PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugsėjo 9 d. 15:49

Pristatytas leidinys „Zarasų krašto policijos istorija 1918–2019“

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


187465

Tą vakarą į Zarasų rajono savivaldybės viešąją biblioteką susirinko tie, kurie budi įstatymų sargyboje – policijos pareigūnai. Jie rūpinasi, kad mes gyventume saugiai ir ramiai. Į renginį atėjo taip pat ir veteranai, atidavę gražiausius savo gyvenimo metus šiai sudėtingai ir atsakingai tarnybai.

241672675-2027046467459646-6162321828618572937-n.jpg

Bibliotekoje vyko graži policijos pareigūnų, darbuotojų šventė. Šventė neįprasta. Dienos šviesą išvydo leidinys „Zarasų krašto policijos istorija 1918–2019“.

Knygos rengėjai pristatė naująją knygą, kurios puslapiuose ir pateikta Zarasų krašto policijos istorija. Ši knyga – tai keleto metų buvusių pareigūnų Jono Buroko ir Vytauto Bukelskio darbo rezultatas. Projektą vykdė policijos pareigūnės Ramunė Navickienė ir Liuda Revienė.

Renginio metu buvo prisiminti buvę ir esami pareigūnai, jų siekiai, atlikti darbai. Akcentuota, kad visada šių žmonių ir jų pirmtakų tarnyba glaudžiai susijusi su valstybe, jos santvarka. Per daugiau kaip šimtmečio istoriją ši institucija turi gražią ir prasmingą, o kartais ir labai prieštaringą praeitį, tačiau visada neatsiejama nuo šalies istorijos. Jos pradžia sudėtingais 1918 metais. Vasario 16-osios aktu paskelbtą nepriklausomybę dar reikėjo apginti ir įtvirtinti. Reali grėsmė valstybingumui buvo ne tik priešiškų kaimyninių valstybių politinės jėgos, kurios siekė smurtu užgniaužti naująją respubliką, bet ir suirutė krašto viduje.

Knygos rengėjai susidūrė su daugeliu problemų. Jau nebuvo zarasiškių, menančių šimtmečio senumo įvykius, mažai liko ir tarpukarį menančių žmonių. Knygos sudarytojai, policijos asociacijos narės Liuda Revienė ir Ramunė Navickienė studijavo archyvinius dokumentus, bendravo su buvusiais pareigūnais ir jų artimaisiais, surinko daug faktų, menančių visų laikotarpių policiją ir jos pareigūnus ir pačią įdomiausią ir vertingiausią medžiagą sudėjo į knygą. Kai kurių pareigūnų žmonių jau nėra, liko tik nuotraukos. Joms atsirado vietos knygoje.

Leidinyje naujai pažvelgta į teisėtvarkos institucijų kūrimą Zarasuose, policininkų kovą mūšiuose už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Skaitytojas suras daug įdomaus, nežinomų iki šiol faktų ir apie 1940–1941 metų miliciją, policijos darbą Antrojo pasaulinio karo metais, o taip pareigūnų veiksmus pokario metais. Knygoje gausu nuotraukų ir apie šių dienų pareigūnus, jų darbus ir rūpesčius.

Leidinyje pateikta ypač vertingų duomenų apie teisėtvarkos institucijoje tarnavusius žmones bei jų likimus. Žodžiu, ši knyga ne tik apie policijos veiklos praeitį, bet ir apie drąsius, bebaimius žmones, kurie kovojo krašte su nusikalstamumu, stiprino teisėtvarką įvairiais istorijos etapais.

Leidinio pristatymo metu buvo pabrėžiama, kad jos sudarytojai stengėsi išvengti politinių atspalvių. Knygos puslapiai byloja apie dramatišką, sudėtingą, kartais tragišką, o kartu didingą teisėtvarkos institucijos istoriją.

Rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas vakaro metu dėkojo knygos rengėjams, visiems pareigūnams už Lietuvos policijos istorijos išsaugojimą ir puoselėjimą. „Dėkingi visiems, kurie po kruopelytę rinko iš archyvų faktus, duomenis, kaupė nuotraukas, teisėtvarkos pareigūnų prisiminimus. Išspręstas svarbiausias tikslas – ištraukti iš užmaršties teisėtvarkos pareigūnų vardus ir išsaugoti juos ateities kartoms. Suprantama, ši knyga brangiausia tiems, apie kuriuos čia rašoma. Kiekvienas žmogus trokšta būti svarbus ir palikti nors nedidelę žymę apie tai, kad jis čia tarnavo. Nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos policija nuėjo sudėtingą kelią, tačiau šiandien turime policiją, kuria galime didžiuotis“, – sakė meras.

Knygos pristatymo metu apie knygos leidimą papasakojo jos sudarytojai, rengėjai, kraštotyrininkas Vytautas Indrašius, Zarasų policijos komisariato viršininkas Dainius Šidlauskas, Policijos asociacijos atstovai. Daug šiltų žodžių buvo pasakyta knygos rengėjams, o taip pat tiems, kurie parėmė knygos leidimą. Tai gražus rašytinis paminklas praeities ir dabarties policijos pareigūnų kartoms.

Knygos rengėjams vakaro metu buvo įteiktos padėkos, gėlės.