Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gudrybės. Vaikams ypač patinka „maži valgiai“, tam puikiai tinka, pavyzdžiui, vyšniniai pomidoriukai. Gamindami sumuštinį, prisiminkite, jog jį darote ne suaugusiajam, o vaikui, tad retkarčiais pakeiskite sumuštinio formą. (Melissa nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Mokyklinukų tėvams rūpi ne tik vaikų pažymiai, bet ir jų mitybos įpročiai. Kaip elgtis, kad vaikai mokykloje neliktų alkani arba neprisikirstų menkaverčių produktų? „Sudominti vaiką sveikesniu maistu nelengva, tačiau įmanoma užduotis“, – tikina dietologė Laima Kvasaitė.
Mitybos raštingumas formuojamas nuo mažens
Vaikas turi valgyti ne mažiau kaip tris kartus per dieną: pusryčius, pietus ir vakarienę. Sveiki užkandžiai taip pat prisideda prie tinkamos mokinuko mitybos bei ugdo jo sveikos mitybos įpročius, praversiančius ateityje.
Ruošiant užkandžių, svarbu atminti, jog juos valgysiantis vaikas turėtų jaustis sotus bent dvi valandas, o jo cukraus lygis kraujyje išliktų pastovus ir užtikrintų nuolatinę energiją, kuri reikalinga mokantis, sportuojant, aktyviai leidžiant laiką mokykloje.
Jeigu norite, kad vaikai suvalgytų, o ne išmestų jūsų įdėtą maistą, reikia pasirūpinti, jog jis būtų ne tik sveikas bei maistingas, bet ir atitiktų vaikų norus. Neruoškite vaikui į mokyklą nieko, ko jis nėra ragavęs. Mokslininkai apskaičiavo, kad vaikas pamėgsta neragautą maistą per 10–12 kartų.
„Vaikai valgo tai, ką valgo jų tėvai“, – pakartoja seniai žinomą tiesą dietologė. Kad pasiektumėte norimą rezultatą, suorganizuokite vaikams degustacijos popietę, per kurią jiems būtų suteikiama teisė balsuoti ir išrinkti savo mėgstamiausius sveikus užkandžius. Formuojant teisingus vaiko mitybos įpročius, tėvai turi būti pavyzdys, jie turi kalbėti apie mitybą ir ugdyti norą rinktis sveikesnį maistą tiek namie, tiek mokykloje. Palaipsniui, vaikui augant, jis pats norės ir ieškos sveikatai palankesnių maisto produktų ir noriai juos valgys.
Geriausias pasirinkimas – iš vakaro kartu su vaiku pasitarti, ką jis norėtų kitą dieną rasti priešpiečių dėžutėje. Vertėtų nepamiršti, kad vaikams kriterijus „sveika“ neegzistuoja. Maistas, vaikų suvokimu, vertinamas kur kas paprasčiau: ar tai valgo jų tėveliai, ar skanu? Jeigu kartais atrodo, kad įsiūlyti vaikui sveikesnių užkandžių neįmanoma, pamėginkite kartu išbandyti įvairių jų paruošimo būdų. Bendra veikla bus visapusiškai naudinga – vaikas susipažins su maisto produktais ir išmoks pats pasigaminti paprastų užkandžių.
Mokykloje, ypač pradinėse klasėse, vaikai dažnai lygina savo priešpiečių dėžutės turinį su draugo, tad užkandėlių įpakavimas turi būti patogus, viliojantis, gražus. Visi užkandžiai turi būti patogūs paimti. Paruošti užkandžiai neturi kartotis bent savaitę, nes tas pats maistas vaikams atsibosta labai greitai. Be to, augančiam vaiko organizmui reikalinga įvairovė, kurią pasiekti galima net ir labai paprastais užkandžiais, nepamirštant itin svarbaus prieskonio – meilės.
melissa-nuotr-8387053953-d24bfd2700-o.jpg
Sezonas pats pasiūlys idėjų
Užkandžių pagrindas turėtų būti daržovės. Šiuo metu gėrybių pilnos ne tik prekybos centrų lentynos, bet ir lietuviški sodai. Rinkitės skirtingų spalvų daržoves bei vaisius. Vaikų akimis spalvotas maistas – skanus maistas.
