PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Kovo 13 d. 12:56

Priklausomybės ligų specialistų kasdienybė: mergina pagurkšnoti alaus gavo trejų, o 18-metis šešti metai geria kone kasdien

Kaunas

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


121123

Kai teigiama, jog su alkoholiu susiduriama anksti, retas įsivaizduojame, kad šio pragaištingo gėrimo paragaujama dar ankstyvoje vaikystėje. Krizę išgyvenantys žmonės pasakoja, jog nė penkių metų neturėdami gaudavę alaus „ant virškinimo“, nuo dvylikos kaip lygiaverčiai sėsdavę kartu su besilinksminančia tėvų kompanija.

Alkoholis kaip geistinas atlygis

„Atmintin įsirėžė pokalbis su paaugliu, – dalijasi Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus priklausomybės ligų specialistė Gitana Stasytienė. – Aiškinantis šeimos alkoholio vartojimo įpročius, vaikinas net pyktelėjo: ko jūs norite, mano mama sunkiai dirba, augina šešis vaikus, ji turi teisę bent išgerti“.

Augant šeimoje, kur nuolat vartojamas alkoholis, yra rimta grėsmė, kad kritinis požiūris jo atžvilgiu nesusiformuos. Svaigalai tampa norma, neišvengiamu palydovu: juo apsidovanojama už sunkią darbo savaitę, „nuplaunamos“ stresinės situacijos ir nesėkmės, džiaugsmo akimirkos sustiprinamos, tai ir nepakeičiama atsipalaidavimo priemonė.

Iškreiptas šeimos modelis ir vertybės vienareikšmiškai skatina žalingo elgesio pateisinimą bei problemos atmetimą. Anot G. Stasytienės, dauguma tikisi, kad nepasieks probleminio vartojimo ribos: „man jau tikrai taip neatsitiks“ ir “aš save kontroliuoju“. „Tik ši riba labai trapi“, – pastebi pašnekovė.

Svaigalai virškinimui pagerinti

Šiuo metu krizę išgyvenanti jauna mama, pasakodama savo gyvenimo istoriją, prisiminė, kad nuo mažens tėvai duodavę gurkšnį alaus ar šampano, jos žodžiais, „ant virškinimo“. Tėvas sakydavęs, jog tai naudinga sveikatai, pagerins virškinimą. Ji nemano, kad tėvai sąmoningai kenkė – jie tokiame elgesyje problemos nematė.

Savo pasakojimą su moterimi dirbanti priklausomybės ligų specialistė Birutė Jogaitė neatsitiktinai pradėjo nuo būtent šio atvejo. Jis jai svarbus, nes 25 erių moters alkoholio vartojimo stažas yra jau dvylika metų.

Tokie ankstyvos vaikystės susidūrimai su alkoholiu nebūtinai baigiasi girtumo būsena. Bet prasideda į priklausomybių liūną ,,įtraukianti“ pažintis. Turėję galimybę „paragauti nuo stalo“ ar iš tėvų gavę, kad „susipažintų su tais reikalais“ namuose, pripažįsta neretas priklausomybę bandantis įveikti žmogus.

Aštuoniolikmetis jau tris metus geria kasdien

„Šiuo metu savo 18-metį klientą bandome motyvuoti susigrumti su alinančia priklausomybe. Sekasi gan sunkiai, – apie kasdienes situacijas darbe pasakoja B. Jogaitė. – Nuo 15 iki 18 metų jis alkoholį vartoja diena iš dienos. O pradžia buvo už šeimos stalo“.

Gan intensyvus vartojimas tęsiasi. Kritiškumo jaunam žmogui trūksta. Anot specialistės, jaunuolis nuosekliai atpasakojo savo istoriją, bet suvokimo, kad nori keistis – nesigirdi. „Vaikinas nemano, kad gyvena netinkamai. Tai tiesiog jo gyvenimas. Vargiai galim įsivaizduoti, kokie šio žmogaus emociniai ir organizmo fiziniai pažeistumai“, – pastebi B. Jogaitė.

Priklausomybės ligų žinovė atkreipia dėmesį, kad problemos pateisinimas labai tolygiai kinta su ligos pripažinimu. Jeigu žmogus neigimo stadijoje, tikrai nepripažins turintis bėdų, bet perėjęs (jeigu pavyksta) į svarstymo stadiją, pradės dvejoti. Pagrindinė priklausomybės ligų specialisto užduotis yra paskatinti susimastyti: gal alkoholis man išties kenkia, kodėl jis man toks svarbus?

Vaikui alkoholis pražūtingas

Pradėkim nuo to, kad alkoholis apskritai nėra nekaltas ir absoliučiai jokios teigiamos naudos mūsų fizinei ar psichologinei sveikatai neturi.

„Vaikui yra šimtus kartų pavojingesnis, – įspėja specialistės. – Minimalus alkoholio kiekis gali sukelti negrįžtamus pokyčius arba tapti pražūtingu. O kuo anksčiau paragaus, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje vartos“.

Dirbdami su priklausančia nuo alkoholio šeima, specialistai ypatingai atidžiai įvertina joje augančių vaikų emocinę būseną, jeigu įmanoma – nuostatą į alkoholį arba jau stebimus vartojimo įpročius. Inicijuojamos paslaugos, egzistuoja įstaigos, kur nepilnamečiai gydomi nuo alkoholizmo.

Alkoholis besiformuojančiam organizmui gali palikti daugialypę žalą. Atlikti medicininiai tyrimai įrodo, kad priklausomybei formuotis įtakos turi tam tikrų genų funkcionavimas, bet kur kas svarbesnis faktorius yra aplinka, kurioje žmogus gyvena. Nekovokime už teisę gerti. Kovokime už teisę būti laimingi.