų meno terapijos spektaklio NenuGALĖTIeji premjera (vyks 04-07d. nuo 9 val., Draugystės pr. 25) ir sveikatos konferencija PENKI POJŪČIAI SERGANT VĖŽIU (vyks 04-15 d. nuo 12 val. Šiaulių dramos teatre).
foto.jpg
Konferencijoje dalyvavo: Šiaulių savivaldybės visuomenės sveikatos biuro dr. Henrieta Garbenienė, visuomenės sveikatos specialistė, atsakinga už visuomenės sveikatos stiprinimą Diana Šiurkienė, sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjas Saulius Vaivada, moterų krūties patologijos asociacijos „Salvia“ vadovė Nijolė Pročkienė ir (NVO) VšĮ „Sveikim kartu“ vadovas, meno terapijos spektaklio idėjos autorius ir kūrėjas, knygos VĖŽYS 24/7 autorius.
Pasak VSB direktorės H. Garbenienės tai išskirtinis praktinis/kontaktinis renginys, skirtas asmens sveikatos priežiūros specialistams, visuomenės sveikatos specialistams, pacientams ir jų artimiesiems bei visiems, besirūpinantiems savo ir artimųjų sveikata. Sveikatos specialistams bus išduodami 8 val. kvalifikacijos kėlimo pažymėjimai.
Konferencijoje Virginijus Šaulys sakė, kad visuomenės požiūriu dažnai stigmatizuojama šios ligos atžvilgiu ir tai dar vienas iš postūmių, kuomet privalome suteikti mokslo pagrįstais tyrimais, kitokį požiūrį į šios ligos „kelionę“ per vėžį. Skirtingų sveikatos sričių lektoriai (mokslo žmonės) pasidalins savo naujausiomis žiniomis, patarimais bei įžvalgomis.
Onkologiniai pacientai išgyvena sunkius krizinius laikotarpius diagnozės nustatymo, ligos atsinaujinimo ir ligos progresavimo momentais, daugelis netenka darbingumo, sumažėja šeimos pajamos, neturi žinių apie ligonio slaugą namų sąlygomis, todėl pacientai ir jų artimieji patiria sunkias psichosocialines problemas, kas neigiamai įtakoja jų gyvenimo kokybę. Pandeminė situacija visame pasaulyje prisidėjo prie to, kad ženkliai padaugėjo ir užleistų vėžios stadijų, apsunkintas prieinamumas sveikatos pirminės priežiūros sistemoje padarė labai didžiulę įtaką.
Nacionalinės vėžio profilaktikos ir kontrolės 2014–2025 m. programoje (87 punktas) numatyta: ,,viena iš galimybių gauti reikalingą psichosocialinę pagalbą yra pacientų savitarpio pagalbos grupės“, todėl labai svarbu telkti pacientus (kartu su sveikatos specialistais) į tokio pobūdžio renginius. Skatiname per VSB veiklą viešinti pacientų savipagalbos grupių ir visaip kaip efektyvinti tokių grupių steigimą, kad visokeriopa pagalba būtų lengviau prieinama. Čia reikalingos kompetentingos, detaliai išsamios skirtingų specialistų žinios. Nuolatos kylantys klausimai apie prevencines priemones ir gydymo būdus, alternatyvas, paliatyvią slaugą, fizinio aktyvumo svarbą, mokslo pagrįstos žinios ligos ir jos remisijos atveju.
Sveikatos konferencijos tikslas – suteikti naujausių mokslo žinių sveikatos specialistams ir atkreipti visuomenės dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į neužkrečiamųjų ligų prevenciją, fizinės veiklos ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliantiems onkologiniams susirgimams ir jau diagnozavus šią ligą. Suteikti teorinių ir praktinių žinių apie paliatyviąją ligonio slaugą, susitaikymą ir pasiruošimą žmogaus mirčiai, o tai visiškai nauja Lietuvoje.
Renginyje savo patirtimi dalinsis ir pacientas, sėkmingai kovojantis su klastinga liga (kasos neurokarcinoma, tulžies latakų ir kepenų navikai) nuo 2013 m.
Konferencija vyks minint pasaulinę medicinos dieną balandžio 7 d.
Organizatorius: Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir nevyriausybinė organizacija (NVO) VšĮ „Sveikim kartu“, asociacija „Salvia“
Kontaktai žiniasklaidai:
Konf. moderatorius - Virginijus Šaulys, tel. Nr.: +370 698 31 121, el. p. sveikimkartu@gmail.com
Diana Šiurkienė, tel. Nr.: +370 676 84313
Nijolė Pročkienė, tel. Nr.: +370 8682 21887
Konferencijos temos ir lektoriai:
Konf. event‘as - https://www.facebook.com/events/1031626814095635?ref=newsfeed
Renginys – NEMOKAMAS (reikalinga registracija VSB), tikslas - pasiekti kiekvieną kuriam šiandiena labai skauda... Ši liga nesirenka pandemija ar ne, karas ar ne, nesirenka amžiaus, tiesiog jos diagnozė išgirstama kas dieną...
