PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugsėjo 19 d. 10:53

Pristatytas metodas, padėsiantis dar labiau įgalinti šeimą sprendžiant sunkumus

Tauragė

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


99662

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistams pristatytas šeimos konferencijos metodas, kurį taikant šeimose susidariusius sunkumus bus galima spręsti dar labiau įgalinant pačią šeimą, siekiant mažinti vaiko paėmimo iš šeimos riziką.

Tauragės apskrities VTAS vyriausioji specialistė Šilalės rajone Jolanta Kvietkauskienė teiravosi, kuo pristatoma šeimos konferencija skiriasi nuo atvejo vadybos posėdžių, mat ir pastarųjų metu šeimos, keliaudamos pokyčių link, yra įgalinamos veikti pačios. „Atvejo vadybos posėdžių dalyvių sudėtį apsprendžia atvejo vadybininkas, tad šeima, dėl kurios organizuojamas posėdis, susitinka su atvejo vadybininko pakviestais skirtingų institucijų specialistais. Tuo tarpu šeimos konferencijos koordinatoriai sukviečia šeimos tarybą, kurios nariai prisideda prie vaikui iškilusių sunkumų sprendimo. Šeimos tarybos narių sudėtį pasirenka vaikai arba jų tėvai/globėjai, išsirinkdami asmenis, su kuriais juos sieja stiprus ryšys. Šeimos taryboje gali būti ne tik tėvai ar broliai/seserys, tačiau ir tolimesni giminaičiai ar net giminystės ryšiais nesusiję, tačiau emociškai artimi, asmenys. Taip pat kviečiami ir specialistai, kurių dalyvavimo pageidauja vaikai“, - atsakė labdaros ir paramos fondo „Dienvidis“ direktorė Jurgita Kulevičienė.

Svarbu akcentuoti, jog šeimos konferencijos metodas – tai viena iš paslaugų, kurią specialistai netolimoje ateityje galės pasiūlyti šeimoms. „Ši paslauga labiau tinkama kaip prevencinė priemonė, pastebėjus atvejus, signalizuojančius apie tam tikras nedideles šeimos problemas, o ne sprendžiant jau įsisenėjusias ir metų metais besitęsiančias krizes. Pavyzdžiui, specialistas pastebi, jog vaikui niekas nepadeda paruošti namų darbų. Tokiu atveju, naudojant šeimos konferencijos metodą, galima sušaukti šeimos tarybą, kuri nusprendžia ir pagalbos plane nurodo vieną iš tarybos dalyvių, kuris įsipareigoja nurodymą vykdyti, kad vaiko problema būtų sprendžiama“, – pateikė pavyzdį pranešėja.

Pristatydama šeimos konferencijos metodą, „Dienvidis“ direktorė teigė, jog šis metodas, kaip pagalba šeimai ir specialistams, jau yra pasitvirtinęs daugelyje pasaulio valstybių, todėl, apmokius vaiko gerovės srityje dirbančius specialistus, nuspręsta jį pradėti taikyti ir Lietuvoje. Direktorė įvardijo ir šio metodo naudą. „Kadangi tokio metodo pagrindinis tikslas – įtraukti į sprendimo priėmimą pačią šeimą ir vaiką, šis metodas yra veiksmingas, nes sprendimas ir siūlymai išplaukia iš pačių šeimos narių, o ne iš specialistų motyvacijos“, – teigė J. Kulevičienė.

Į pagalbos vaikui arba šeimai procesą įtraukiami ne tik šeimos nariai, giminės ir koordinatorius, bet ir patikėtinis, suteikiantis vaikui saugumą, šiam reiškiant savo jausmus bei nuomonę. „Ne visada vaikui drąsu kalbėti apie savo išgyvenimus girdint kitiems žmonėms, todėl vaiko pasirinktas patikėtinis atstovauja vaikui – prieš šeimos konferenciją padeda pasiruošti, išsigryninti ir susidėlioti mintis, o šeimos konferencijos metu – morališkai palaiko, esant reikalui, už vaiką išsako jo poziciją“, - kalbėjo pranešėja.

Į šeimos konferencijos metodo mokymų pristatymą, įgyvendindama projektą „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“, kvietė Tarnyba kartu su labdaros ir paramos fondu „Dienvidis“. Šeimos konferencijos metodo bei jo mokymų pristatymai vykdomi ne tik Tauragės, bet ir kituose Lietuvos regionuose.