Vaikams ypač patinka „maži valgiai“, tam puikiai tinka, pavyzdžiui, vyšniniai pomidoriukai. Neapsiriksite, įdėję virtą kukurūzų burbuolę. Užmautos ant pagaliuko, jos suvilios kiekvieną. Puikus pasirinkimas į priešpiečių dėžutę – žieminės bulvės topinambai, kurių skonis primena šviežius riešutus. Galite įdėti plonai pjaustytą, orkaitėje be jokių riebalų ir druskos keptą bulvę – tai puikus užkandis.
Kasdien į priešpiečių dėžutę įdėkite po slyvą, obuolį ar kriaušę. Rudenį šių vaisių netrūksta. Juos patogu valgyti, jie nesusitrina, nepraskysta, o svarbiausia, kad juose daug naudingų medžiagų. Obuoliuose slypintys antioksidantai apsaugo plaučius nuo žalingų medžiagų, esančių ore. Kriaušės labai gerai malšina troškulį, tad gali pakeisti gazuotus gėrimus. Kriaušėse taip pat yra daug įvairių mikroelementų, kurie gerina smegenų veiklą, padeda susikoncentruoti. Dar vienas rudenėjančios gamtos skanėstas – slyvos, kurios gerina protinę veiklą, didina darbingumą bei atsparumą stresui.
Prieš dėdami vaisius į priešpiečių dėžutę, būtinai juos nuplaukite dar namuose. Pasirinkę apelsiną, jį nulupkite, perskelkite pusiau.
melissa-nuotr-8618459055-aabd1377e7-o.jpg
Priešpiečių dėžutėse – riešutėlių magija
Šviežius vaisius galima paįvairinti džiovintais. Tai kur kas geriau nei saldainiai, kuriais piktnaudžiauti nereikėtų. Džiovintuose vaisiuose yra natūralaus cukraus – fruktozės ir gliukozės, tad jie maloniai saldūs. Be to, juose išlikusios beveik visos naudingosios medžiagos, kurios buvo ir šviežiuose: kalcis, geležis, magnis, kalis, pektinai, įvairūs vitaminai. Visgi labiausiai džiovinti vaisiai vertinami dėl juose esančios virškinimą gerinančios ląstelienos, kuri absorbuoja vandenį ir dalyvauja, maistui judant organizme.
Alkį puikiai numalšina riešutai. Anakardžiai labai naudingi smegenims. Juose yra nemažas kiekis angliavandenių, o viename jų grame geležies beveik tiek pat, kiek mėsoje. Lazdynų riešutuose daug augalinių riebalų. Migdoluose daug kalcio, magnio, vitamino E. Graikiniuose riešutuose ypač daug vitamino C. Vis tik pirmosiose klasėse riešutų į užkandžių dėžutę dėti nereikėtų – nors tai puikus užkandis, bet yra pavojus užspringti.
Gamindami sumuštinį, prisiminkite, jog jį darote ne suaugusiajam, o vaikui, tad retkarčiais pakeiskite sumuštinio formą. Smagus būdas – suverti maistą ant medinio smeigtuko ar panaudoti mėgstamą sausainių kepimo formelę. Toks sumuštinis ne tik gražiai atrodo, bet ir smagiai valgomas. Sumuštinį būtinai paskaninkite agurko griežinėliu, plonai atriekta moliūgo juostele ar kitomis vaikui pažįstamomis sezoninėmis daržovėmis. Retkarčiais nustebinkite savo vaikus, į dėžutę įdėdami mažą raštelį, kuriame linkite gražios dienos, sėkmės pamokose ar kitų vaiką įkvepiančių bei pralinksminančių dalykų.
Ne ką mažiau svarbu įdėti atsigerti, geriausia – vandens, kuris puikiai malšina troškulį.
Kasdien išimkite iš dėžutės visus likučius ir kruopščiai ją išplaukite.