SPEKTAKLIS – balandžio 15 d. nuo 12 val. Šiaulių dramos teatre
N. Pročkienė pasidžiaugė jog pagaliau atnaujinto spektaklio premjera vys pagaliau savam mieste. Žiūrovai pirmą kartą išvys onkologinių pacientų istorijomis paremtą meno terapijos renginį, atnaujintą su vaiko istorija spektaklio premJerą. Tai pirmas tokio pobūdžio spektaklis Lietuvoje, kuomet pasitelkiamos realios žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis, istorijos, kurios gimė meno terapijos proceso metu ir tapo atspirties tašku profesionaliam teatro bei šokio spektakliui.
Konferencijos metu pateiksime unikalius pavyzdžius kaip savivaldos, verslo, kultūros ir pacientų atstovai susitelkia ir abejingų kilniems tikslams nebelieka, nes kelionėje su klastinga liga yra svarbi empatiška bendrystė.
2022 m. balandžio 15 d. (penktadienis) nuo 12:00 val. Šiaulių dramos teatre, meno terapijos spektaklis NenuGALĖTIeji
logo.jpg
Meno terapijos spektaklis „NenuGALĖTIeji“ – trapia būties tema prabylantis, dramos ir šokio spektaklis.
„NenuGALĖTIeji“ – ne pjesė, o tikri išgyventų istorijų pasakojimai. Juose pilna meilės, neapykantos, svajonių, praradimų bei vilties šauksmo. Visko, kas labai artima ir suprantama kiekvienam žmogui.
Meno terapijos užduotis – išlaisvinti žmogų nuo neigiamų patirčių, padėti jam išsivalyti nuo pykčio, kaltinimų, transformuoti negatyvius prisiminimus. Terapijos metu žmogus iš labai arti pamato savo baimes, kurios supintos su džiaugsmu bei viltimi. Šios spektaklio tikslas - padėti žmogui paleisti baimes, atleisti sau ir pakeisti savo mintis. Iš naujo suvokti gyvenimo vertybes, padėti atsisveikinti su praeitimi ir skatinti žmogų gyventi čia ir dabar, tarsi iš naujo sukuriant naująjį AŠ.
Spektaklio žiūrovas tapatina save su tuo, ką mato bei patiria renginio metu. Tapatinasi net ir tas žiūrovas, kuris neserga sunkia liga ar savo aplinkoje neturi onkologinių ligonių, nes visi šie išgyvenimai - bendražmogiški. Tikros, atviros ir jautrios istorijos kuria ypatingą atmosferą, iš scenos sklinda nepaprasta energetika. Kiekvienas iš istorijų pasiima tai, kas jį jaudina tuo metu. Dažnai žiūrovas sutapatina savo patirtis su scenoje aktorių išreikštais emocingais išgyvenimais.
Spektaklio režisierė Aušra Žukaitė-Kupčiūnienė, ne vienerius metus dirbanti su sergančiais žmonėmis pagal šveicarų sukurtą teatro terapijos modelį, kurdama „Išgyvenimų teatrą", priėmė spektaklio iniciatoriaus Virginijaus Šaulio pasiūlymą / kvietimą pritaikyti tuos pačius principus šiai teatro scenai.
Spektaklyje jautriai supinti meno terapijos principai su penkių onkologinių pacientų išgyvenimais. Visa tai scenoje perteikia Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai Ugnė Žirgulė ir Ridas Žirgulis bei jaunosios, dar augančios aktorių kartos, atstovė
Nika Šilova. Kauno valstybinio muzikinio teatro bei Misterijų teatro šokėjai Gintaras Visockis, Viltė Kazlauskaitė-Visockienė, Ana Buchovskaja-Zamulskienė per šokį prisiliečia prie spektaklio temos. Spektaklio choreografo Gintaro Visockio šokio kalba, šviesos bei muzikos viražais jautriai ir labai giliai atspindi emocijas, kurios liejasi pasakojant sergančiųjų istorijas.
Neįprasta terapijos ir scenos meno išraiškų sinteze siekiama ne nustebinti žiūrovą režisūriniais sprendimais, bet sukurti ypatingą nuotaiką, akimirkas ir būsenas, gydančias vidinius skaudulius. Ar tai būtų onkologinės ligos sukeltas fizinis skausmas, ar dvasinis sielvartas, ar tam tikra netektis. Galimybė pažvelgti per kito žmogaus skausmo ir iš jo išsilaisvinimo prizmę pripildo žiūrovo vidų šviesos. Tuomet imame žiūrėti į savo gyvenimą ir įprastas kasdienines veiklas kur kas jautriau ir prasmingiau nei bet kada ankščiau, prisimename amžinąsias vertybes bei gyvenimo akimirkų laikinumą.
Renginys – NEMOKAMAS tačiau su kvietimais, kuriuos galima užsisakyti asoc. „Salvija“ kontaktiniu tel. Nr. +370 682 21887
Renginio tikslas - pasiekti ir sužadinti kiekvieną, kad išdrįstų pažvelgti į save per aktoriaus prizmę ir atpažinti savo daromas klaidas, o galbūt ir keistis.
Kodėl šis spektaklis – PREMJERA? – todėl, kad atnaujinto spektaklio siužete įkalkuliuota ir vaiko, sergančio vėžiu istorijos patirtys, prisiminimai ir akimirkos, vaiko tėvų išgyvenimai ir viltys.... tai drąsu, tikra ir neapsakomai empatiška.
Spektaklio fotofilmas:
Aktorių apžvalgos:
Spektaklio sumanytojas
NVO VšĮ Sveikim kartu, direktorius
Virginijus Šaulys
Remiamas turinys